Windows 7 na exFAT

Witam, osobiście się przekonałem, że jest to niemożliwe bynajmniej w instalatorze windows7, ale mam pytanie, czy np wgranie dwóch windowsów np na C i D i z jednego na drugi przerzucić dane i przenieść ponownie na partycje sformatowaną w exFAT zdało by sprawę?

I czy w ogóle ktoś słyszał o dodaniu możliwości instalacji win7 na exfat dodanej np w SP1?:smiley: Piszę, bo mam wszystkie inne partycje w exfat i może mi się wydaje ale jest odczuwalnie szybciej, szczególnie matlab jakoś ładniej chodzi, no i wiadomo pamięć flash też w atto ma lepsze wyniki, tym bardziej że wszystko jest gratis:)

Drugie pytanie trochę nie na temat, ale chcę zrobić formata, a przy okazji zafundować sobie GPT. Mam raid0 2x samsung f3 500GB w MBR i jeden WD5000AAKS również w MBR. Wszystkie są praktycznie pełne, więc poszukuje sposobu na zmiane MBR->GPT bez utraty danych bo zabawa z przenoszeniem tego wszystkiego jest nieciekawa. Znalazłem takie coś LINK i tam dalej jest link i niezbyt ogarniam co tam jest. Mógłby ktoś rzucić na to okiem, ocenić czy to nie są jakieś brednie i ewentualnie napisać w 2-3 zdaniach o co tam chodzi?

z góry dzięki :wink:

Wydaje mi się że nie ma możliwości instalacji systemu Windows 7 na partycji sformatowanej w exFAT.

Nie przeniesiesz z MBR na GPT bez utraty, trust me, sam to próbowałem zrobić na co prawda gołym dysku, ale dane poleciały i tak ;]

Ponadto, Windows nie umie zbootowac z GPT, instalator sam z siebie zrobi z powrotem MBR, nawet jak chwilę wcześniej z poziomu diskpart zrobisz sobie taki konfig. Do tego pasowałoby, żebyś miał płytę z EFI, a nie BIOSem … :wink:

Nie wiem czy tylko ja jestem zażenowany tą sytuacją, ale po co MS tak wspiera exFAT a nie oferuje mozliwosci instalacji na nim systemu. Tak samo GPT… Wiem, że ze snow leopardem można zbootować windows7 na GPT. Z linuksem tak samo. Dało by rade załatwić to bez dodatkowych systemów samym Chameleonem albo GRUBem?

Prawda, ale zauważ, że mac osx od bardzo dawna nie posiada BIOSu, tylko EFI. To im pozwala na stosowanie GPT( tu nazywa się to schematem GUID), chameleon czy też grub _emulują_ warstwę EFI i pozwalają na zbootowanie z takiego schematu partycji.

BTW, exFAT to taki ulepszony FAT32, nie jest szybszy od NTFS.

Nie wiem jak to się ma do rzeczywistości, ale w ATTO partycja na dysku Raid 0 z 2 samsungów F3 na exFAT jest o wiele szybsza niż NTFS. Bede miał czas to zamieszczę wyniki bo i tak mam zamiar jedną partycje wyczyścić i zrobię testy. 8)

oto i testy :smiley:

Raid0 NTFS

raid0ntfs1.png

Raid0 exFAT

raid0.png

Formatowane z cmd, wszystkie na szybkim formatowaniu. W klastrach nic nie zmieniałem, więc sądzę, że są domyślne.