Windows 7 na dysku podpinanym na USB

Witajcie. Mam następujący problem. Zakupiłem dysk ssd sata III wraz z kieszenią na usb 3.0. Chciałem na nim postawić system Windows 7, ponieważ na moim laptopie MSI GV62 7RD (I5 7 gen, 8 gb ram, GTX 1050 4GB),nie wszystkie programy współpracują z Windows 10.
Chciałem mieć zapasowy system na tym dysku z programami który będę podpinać pod usb i będę mógł z niego korzystać. Jak to zrobić? Czy jest to możliwe do zrobienia?
Niestety programy które chce uruchomić nie działają pod maszyną wirtualną. Korzystałem z różnych instrukcji wczoraj i bez rezultatu. Bios nie widzi możliwości uruchomienia się z niego

To znaczy jak nie widzi możliwości uruchomienia się z niego?
Co jest na tym dysku, masz zainstalowany tam system, wyłącz w biosie secure boot.

Po prostu w boot menu nie widzi dysku. Widzi tylko dysk na którym jest zainstalowany Windows 10 na lapku. A dysku z Windows 7 nie widzi. Instalowałem na nim system Windows 7 z pomocą programu wintousb.
Mam wyłączone w biosie i nadal bez rezultatu.

A z innych nośników usb dasz radę wystartować? może masz w biosie wyłączony boot z usb.
Szukaj czegoś np:
Legacy USB support - Enabled
USB ports - Enabled

Często blokuje to opcja, która nie mówi nic o tym, a służy do przyspieszenia startu. Wówczas nie są inicjalizowane porty usb, bo ta inicjalizacja zajmuje czas.

Jak stawiałem system na dysku na laptopie to instalowałem z pendriva i wszystko działało, dlatego właśnie teraz dziwi mnie to, że nie działa. Będę w domu to Wam zrobię zdjęcia jak wygląda u mnie bios.
Edit. Pendrive z instalką Windows 10 jest normalnie widziany w boot menu do wyboru

A co z zainstalowaniem systemu bezpośrednio na dysku bez bawienia się w zewnętrzne programy?
Podepnij dysk do laptopa, zainstaluj system, wsadź do kieszeni i sprawdź czy wystartuje po USB.

Spróbuję tak zrobić :slight_smile:

Hej,

Na początek w BIOS przestaw opcję Fast Boot na Disabled. Z aktywną tą opcją raczej system nie wystartuje z nowego dysku.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Wygląda na to, że procesor nie obsługuje już Windowsa 7.
Wszystkie od 7 gen włącznie.

Po kilku godzinach kombinacji wyniki są następujące. Wystarczyło zmienić opcje instalacji z MBR dla Bios na MBR i UEFI i boot menu bez problemu widzi teraz dysk. Nic nie musiałem w biosie przestawić. Niestety Windows 7 wywala Blue screen zgodność ze sterownikami. Ale udało się postawić w pełni działający Windows 8.1 z tym co potrzebuje. Temat jest do zamknięcia.