Windows 7 na Z390

Niedawno padła mi wysłużona płyta na P67 i pomyślałem, że czas już na modernizację sprzętu. Do tej pory działałem na dwóch systemach 90% czasu na W7 i 10% na W10. Ten drugi tylko mam dla Forzy 7 i Forzy Horizon 4. Docelową konfiguracją jest 9900k, płyta Gigabyte Z390 Gaming X i 16GB DDR4 3200Mhz i SSD SX8200 PRO 512GB. Reszta czyli dwa dyski SSD, karta dźwiękwa Sound Blaster Z, chłodzenie wodne Enermax, zasilacz Bequiet 650W, grafika GTX 1080 zostają ze starego komputera. I tu pojawia się moje pytanie, czy na Z390 da się zainstalować Windows 7 ze sterownikami NVme ?
Na stronie Gigabyte jest narzędzie Windows ImageTool:
https://www.gigabyte.com/Support/FAQ/3459
ale dotyczy ono płyt maksymalnie na Z270.
Czy ktoś z Was próbował zainstalować Windows 7 na konfigu podobnym do wskazanego wyżej ?
I proszę sobie darować pytania typu " po co win7 ? po co 9900k ? czekaj na nowe Ryzeny".
Win7 bo dla moich celów jest najlepszy - scena PC, emulacja komputerów Amiga, Atari, DOSa, konsol, wirtualne maszyny, stare gry itd. Po prostu jest dla mnie najwygodniejszy i najlepszy.
9900k bo jest dla mnie naturalnym następcą sprawdzonego do tej pory 2600k, a na nowe Ryzeny owszem czekam, ale tylko po to, aby Intel zareagował obniżką cen i na 90% tak się stanie. Amen

Hej,

Generalnie raczej ciężko będzie znaleźć działające poprawnie sterowniki dla 9 rodziny Core-ów dla Windows 7. Przerabiałem to na mobilnej platformie z 7 rodziną Core-ów. Znalazłem sterowniki na francuskich stronach, niby zainstalowałem, ale system łapał zwieszki w losowych momentach, czasami zawieszał się całkowicie, a dedykowana karta graficzna odmawiała posłuszeństwa. Po dwóch tygodniach przeinstalowałem na Windows 10.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

W10 na taki sprzęt, chyba, że lubisz kombinować i testować.

1 polubienie

Jest coś takiego jak ‘Windows 7 Image Updater - Automatyczny aktualizator obrazu Windows 7 dla nowych maszyn (Sky/Kaby/Coffee Lake , Ryzen Threadripper)’ - zrobiony przez Atak_Snajpera:
http://forum.pclab.pl/topic/1189112-Windows-7-Image-Updater-Automatyczny-aktualizator-obrazu-Windows-7-dla-nowych-maszyn-SkyKabyCoffee-Lake-Ryzen-Threadripper/

https://forum.videohelp.com/threads/384921-Windows-7-Image-Updater-SkyLake-KabyLake-CoffeLake-Ryzen-Threadripper

Tu też coś: https://www.sevenforums.com/general-discussion/416442-skylake-kabylake-coffelake-ryzen-threadripper-win7-look-here.html

Jeśli to nie to, to chociaż może trafisz na jakiś ślad rozwiązania dla siebie.
Na winclub pl robią obrazy Windowsów z nowymi sterami do USB3, NVMe, itp, itd. Atak_Snajpera miał tam swoje tematy, ale nie wiem czy nadal są.

A jaką masz pewność, że w obrazach tych nie dodano pewnych “gratisów”?

1 polubienie

Pewności nigdy do końca nie ma. Nie mam też pewności, czy dobreprogramy też ich nie dodają :slight_smile: . Ostrożności nigdy nie za wiele. Jest to jedna z możliwości. Wybór należy do każdego indywidualnie. Jednak ludzie je instalują, i część z nich (którzy się znają), mam nadzieję, sprawdza, co się dzieje pod maską, czy co płynie do internetu.
Jak nie, to niech qrvishon zrobi obraz systemu pod siebie.

DP ma tylko asystent pobierania - nie modyfikuje plików producenta.