Windows 7 licencja wielostanowiskowa

Witam Serdecznie.

Czy orientujecie się może przyjaciele ile może kosztować licencja wielostanowiskowa dla windowsa 7? Chodzi mi tak mniej więcej o 35 - 40 stanowisk. Oczywiście cena orientacyjna, ile to może mniej więcej kosztować. Bo nie wiem czy się opłaca brać właśnie licencję wielostanowiskową czy kupować system na każdy komputer osobno. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Więcej szczegółów, do jakich celów ten zakup: prywatnych, komercyjnych na firmę ??

To jest dla firmy a dokładnie dla urzędu (administracja publiczna). Jestem tam informatykiem, miałem dziś zadzwonić do microsoftu i zapytać, przez dłuższy czas nie odbierali a ja po prostu nie mam tak czasu żeby wisieć na telefonie ponieważ wdrażamy teraz różne ministerialne rozwiązania a muszę na jutro tą cenę znać. Oczywiście jak napisałem tylko orientacyjną, jak będzie 300 - 400zł więcej czy mniej to się nic nie stanie. Grunt żeby mieć ogólne pojęcie ile takowa może kosztować, czy są to dziesiątki tysięcy zł czy trochę mniej. Jutro będę oczywiście próbował dzwonić ale nie wiem czy mi się uda i na ile mi czas pozwoli to załatwić.

Na początek

http://www.senetic.pl/site/licencjonowanie-microsoft/

MOLP ale w grę wchodzi tutaj chyba tylko uaktualnienie. Nie podałeś skąd macie te komputery czy mają jakikolwiek system, no nic. Co z ciebie za informatyk kolego :slight_smile:

Komputery będą nowe, zupełnie czyste, bez systemu. Trzeba zakupić do nich system operacyjny windows 7 i zastanawiam się co będzie korzystniejsze, system na każdy komputer z osobna czy licencja wielostanowiskowa.

Jestem pod wrażeniem twojej niewiedzy. O ile mi wiadomo to Microsoft wychodzi z założenia że wszystkie nowe komputery wyposażone są w system w wersji OEM, dlatego w chyba wszystkich programach oferuje wyłącznie wersje upgrade. Pozostaje ci OEM. Z drugiej strony jestem w ciężkim szoku jak można zlecić komuś tak duże zlecenie i nie pomyśleć od razu o systemie.

Nie, to nie są komputery kupowane. To były zestawy składane pod zamówienie ponieważ wychodziło taniej a poza tym różne komputery muszą mieć różną specyfikację, w zależności w jakim dziale pracują i systemów nie ma.

… a teraz wyjdzie drożej, bo do każdego komputera trzeba będzie doliczyć jakieś 350 netto / stanowisko za system Home Premium, lub 490 netto / stanowisko za Professional, że o instalacji i konfiguracji systemu na różnych konfiguracjach nie wspomnę.

O MOLP możesz zapomnieć (tak jak już poprzednicy wspomnieli - licencje wymagają posiadania systemu uprawniającego do upgrade) - ponieważ podane ceny trzeba przemnożyć mniej więcej razy dwa - a to już zaczyna być niebezpiecznie blisko ceny wersji BOX.

Natomiast jeżeli sprzęt jest kupowany dla urzędu administracji publicznej, to może wypadałoby się dowiedzieć czy przypadkiem nie podpadacie pod którąś z umów zbiorowych…

A jeżeli posiadamy już system? Bo dwa windowsy 7 w wersji proffesional bo 2 komputery zostały wymienione w zeszłym roku więc może coś z tymi systemami dało by radę zrobić, np rozszerzyć licencję na nie.

To na czym właściwie polega ta licencja wielostanowiskowa i komu ona przysługuje?

Tak - ale tylko na te dwa komputery.

Oj - kolego - ja rozumiem że praca uszlachetnia a lenistwo uszczęśliwia, ale odpowiedź na to pytanie, powinieneś mieć już na tym etapie opanowane, tym bardziej że otrzymałeś na wstępie link do strony omawiającej zasady licencjonowania.

No i czytałem ale tu piszesz coś że jak mamy składane komputery to nie możemy skorzystać z licencji wielostanowiskowej bo jest to nie opłacalne więc ja się pytam dla kogo jest przeznaczona ta licencja skoro nie można z niej normalnie skorzystać.

Dodam jeszcze że wcześniej wszystkie komputery pracowały i nadal pracują bo nowe są jeszcze ni gotowe na windowsach xp professional i na każdy z nich był kupiony osobny system z licencją czyli posiadamy ok 40 systemów z licencją xp professional.

Człowieku - zostaw komputery na boku (składane czy nie). Już kilka osób przede mną ci pisało: jeśli masz komputery / laptopy / składaki bez systemu, to żeby zakupić i legalnie używać licencję wielostanowiskową - musisz posiadać na tych komputerach system operacyjny uprawniający do używania licencji “upgrade” - bo tylko jako taka występują systemy operacyjne w licencjonowaniu grupowym.

