Windows 7 Jak stworzyć 4 partycje?

Witam

Jak w Windows 7 stworzyć 4 nowe partycje (C, D, E, F). Mam dysk 300GB (~ 298GB). Instalator pozwala stworzyć tylko 3 partycje! (nie licząc tej tajnej systemowej 100MB)

C: Dysk 0 Partycja 2 60GB

D: Dysk 0 Partycja 3 50GB

E: Dysk 0 Partycja 4 150GB

???: Dysk 0 Nieprzydzielone miejsce 38GB

Tu jest odpowiedź na Twoje pytanie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa

Cytat:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_logiczna

Cytat:

Nie używaj instalatora, użyj zewnętrznego programu już z zainstalowanego systemu.

nie wiem czy dobrze rozumiem

podczas instalacji systemu tworze 2 partycje

C - system

D - do dalszego podziału

i po zainstalowaniu windowsa ten dysk D dzielę na kolejne 3

??

Częściowo żle myślisz.

Niezależnie czy w trakcie instalacji czy już spod systemu nie ma możliwości utworzenia więcej niż 4 partycji podstawowych.

Masz 3 utworzone przez siebie + 1 ta “tajna” więc masz już 4.

Jeśli chcesz więcej to musisz utworzyć partycję rozszerzoną.

Programy zewnętrzne umożliwiają taką operację.

Systemowymi narzędziami też można podzielić dysk na partycje rozszerzone po zainstalowaniu systemu. Zewnętrzne programy nie są koniecznie potrzebne.

A jak ktoś bardzo chce to już podczas instalacji systemu może utworzyć sobie partycje rozszerzone i dyski logiczne, tyle tylko że trzeba skorzystać z konsolowego narzędzia diskpart:

Tworzenie partycji lub dysku logicznego

Edit: hirem dziękuję za zwrócenie uwagi link już poprawiony.

Link podany przez rgabrysiak , jest wadliwy. A wracając do tematu sprawy. Zgadzam się z naszym Moderatorem że można to zrobić narzędziami systemowymi. Ale zależnie czy wybierzemy narzędzia systemowe czy zewnętrzne są podejmowane kroki zależnie od możliwości jaki program się wybierze. Więc np. wybierając narzędzia systemowe i niektóre programy zewnętrzne jak gparted w przedstawionym układzie partycji musisz jedną usunąć i stworzyć rozszerzoną na całe nieprzydzielone miejsce i wewnątrz niej partycje logiczne. Jeśli usuniesz partycję a narzędzie dyskowe nie będzie dawało możliwości wybrania rozszerzonej. To można za pomocą diskpart utworzyć rozszerzoną a następne kroki tworzenia logicznych już w zarządzaniu dyskami jak będzie wygodniej http://www.tweaks.pl/podzial-dysku-na-p … -diskpart/. Następna opcja to wykorzystanie programu http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html Który ma funkcje konwersji partycji z podstawowej na logiczną i utworzyć drugą logiczną z wolnego nieprzydzielonego miejsca. Ten Easeus jest o tyle wygodny przy tworzeniu partycji logicznych. Że automatycznie jak tworzysz pierwszą partycje logiczną czy to z konwersji czy nową logiczną tworzy też razem partycję rozszerzoną a logiczna dopasowana do rozmiarów rozszerzonej . Czyli jest o jedną operację mniej bo robi się automatycznie jak by to miało być robione np. gparted.