Windows 7 nie widzi napędu

Witam mam windows 7 home premium SP1
od jakiegoś czasu świruje, raz widzi napęd DVD raz nie, chciałem sformatować komputer nic, nie wiem co już robić…

2

Odepnij napęd i podłącz ponownie. Może coś nie tak ze stykami :slight_smile:

próbowałem ale to nic nie pomaga, raz przy restarcie widzi raz nie

Można użyć takiego narzędzia, które może się przydać i w innych przypadkach awarii systemu:
https://www.majorgeeks.com/files/details/tweaking_com_windows_repair.html

Niestety nie pomogło, załączam log._Windows_Repair_Log.txt (2,3 KB)

Hej,

  • Próbowałeś zmienić kabel, którym podłączony do płyty głównej jest napęd oraz skorzystać z innego złącza zasilania z zasilacza?
  • Czy w BIOS’ie napęd jest widoczny za każdym razem czy czasami też znika?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Sterowniki AHCI do zainstalowania. Bez nich Windows 7 tak właśnie świruje.

https://support.lenovo.com/fi/pl/downloads/ds003847 zainstalowałem ten, gdyż mam laptopa lenovo, lecz nic nie pomogło.


Usuń starszą wersję i spróbuj tego. Pobierz f6flpy zgodnie ze swoją wersją systemu, wypakuj pliki z paczki i zainstaluj z pliku inf (prawy przycisk myszy i zainstaluj.

Spojrzałem do boot menu w biosie, nie ma nawet napędu, Ale coś mi świta że kilka miesięcy temu gdy wymieniałem obudowę dolną w laptopie, mogłem uszkodzić taśmę która jest od jakiejś płytki która ma gniazdo do napędu, pewnie ta taśma poszła, pytanie brzmi, dostanę ten element ? mam lenovo z50-75.

Znalazłem ta część to moduł napędu: https://archiwum.allegro.pl/oferta/lenovo-z50-75-modul-sata-do-napedu-cd-dvd-i7338384312.html zapewne to się uszkodziło podczas wymiany.

No i to by tłumaczyło, dlaczego czasami napęd jest widoczny, a czasami nie. Ale może warto sprawdzić, czy dociśnięcie przewodów do portu nie rozwiąże problemu. Chyba że widać, że ewidentnie jest to uszkodzenie mechaniczne.

Nie mogłeś tego na początku powiedzieć?

Dopiero mi się przypomniało, tak jak napisałem.

Wymieniłem ten konektor napędu, niestety to nic nie pomogło czyli wina jest gdzieś w Windowsie… Nie wiem czy ta płyta główna ma bootowanie z pendriva to bym zrobił format z pena.

Na własne ryzyko:

  1. Click Start

windows icon
, type regedit in the Start Search box, and then click regedit in the Programs list.

Notice icon

If you are prompted for an administrator password or confirmation, type your password or click Continue .
2. Locate and then click the following registry subkey:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Alert icon

Warning There can be many instances of the registry subkey that is mentioned in step 2. You must make sure that you are in the appropriate registry subkey before you change the UpperFilters and the LowerFilters values. To verify that you are in the appropriate registry subkey, make sure that the Default value is DVD/CD-ROM and the Class value is CDROM.
3. If you see UpperFilters in the pane on the right side, right-click UpperFilters , and then click Delete .
4. Click Yes to confirm the removal of the UpperFilters registry entry.
5. If you see LowerFilters in the pane on the right side, right-click LowerFilters , and then click Delete .
6. Click Yes to confirm the removal of the LowerFilters registry entry.
7. Exit Registry Editor, and then restart the computer.

Jest po angielsku ale zrozumiesz.
Ryzyko - w tym momencie oznacza że jeżeli nie zadziała to nie będzie widzieć napędu - ale w sumie i tak go nie widzi - więc wtedy pozostanie format.

Wejdź w ustawienia BIOS-u i będziesz wiedział. Jeśli w sekwencji startu można wybrać USB, to bootowanie jest możliwe. :slight_smile:

  • Masz możliwość sprawdzić działanie napędu w innym laptopie?
  • Czy konektor dobrze leży w porcie?

Konektor sprawdzałem siedzi, sprawdzenia napędu w innym laptopie nie mam jak, ale skoro działał to musi działać. Sformatowałem komputer i wgrałem sobie Windows 10 Home Edition, pojawił się napęd na chwile, ale zniknął znowu :confused: spróbuję rozkręcić laptopa i jeszcze raz sprawdzić gniazdo ale nie wiem czy coś to pomoże.

Potestuj trochę lapka na jakiejś dystrybucji Linux Live, żeby wykluczyć problem sprzętowy.

To jest dziwne, bo on normalnie działa w sensie startuje z płytą jak tylko wsadzę do napędu, ale nie ma go w windowsie.

Wyrażaj się jaśniej - piszesz teraz o instalatorze Windowsa? Tak, jak napisałem wcześniej - wypróbuj Live Linux i zobacz czy napęd jest widoczny (obojętnie na jakich płytkach - z danymi bądź muzyką/filmami).