Windows 7 na exFAT

(Rafal Strong) #1

Witam, osobiście się przekonałem, że jest to niemożliwe bynajmniej w instalatorze windows7, ale mam pytanie, czy np wgranie dwóch windowsów np na C i D i z jednego na drugi przerzucić dane i przenieść ponownie na partycje sformatowaną w exFAT zdało by sprawę?

I czy w ogóle ktoś słyszał o dodaniu możliwości instalacji win7 na exfat dodanej np w SP1?:smiley: Piszę, bo mam wszystkie inne partycje w exfat i może mi się wydaje ale jest odczuwalnie szybciej, szczególnie matlab jakoś ładniej chodzi, no i wiadomo pamięć flash też w atto ma lepsze wyniki, tym bardziej że wszystko jest gratis:)

Drugie pytanie trochę nie na temat, ale chcę zrobić formata, a przy okazji zafundować sobie GPT. Mam raid0 2x samsung f3 500GB w MBR i jeden WD5000AAKS również w MBR. Wszystkie są praktycznie pełne, więc poszukuje sposobu na zmiane MBR->GPT bez utraty danych bo zabawa z przenoszeniem tego wszystkiego jest nieciekawa. Znalazłem takie coś LINK i tam dalej jest link i niezbyt ogarniam co tam jest. Mógłby ktoś rzucić na to okiem, ocenić czy to nie są jakieś brednie i ewentualnie napisać w 2-3 zdaniach o co tam chodzi?

z góry dzięki :wink:

(Pablo79) #2

Wydaje mi się że nie ma możliwości instalacji systemu Windows 7 na partycji sformatowanej w exFAT.

(Tomek) #3

Nie przeniesiesz z MBR na GPT bez utraty, trust me, sam to próbowałem zrobić na co prawda gołym dysku, ale dane poleciały i tak ;]

Ponadto, Windows nie umie zbootowac z GPT, instalator sam z siebie zrobi z powrotem MBR, nawet jak chwilę wcześniej z poziomu diskpart zrobisz sobie taki konfig. Do tego pasowałoby, żebyś miał płytę z EFI, a nie BIOSem ... :wink:

(Rafal Strong) #4

Nie wiem czy tylko ja jestem zażenowany tą sytuacją, ale po co MS tak wspiera exFAT a nie oferuje mozliwosci instalacji na nim systemu. Tak samo GPT... Wiem, że ze snow leopardem można zbootować windows7 na GPT. Z linuksem tak samo. Dało by rade załatwić to bez dodatkowych systemów samym Chameleonem albo GRUBem?

(Tomek) #5

Prawda, ale zauważ, że mac osx od bardzo dawna nie posiada BIOSu, tylko EFI. To im pozwala na stosowanie GPT( tu nazywa się to schematem GUID), chameleon czy też grub _emulują_ warstwę EFI i pozwalają na zbootowanie z takiego schematu partycji.

BTW, exFAT to taki ulepszony FAT32, nie jest szybszy od NTFS.

(Rafal Strong) #6

Nie wiem jak to się ma do rzeczywistości, ale w ATTO partycja na dysku Raid 0 z 2 samsungów F3 na exFAT jest o wiele szybsza niż NTFS. Bede miał czas to zamieszczę wyniki bo i tak mam zamiar jedną partycje wyczyścić i zrobię testy. 8)

oto i testy :smiley:

Raid0 NTFS

raid0ntfs1.png

Raid0 exFAT

raid0.png

Formatowane z cmd, wszystkie na szybkim formatowaniu. W klastrach nic nie zmieniałem, więc sądzę, że są domyślne.