Windows 7 - oczyszczanie dysku z Update

Niedawno w związku z tym, że na C pozostało mi ok. 4GB użyłem Oczyszczania dysku z opcją usuwania plików systemowych. Windows pokazał, że zajmują one aż 6GB, więc łudziłem się, że po usunięciu będę miał 10GB wolnego miejsca. Z nie do końca jasnych powodów po użyciu narzędzia Oczyszczanie dysku i plików systemowych na dysku C pozostało mi…112 MB wolnego. Jak to możliwe skoro wcześniej system twierdził, że zwolni mi 6GB?

Nic nie jest dziwne. Zawsze system windows tworzy kopie usuwanych plików i folderów. To zasada, żeby można było odzyskać. Czyli - będzie w punktach przywracania. Albo w systemie logów.
Gdybyś w opcjach folderów odznaczył ukrywanie chronionych, odznaczył ukrywanie rozszerzeń i zaznaczył pokazywanie ukrytych plików i folderów - zobaczyłbyś - ile zajmują kopie zapasowe usuniętych plików i folderów.
Sunrise7 wyczyściłby Ci katalog software distribution do zera. Tam masz kopie.
Kosz, przywracanie systemu, temp, roaming i masz wiele miejsc, gdie zapycha się windows 7.
U mnie dziewiąty rok - pierwsza instalacja windows 7 na laptopie - z programami zajmuje 19GB. Czyli - można dbać.
Wyszukiwarka everything pokazuje zawartość chronionych folderów. Zresztą programem ntfsacces zrobiłem sobie dostęp do volume information i do folderów ustawień lokalnych.
Cóż - polecam spacesniffer. W menu Edit jest configure i w okienku configure trzeba - żeby były dwie opcje na dole zaznaczone. Wtedy spacesniffer pokaże zajęte miejsce na dysku i miejsce zarezerwowane przez system. Ciekawa lektura…

Dodam, że usuwanie do kosza też rezerwuje miejsce i wtedy system tłucze logi przywracania i nie tylko. To polega na tym, że przykładowo usuwasz 100 tysięcy obrazków i system zawiesza się - nie wyrabia CPU i 8GB RAMu. Gdy w właściwościach kosza zaznaczy się - usuwaj, nie przenoś do kosza, to system nawet nie stęknie usuwając pół miliona plików.

Stosuję privazer. Sprząta WU i nawet pozostałości poprzedniej instalacji OS. Potem usuwam punkty przywracania i mam leciutki system na pc.

Przywracanie mam wyłączone…

Hej,

A czy po wykonaniu opcji czyszczenia uruchomiłeś system jeszcze raz - tak naprawdę większość miejsca zwalnia się przy ponownym uruchamianiu systemu. Zresztą widać to po komunikatach, które pojawiają się w czasie uruchamiania systemu po takim czyszczeniu.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Tak i właśnie po restarcie zmniejszyła sie ilość miejsca.

Radzę “ręcznie” usunąć całkowicie zawartość folderu Download w ścieżce: C:\Windows\SoftwareDistribution_Download_
Pusty folder Download proszę pozostawić na swoim miejscu.
Można też spokojnie w tym celu wykorzystać program CCleaner ze standardowym ustawieniem i dodaniem w: Opcje > Dołącz wyżej podanej ścieżki.
Ponadto zmniejsz ilość miejsca na punkty przywracania systemu do wielkości około 3 GB oraz ustal wielkość pliku stronicowania na rozsądną, stałą wielkość. To samo warto wykonać dla właściwości Kosza, któremu wartości, w każdej partycji, w granicach 200 MB zupełnie wystarczają.

Ja bym radził użyć bleachbit z filtrami winapp2.ini(można je włączyć w ustawieniach), powinieneś ręcznie ustawić to co chcesz usunąć i na pewno będziesz mieć więcej miejsca ponieważ czyści o wiele więcej plików niż systemowe oczyszczanie

Hej,

W takim razie może warto sprawdzić - na przykład przy pomocy programu SpaceSniffer - jakie katalogi zajmują najwięcej miejsca na partycji systemowej. Program pokazuje to w sposób graficzny, więc dość szybko można zlokalizować szukane miejsca.

Pozdrawiam,
Dimatheus