Windows 7 OEM czy mogę sam zainstalować i jak


(Gerfwsrgyr) #1

Mam zamiar kupić nowy komputer jednak bez systemu operacyjnego. Wersja OEM jest tańsza więc czy mogę ją sam wgrać i w jaki sposób lub czy mogą mi to w grać w serwisie. Nie znam się za bardzo więc jeśli ktoś by mógł pomóc byłbym wdzięczny. 


(tosiekbu) #2

Witam.

 

Jasne że możesz sam zainstalować

 

https://www.purepc.pl/oprogramowanie/jak_zainstalowac_windows_7_poradnik_krok_po_kroku_z_pendrive_i_dvd?page=0,3


(kuba3351) #3

Wersja OEM jest tańsza, bo po instalacji przywiązuje się do komputera, i nie można jej już przenieść nigdzie indziej w legalny sposób. Tak więc możesz wgrać pod warunkiem, że nie była jeszcze używana. Wersja BOX droższa może być użyta ponownie na innym sprzęcie.


(Longhorn2009) #4

Od windows 8 przenoszenie licencji OEM jest równie mało kłopotliwe jak w przypadku BOX, o ile oczywiście jesteśmy pierwszym właścicielem licencji. Taki system można przenosić na inną maszynę fizyczną czy wirtualną, po uprzedniej deinstalacji (usunięciu) z dysku poprzedniego komputera. Dodatkowo w ramach licencji można zmieniać zamiennie architekture 64-32bit.

A co z rozstrzygnięciem Trybunału Sprawiedliwości UE sprzed kilku lat odnośnie sporu między firmami Oracle i UsedSoft?


(roobal) #5

OEMy można legalnie kupować, instalować, przenosić, a nawet odsprzedawać i jest to zgodne z prawem UE i MS nie ma tu nic do gadania.

http://www.rp.pl/artykul/576551-Czy-mozna-sprzedac-wersje-OEM-bez-komputera.html#ap-1

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/9822/ue-odsprzedaz-oprogramowania-z-sieci-legalna

Podobnie jest z instalacją OS X na komputerach innych, niż Apple. Apple nie ma prawa zabronić instalacji swojego oprogramowania na innym sprzęcie. Jeśli oprogramowanie zostało kupione, możesz je sobie spokojnie zainstalować na PC. Oczywiście piszę o oryginalnym, niezmodyfikowanym przez kogoś oprogramowaniu.


(kuba3351) #6

W takim razie moja wiedza była troszkę nieaktualna, wybaczcie