Jeśli nie rozumiesz pojęcia “upgrade” - to wyjaśniam ci: po polsku : aktualizacja. Przykład: masz 30 komputerów z windows XP, i chcesz przejść za jednym zamachem na windows 7 więc wykupujesz 30 licencji windows 7 w MOLP i masz jeden nośnik i jeden klucz do wszystkich. Jak masz odpowiednio dużo kasy - możesz sobie od razu wykupić Software Assurance i będziesz mógł systemy aktualizować bez dodatkowych opłat.

Podsumowując: odnoszę wrażenie że powinniście zlecić tą całą operację najlepiej jakiejś firmie zajmującej się audytowaniem oprogramowania w firmach, inaczej blado widzę ten cały urząd …

No to napisałem wyżej że posiadamy ok 40 licencji na xp professional, czy w związku z tym można teraz przejść na windowsa 7 tylko dla nowych komputerów? Bo przecież logicznym jest fakt że jeśli komputer pracował wcześniej na xp to zazwyczaj nie spełnia wymagań sprzętowych dla W7 i 7 na nim nie pójdzie albo całość będzie działała bardzo wolno.

40 licencji na XP sobie możecie mieć, ważne jakie to licencje - przecież nie przeniesiecie OEMowych systemów na nowe komputery, jak już mówiłeś że to składaki. Strasznie zamotałeś w tym temacie. Jeśli na starych był XP Pro w wersji BOX (w co wątpię) to sprawa byłaby prosta, jeśli jest OEM system zostaje na starych kompach koniec kropka. Wybacz ale nie wiem co tam robisz na takim stanowisku…

Żeby rozmawiać o licencji grupowej nowy komputer musi mieć już jakiś system - tutaj tego nie ma, kupujecie OEM

Nie wiem jakim cudem ten fragment mi umknął…

W takim razie, możesz kupić “około” 40 licencji Microsoft Windows Professional 7 Upgrade Government OPEN 1 License No Level, co będzie kosztowało około 5200 EUR netto (możliwe są jakieś dodatkowe upusty - ale to musisz już sam ustalić). Do tego trzeba też doliczyć koszt nośnika (około 120 zł, i choć nie jest to bezwzględnie wymagane - to osobiście zachęcam, ponieważ od jakiegoś czasu licencje MOLP nie występują w postaci “papierowej”, a jedynie w postaci zestawienia dostępnego przez witrynę użytkownika / klienta).

Czy to się opłaca ? Musisz sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Jak dla mnie - zaletą jest to, że raz kupione oprogramowanie możesz przenosić między komputerami, można uprościć w znaczny sposób całe zarządzanie systemami operacyjnymi na stanowiskach, oraz w razie potrzeby, można dokonać downgrade. Wadą zaś jest to, że musisz mieć wszystkie “podkładki” - czyli dowód posiadania przez firmę systemów uprawniających do wykupienia licencji upgrade.

Nieco uściślając to co napisał Grzesiek13: MOLP wykupujecie dla STARYCH komputerów, i “przenosicie” system na nowe komputery. Stare komputery możecie poddać recyklingowi - nie wolno wam ich odsprzedać / przekazać do użytkowania osobom trzecim (ale jak się uprzecie - to SAM sprzęt - bez systemu / certyfikatu systemu …). Jak już napisałem - musisz posiadać wszelkie dokumenty stanowiące dowód podstawy wykupienia licencji upgrade (czyli zakładając że certyfikaty autentyczności pójdą do kosza - musisz posiadać nośniki i faktury zakupu Windows XP).

Na koniec zaś powtórzę: koniecznie sprawdź czy urząd dla którego pracujesz nie podpada pod jakąś grupową licencję typu Select dla organizacji rządowych.

Dobrze byłoby również byś zweryfikował podane tu informacje, gdyż parę lat już minęło od czasu kiedy ostatni raz kupowałem MOLPA a MS potrafi zmienić interpretację własnych zapisów.

Czyli podsumowując:

Jeżeli XP to OEM- upgrade was nie dotyczy.

jeżeli to box to problemu nie ma.

Wychodzi, tak jak grzesiek pisze, zakup OEMU na każde stanowisko. 40x 350 minimum= 14000zł. Liczyłbym ok 18k.

No ja też trochę się pomyliłem bo powinienem te wszystkie informacje tzn co mamy itd napisać na początku ale nie pisałem bo pytanie dotyczyło wyłącznie ile mniej więcej taka licencja może kosztować bo to że możemy ją zakupić już się wcześniej dowiedziałem. Poprzednie systemy były oczywiście w wersji BOX bo komputery te które są teraz również były składane i systemy były zakupowane osobno do każdego z nich i nie są z nimi powiązane w żaden sposób.

Skoro macie BOXy - to po co rozważać zakup MOLPa ? Przenosisz oprogramowanie i tyle.

No - chyba że kupujecie jakiś super - nowoczesny sprzęt, albo macie “napór” na nowszy system operacyjny …

A co jeśli licencje zostały naklejone na komputery te stare? Bo tak właśnie zrobiła poprzednia firma, nakleiła nalepki z licencjami na komputery.

Wersja BOX posiada certyfikat autentyczności nie tylko w postaci naklejki, ale również w postaci wydruku na papierze, poszukaj takowego