Windows 7 nie wstaje

Witam. Po wczorajszym wyłączeniu komputera, kiedy dzisiaj próbowałem włączyć komputer (mam okno wyboru windows 7 i XP, ale w 90% używam 7) po wybraniu win7 otrzymuję komunikat Uruchamianie systemu windows7 nie powiodło się, przyczyną może być nieudana zmiana sprzętu lub oprogramowania, pod komunikatem mam do wyboru dwie opcje:

-automatyczna naprawa

-uruchom system normalnie

Po włączeniu automatycznej naprawy, po ładowaniu plików pojawia się czarny ekran i nic się nie dzieje, po próbie uruchomienia systemu normalnie pojawia się flaga i napis uruchamianie systemu windows, lecz także mogę czekać i czekać i nic się nie zmieni.

Postanowiłem postawić system na nowo, ku mojemu zdziwieniu po załadowaniu plików z płyty, podobnie jak w przypadku próby naprawy (oraz bootowania z dysku naprawczego Windows RE) pojawia się czarny ekran. Przy uruchamianiu trybu awaryjnego zatrzymuje się na linijce z plikiem CLASSPNP.SYS. Przed wczorajszym wyłączeniem nie były instalowane żadne programy, aktualizacje ani sterowniki. Nie było zmienianego sprzętu itp. Windows XP działa bez zarzutu.

Proszę o pomoc, co powinienem zrobić. Dodam że sprawdziłem dysk instalacyjny windows 7, u znajomego działa, nagrywarka także sprawna, ram sprawdzony programem memtest, również czysto.

Cześć,

podaj specyfikację komputera. Płyta oryginalna?

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

Dziękuję za szybką odpowiedź. Specyfikacja:

Zasilacz: chieftec 550W

Procesor: AMD athlon II x2 250

Grafika: Radeon HD5770

RAM: 2x 2GB GoodRam

Płyta Główna: asus m4a78lt -m -le

HDD: samsung 160 GB (XP), seagate 500 GB (win7)

Tak, płyta win7 oryginalna. Dokładnie jest to windows 7 home premium.

Cześć,

jest wiele możliwości - sprawdź kostki ramu MemTest’em, ustaw tryb dysku na AHCI, odłącz zupelnie dysk z XP na czas startu 7ki, wyłącz Cool’n’Quiet (porada wyczytana z innego forum - nie wiem czy będzie pomocna)

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

Witam,

jesteś pewny, że dysk z “siódemką” jest sprawny? Uruchom pod XP HDTune i wstaw zrzut ekranu z zakładki S.M.A.R.T i Error Scan dla Seagate’a. Próbowałeś przywracać fabryczne ustawienia BIOSu?

A jakiego antywirusa używasz ?

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

@Lewanxd co do ramu napisałem w pierwszym poście że sprawdzony memtestem. Dysk z XP odpinany, żadnych zmian. Co do trybu AHCI, jak go ustawić?

@CeMeNT załączam zrzut z programu z zakładki health, error scan załącze później, co do fabrycznych ustawień, jak je przywrócić?

@kunsztro Avira Free Antivirus

http://www.sendspace.com/file/e6z4h5

Witam

nie wiem czy pomogę ale zobacz jeszcze to

procedura-naprawy-systemu-windows-przez-nadpisanie-t447116.html

@Atronics Niestety

Nie mogę uruchomić systemu windows 7 w żaden sposób.

@edit error scan w HD Tune nie wykrył żadnego błędu. Wszystko zielone.

Dodane 04.06.2013 (Wt) 14:48

Sprawdziłem tryb AHCI. Nie pomogło.

Przy okazji w biosie zauważyłem w opcjach bootowania ustawienie pierwszego dysku (nie kolejność bootowania). Ustawiony był ten z xp, jak ustawiłem z win7 i zrestartowałem system to bez wyboru systemu pokazuje się błąd: Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key.

Abym w ogóle mógł uruchomić komputer, pierwszym dyskiem musi być ten z win XP.

Dodane 05.06.2013 (Śr) 10:30

@odświerzam

Dodane 05.06.2013 (Śr) 16:36

Problem udało mi się rozwiązać.

Napiszę po kolei w krokach co zrobiłem, jakby ktoś miał podobny problem.

  1. Przywróciłem bios do fabrycznych ustawień (w opcjach biosu, nie przez wyjęcie baterii)

  2. Przy wyborze automatycznej naprawy systemu lub uruchomienia systemu wybrałem próbę automatycznej naprawy.

  3. Udało się uruchomić menu naprawy systemu, wybrałem wiersz polecenia.

  4. Wpisałem komendy w kolejności:

-bootrec.exe /fixboot

-bootrec.exe /fixmbr

-chkdsk x: /R gdzie x to litera woluminu

Nie wiem która konkretnie komenda rozwiązała mój problem, ale wiem że do menu naprawy systemu udało mi się dostać dzięki przywróceniu ustawień domyślnych bios.

Dziękuję wszystkim za rady, a zwłaszcza CeMeNT’owi który napisał o biosie.

Temat można zamknąć.