Windows 7, laptop i bateria!

Od premiery systemu Windows 7 niektórzy użytkownicy laptopów, którzy przesiedli się ze starszej wersji systemu Windows (Vista bądź Xp), zauważyli spadek wydajności pracy baterii, która w skrajnych przypadkach sięgała zaledwie 15 min. Czasem to było 20 - 50proc!

Jednak z drugiej strony część użytkowników zanotowała wzrost wydajności baterii,

np. zamiast 2 godz. w Windows Xp, na systemie Win 7 bateria trzymała 3,5 godz.

Duża większość sprzedawanych obecnie laptopów (o ile nie wszystkie) jest standardowo wyposażana w system Windows 7 -

ma nalepkę z “Compatible with Windows 7”.

windows-7-comptaible.png

Pytanie zatem brzmi czy jest możliwe, żeby problem z baterią pojawiał się na laptopach, które mają wyżej wymienioną naklejkę i są właściwie “przeznaczone/kompatybilne” z systemem Windows 7? Podajcie na jakim laptopie (konkretny model) mieliście wzrost wydajności, a na jakim spadek wydajności baterii, a na jakim nic nie zauważyliście i jaką mieliście naklejkę!

Ja miałem do czynienia z FUJITSU SIEMENS LIFEBOOK S7110 CORE DUO 1,83GHz z systemem Windows Xp, a nalepką:

resserver.php?blogId=69&resource=designed_for_windows_vista.jpg&mode=preview

Po zainstalowaniu Windows 7 Ultimate w wersji 32bitowej, laptop zamiast 3 godzin (na Xp), pokazywał tylko godzinę, a i owa godzina trwała jakieś 30 minut.

Tutaj linki:

http://kopalniawiedzy.pl/Windows-7-bateria-alert-degradacja-Steven-Sinofsky-9671.html

http://kopalniawiedzy.pl/Windows-7-bateria-notebook-BIOS-9626.html

Wierzyć mi się nie chce, żeby system wpływał na baterię.

Miałem dwa laptopy aktualizowałem z Visty do 7 i nigdy nie miało to wpływu na wydajność baterii (a będąc produkowane nie było jeszcze Windowsa 7).

Bardziej może być różnica pomiędzy XP a Vistą/7, nowsze mają trochę więcej opcji zasilania.

Najważniejsze, żeby dobrze działało zarządzanie procesorem, reszta to kwestia podświetlania i obciążenia.

Ale może rzeczywiście jest jakiś błąd i z niektórymi biosami tak się dzieje.

Nalepka nie ma tu nic do gadania. 7 inaczej zarządza baterią i inaczej pobiera informacje o jej stanie, wszystko zależy od tego w jakim jest stanie i jak ktoś laptopa/netbooka używa!

Jak podczas używania laptopa na baterii ma się ustawioną wysoką wydajność i Aero Glass i wszystkie inne zbędne rzeczy, to no co się dziwić, że bateria krócej trzyma…

U mnie bateria jest już zużyta ponad 10%, używam Win7 Professional, na czas działania baterii BatteryCare ustawia mi tryb oszczędzania energii i wyłącza trym Aero Glass, Aero Basic wygląda znośnie, a komputer nie musi się już tak wysilać, żeby to wszystko ogarnąć, przez co mniej zżera tego prądu. Dodatkowo ustawić podświetlenie na minimum i bateria trzyma ponad 3 godziny (co nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę, że bateria jest już trochę zużyta, a pod Vistą trzymała jakieś 2,5 godziny).

ja odkąd zainstalowałem siódemkę zauważyłem, że bateria ma coraz mniejszą pojemność. Fakt faktem, że ma już 1,5 roku i trzeba będzie ją niedługo wymienić bo na trybie oszczędzania energii już tylko 1h wytrzymuje. Zużycie baterii wynosi teraz 70%, w grudniu jak jeszcze miałem Vistę wynosiło 58%.

Rozładuj raz do samego końca, być może się okaże, że powiedzmy poziom 5% będzie się długo utrzymywać, a po rozładowaniu rozłoży się to równomiernie (w bateriach Li-Ion nie występuje fizycznie efekt pamięciowy, ale istnieje on na poziomie programowym).

Swoją drogą w 7 przybyła nowa opcja zasilania względem Visty: “Zarezerwuj poziom baterii” Wie ktoś może do czego to służy? Być może właśnie chodzi o efekt, który opisałem wyżej, ale nie wiem.

Nie, niestety komp po prostu siada po niecałej godzinie. Ale muszę się bliżej przyjrzeć temu programowi BatteryCare, bo może on coś rozwiąże.

A może po prostu FUJITSU SIEMENS LIFEBOOK S7110 się nie lubi z Windowsem 7!

Aż wierzyć mi się nie chce, że nikt tu nie miał z tym problemu!

Gardner a jakiego masz laptopa?

Ja mam Toshibę Satellite A300-149. A programik BatteryCare jest przydatny. Można ustawić, aby sam zmieniał schemat zasilania w zależności czy kabel zasilający jest podłączony czy nie, no i dodatkowo pozwala na przełączenie Windows Vista/7 w tryb Aero Basic na czas korzystania z komputera bez zewnętrznego zasilania, co wydłuża znacznie czas pracy.

W cpu-z możesz zobaczyć czy zmienia ci się dynamicznie mnożnik procesora w zależności od obciążenia.

http://notebooki.idg.pl/news/355559/Win … prawe.html

Ok.

Rzeczywiście działa ten battery care!

Wszystko ustawił jak należy i jest cacy.

Nie spodziewałem się, że to taka bzdura.

Dzięki za ten programik!