Windows 7 na dysku wirtualnym i Windows XP


(Maxordplayer) #1

Mam pewien problem. Otóż kiedyś zainstalowałem sobie dwa systemy na jednym dysku, na dwóch partycjach systemowych - Windows XP, a potem Windows Vista. Tyle, że wtedy zainstalowałem je na partycjach fizycznych. I oba miały ze sobą konflikt, bowiem kiedy zainstalowałem Vistę, to po dość krótkim czasie (max 2 tygodnie), oba systemy zepsuły się, chyba dlatego, że próbowałem otworzyć pliki zainstalowane na XP, w Viście. Oba systemy, jak i wszystkie pliki na wszystkich partycjach były nie do użytku i musiałem zrobić format dysku. Stało się to rok czy dwa temu, ale i tak to pamiętam. Teraz mam Windows XP SP3 (na partycji systemowej) i planuję zainstalować Windows 7 na dysku wirtualnym wg tego artykułu:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=214&Instalacja+Windows+7+na+wirtualnym+dysku+VHD

Wobec tego mam pytanie: Czy jeśli zainstaluję w ten sposób Windows 7 i spróbuję otworzyć jakąś partycję lub plik z XP, to stanie się to samo ?? Czy w ogóle instalacja Windows 7 na VHD gwarantuje stabilność ? Muszę to wiedzieć, gdyż nie mogę z wielu powodów zrezygnować z XP, a Windows XP Mode w Windows 7 to ściema i chłam wg mnie. Bardzo proszę o pomoc i radę kogoś (nie)doświadczonego.


(Hitm3n) #2

Mam tak samo instalowanego Windowsa 7 RC 7100 i działa bez najmniejszej zacinki czy problemu albo BSOD-a. Jedynym minusem jest brak możliwości sprawdzenia w indeksie wydajności (z powodu właśnie VHD)

Zastanawia mnie tylko, na jakiej podstawie oceniasz, że Windows XP Mode w Windows 7 jest ściemą i chłamem (system nie jest oficjalnie wypuszczony i niby skąd masz to info od "boga" ?)


(Maxordplayer) #3

Nie rozumiem powiedzenia "info od boga", ale jednak przesadziłem z tą ściemą i chłamem. Chodziło mi o to, że na początku Microsoft zapowiadał to jako funkcję, a nie maszynę wirtualną.

Co do win 7, to masz tak jak ja zainstalowanego Windows XP na partycji systemowej ???


(Hitm3n) #4

Nie ma różnicy, na jakiej partycji instalujesz, po odpaleniu XP-ka zostanie Ci po prostu mniej miejsca na dysku i nie będziesz tej partycji fizycznie widział, natomiast w Win7 będzie ona jako osobna partycja a dotychczasowe zmienią literki tylko.


(Maxordplayer) #5

A czy w Win 7 będę widział partycje fizyczne ? A o co ci chodziło z "... i nie będziesz tej partycji fizycznie widział, natomiast w Win7 będzie ona jako osobna partycja..". Rozumiem tylko tyle, że w XP nie będę widział partycji utworzonych na dysku VHD, a w Win7 nie będę widział partycji normalnie utworzonych.


(Hitm3n) #6

Pierwszą część dobrze zrozumiałeś, XP nie widzi VHD jako osobnej partycji. Natomiast po odpaleniu Win7 będziesz widział wszystkie partycje dotychczasowe + partycja VHD, która będzie miała literkę C:, systemowa XP D: a 3 partycja E:


(Janek109) #7

W Wirtual PC na viście z zainstalowanym Win7 widzi on(Win7) tylko swój dysk C i nic więcej.

Hitm3n , Przyznaje się że nie do końca przeczytałem to:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& ... +dysku+VHD


(Maxordplayer) #8

Temat przekształcam na: Windows 7 na dysku VHD - wrażenia i opinie użytkowników.

Ci, co zainstalowali sobie Win 7 na dysku VHD wg tego artykułu: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=214&Instalacja+Windows+7+na+wirtualnym+dysku+VHD niech opiszą w tym temacie swoje wrażenia, opinie, oceny, komentarze itp.


(Hitm3n) #9

janek109 to, że masz dobrego lapka, nie znaczy, że masz dobrą wiedzę. Wirtualny PC to nie do samo co Virtual Hard Disk, nie myl pojęć i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Poczytaj najpierw o tym a później się wypowiadaj.

Jak już mówiłem, system chodzi bez zarzutu, żadnego BSOD-a czy innej wysypki. Sporadycznie GG 8.0 nie chciało się dobrze połączyć, ale to już minęło, bo zainstalowałem tam AQQ 2.0.5. Programy, które są zainstalowane na innych niż właściwa Windowsa 7 partycjach, działają także bez zarzutu (np Steam, kilka programów z GOTD, gierki itp). Sam system natomiast w wersji RC 7100 ma bardzo mało procesów, dzięki czemu zużycie RAM-u jest na poziomie 580-630 MB przy 2 GB.