Windows 7 - Nie działa klawiatura numeryczna, klawisze funkcyjne, ani touchpad

Witam,

Nie jestem pewien, czy ten temat napisałem we właściwym dziale.

Otóż mam system operacyjny Windows 7, 64 bitowy, a laptop model ASUS Notebook K52JU/K52JT Series.

Mam tego laptopa już piąty rok.

 

Mam problemy z trzema rzeczami:

  1. Skróty klawiszowe (klawisze funkcyjne) np. do włączania wifi (Fn + F2), sterowania głośnością, itd.

  2. Touchpad

  3. Klawiatura numeryczna

 

Niektóre skróty klawiszowe przestały mi działać jeszcze przed upływem pierwszego roku użytkowania.

Działa np. skrót sterujący jasnością ekranu, ale on jest wyjątkiem.

 

Touchpad ma oprogramowanie w postaci programu o nazwie Elan Smart-Pad, który w Panelu Sterowania ukryty jest pod nazwą “Gest wykonywany wieloma palcami”.

Gdy piszę na klawiaturze, zawsze przypadkiem muskam touchpad i przenoszę niechcący kursor w inne miejsce dokumentu tekstowego, co jest irytujące. Dlatego touchpad mam zawsze wyłączony. Lecz kiedy go wyłączałem, miałem problem. W programie Elan Smart-Pad “odptaszkowałem” wszystkie opcje (np. żeby taki a taki gest wykonany na touchpadzie oznaczał zmniejszanie rozdzielczości, itd.), to touchpad powinien nie działać. Lecz on mimo to nadal działał. W końcu jakimś cudem udało mi się go wyłączyć.

 

Klawiatura numeryczna mi nie działa. Bez wciśniętego NumLock’a, klawisze “4”, “6”, “2” i “8” znajdujące się na klawiaturze numerycznej oznaczają np. przewijanie suwaka odpowiednio w lewo, w prawo, w dół i w górę.

Z wciśniętym NumLock’iem, po wciśnięciu tych klawiszy powinny się pojawiać odpowiadające im cyfry. Lecz tak nie jest.

Ze wszystkich klawiszy znajdujących się na klawiaturze numerycznej, jedynie Enter działa.

 

Jakie są powody tych trzech problemów? Jak je rozwiązać? Bardzo proszę o pomoc.

  1. Sprawdź czym masz zainstalowane sterowniki odpowiednie. Czasem do tych funkcji potrzebne są sterowniki typu quick lunch

    Ewentualnie wyczyść klawiaturę. 5 lat to sporo i mogło się coś pod Fn dostać.

 

  1. Touchpad powinno się również wyłączyć jakim skrótem z klawiszem funkcyjnym lub specjalnie do tego dedykowanym przyciskiem.

 

  1. Sprawdź czy masz ustawiony język klawiatury polski programisty. 

Czyszczenie klawiatury to nie będzie rozwiązaniem. Kombinacja FN + przycisk rozjaśniający monitor działa, a FN + przycisk włączający/ wyłączający Bluetooth już nie działa.

Jakie sterowniki są odpowiednie dla mojego Windows 7, 64 bit? Skąd mogę to wiedzieć?

I gdzie sprawdzić, czy mam zainstalowane odpowiednie sterowniki i czy są one aktualne?

 

Co do “skrótu z klawiszem funkcyjnym” to jest taki w moim laptopie, ale występuje problem opisany w punkcie 1. i nie działa mi ten skrót :frowning:

A nie mam czegoś takiego, jak “specjalnie do tego dedykowany przycisk”

 

Mam ustawiony “język klawiatury” na “polski programisty”, lecz nadal klawiatura numeryczna mi nie działa.

 

Przy okazji: Czy w Windows 7 mogę jakoś sterować Bluetoothem?

Wchodzę w Panel Sterowania -> Menadżer Urządzeń, i co teraz? Karty sieciowe?

W Dysku C -> Windows -> System32 mam plik o nazwie “fsquirt”. On może odbierać/ wysyłać pliki przez Bluetooth, ale nie jest menadżerem Bluetootha w laptopie, bo za jego pomocą nie mogę ustawić np. lokalizacji na dysku, w której domyślnie będą odbierane pliki (tak dla przykładu).