Windows 7 obok windows xp i programy na innym dysku

(Tomek Miner6531) #1

Witam, mam pewne pytanie. Otóż, mam Windows xp na systemowym dysku C zainstalowany, ale chce zainstalować windows 7 na osobnym dysku E, który specjalnie przygotowałem. Tylko  mam jeszcze pare programow (dosc waznych) zainstalowanych na zupelnie innej partycji G, i czy jak zainstaluje windows 7 obok xp to na W7 bede mogl z tych programow korzystac rownie dobrze jak na xp i czy kombinacja dwoch systemow moze w ogole dzialac? :co:

(KAZDAN63) #2

Nie bo problemem będą wpisy Rejestru . Musisz je zainstalować w W7 . Podczas instalacji W7 odłącz dysk z XP . Kolejność bootowania w BIOS-ie .

(floyd) #3

Jeżeli będzie chciał korzystać z obu systemów, to nie powinno się odłączać dysku z XP podczas instalacji W7.

Po zainstalowaniu W7 przy uruchamianiu komputera pojawi się menu wyboru systemów.

(KAZDAN63) #4

Można nie odłaczyć i mieć menu wyboru systemów , ale to w przyszłości może oznaczać kłopoty !

(Tomek Miner6531) #5

Ale w takim razie oba systemy będą mogły się wlaczac?

(Cedar) #6

Straszysz tego typu rozwiązaniem od dawna.

Może wyjaśnisz w końcu jakiego typu to są te sławne kłopoty?

Twoje rozwiązanie powoduje brak wygody i utrudnienie wybierania systemu, dla osób niezorientowanych całkowity brak możliwości wyboru drugiego systemu.

Jest tylko jeden jego mały plus - gdy odłączy jeden z dysków, bez żadnych kombinacji uruchomi system z drugiego, co przypadku niepolecanym przez Ciebie, może (ale nie musi) spowodować brak startu systemu (zależnie od tego który dysk odłączymy)

(floyd) #7

Klopoty to można mieć zawsze, ale to zależy czego się oczekuje czy co się chce osiągnąć, a nie bardzo się rozumie jak to działa.

Były już na tym forum pytania związane z klopotami po zainstalowaniu W7 przy odłączonym dysku z zainstalowanym XP.

Jeżeli w przyszłości nie będzie się mialo zamiaru używaź XP i  będzie chciało się sformatować dysk na którym jest on zainstalowany, to rzeczywiście Twoje rozwiązanie jest sensowniejsze.

No i jeszcze pytanko co się rozumie pod pojęciem “inny dysk” bo w Windowsie dyskami nazywa się też rożne partycje i też z tego tytułu powstają czasami różne nieporozumienia.

Dodatkowo przy takich czy innych kłopotach można polecić taki programik jak EASYBCD umożliwiający stosunkowo łatwo naprawę plików rozruchowych w trybie graficznym.

http://www.dobreprogramy.pl/Stabilna-wersja-EasyBCD-2.0-z-ogromem-nowosci,News,19284.html

(Tomek Miner6531) #8

Dobra, żeby było jaśniej: chce zainstalować winda 7 na partycji e, obok XP zainstalowanego na c

(Cedar) #9

Gdybyś jeszcze pisał w odpowiednim przypadku…

Dobra, chyba zrozumiałem :wink:

Wkładasz płytę z Win 7 do napędu, uruchamiasz ponownie komputer, wybierasz start z DVD, na początku instalacji wybierasz partycję, na której chcesz zainstalować (ja zawsze ją kasuję i tworzę z poziomu instalatora ponownie) dalej to już będzie szło prawie automatycznie.

PS. w czasie instalacji sprawdź 3 razy czy wybrałeś odpowiednią partycję, litery partycji nie muszą być te same jak te, które widziałeś pod XP!

(floyd) #10

No, to miałem rację podejrzewając, że ten dysk E, to tylko inna partycja na tym samym dysku. :slight_smile:

Instaluj i będzie wszystko OK czyli będziesz mial dwa systemy do wyboru.

Programy który wymagały instalacji w Windowsie XP i które będziesz chcial używać pod W7, to jak już napisano wcześniej, będziesz musiał ponownie zainstalować w systemie W7, albo używać ich tylko w systemie XP.

Bardzo cenna uwaga Cedara: " PS. w czasie instalacji sprawdź 3 razy czy wybrałeś odpowiednią partycję, litery partycji nie muszą być te same jak te, które widziałeś pod XP!"

Ja proponuję zmienić nazwy partycji na bardziej znaczące np. ‘windowsXP’, ‘Windows7’ i kierować się nimi , a nie wprowadzanymi przez Windows literom które są przypisane różnym partycjom “C:”, “D:”, “E:” bo te w różnych systemach będą różne.

czyli w XP może to wyglądać np. tak: WindowsXP(C:)  Dokumenty(D:)   Windows7(E:)

A w Windowsie7 będzie wyglało być może tak :Windows7(C:)   WindowsXP(D:)   Dokumenty(E:)

albo tak: :Windows7(C:)  Dokumenty(D:)  WindowsXP(E:)

(KAZDAN63) #11

Każdy robi jak uważa . Pierwszym testem będą poprawki z Windows Update związane z szyfrowaniem . Mam nadzieję , że jakby co to “nie opuścicie człowieka w potrzebie” ! Po  prostu w ich przypadku nie przewiduje się takiego “scenariusza” tylko żądany jest dostęp do oryginalnego bootloadera w trybie “natychmiast-teraz-już” bo tylko on jest gwarantem tego , że wszystkie wymagane moduły systemu zostaną uruchomione prawidłowo. Dla mnie nie jest obojętna zawartość Podglądu Zdarzeń i “walczę” z sygnalizowanymi tam problemami , aż do momentu “zlikwidowania” ostatniego .

“Rzeczy nie zawsze są takimi , jakimi być się wydają .”