Windows 7 OEM - przypisanie do płyty głównej


(PokerFace) #1

Mój obecny komputer idzie do sprzedaży (bez systemu) a był na nim zainstalowany Win 7 OEM. Czy jego klucz zadziała na nowym pececie? Sądzę że nie ale wolę się upewnić :wink:


(fiesta) #2

Zadziała, ale nie będzie to zgodne z licencją.


(bachus) #3
  • klucz zadziała, mogą być przejściowe chwilowe z aktywacją, możliwa jest konieczność rozmowy z “automatem”, lub “żywą” osobą i reaktywacja systemu,

  • taka operacja nie jest zgodna z EULA (przez to jest różnica w cenie między OEM a BOX, który jest w sumie tym samym produktem, jednak BOX zezwana na przenoszenie licencji),

  • wg. prawa karnego / ustawy wszystko będzie OK, bo jak rozumiem Windows7 OEM nabyłeś leganie / masz dowód zakupu,

  • według prawa cywilnego producent opgrogramowania może Cię ciągać po sądach (pozew cywilny), ale nie słyszałem o takim przypadku w wykonaniu MS.


(PokerFace) #4

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :wink: Może po prostu zostawię kompa bez systemu jak jest i dorzucę klucz, jak ktoś będzie chciał sobie zainstalować Winde to sobie zainstaluje.


(system) #5

Dowód zakupu nie jest wymagany. Nie stanowi on integralnej części oprogramowania objetego prawem autorskim.

Byłby wymagany jeśli by widniał na nim jednoznaczny ID przypisujący do konkretngo egzemplaża produktu.

 

Mit o paragonie/fakturze kreśli kręgi.

 

A to jest tak:

Jeśli system jest na firmę to wymagane są dokumenty zakupu.

 

W innych wypadkach nie ma wymogu posiadania. Ale w przypadku kiedy utracimy np. płytkę, kot nam zje pół naklejki z kluczem i wiele innych dramatycznych scen.

Producent może ale nie musi poprosić o udowodnienie zakupu systemu.

 

 

 

A powiem Ci jak robią to cFaniaki. Skupują złomy z naklejkami. Całość trafia do pseudo serwisu. A tam sprzedają obudowę z systemem (fizycznie naklejka zmienia właściciela). Na kwitku jest napisane system Windows.

Nikt tego nie weryfikuje. Kontrola z fiskusa patrzy jest papier, jest naklejka. Tak samo w przypadku policji.

 

 

Tu mały cytat z Microsoft:

 


(Przemek89k) #6

Licencja OEM jest przypisana do konkretnego komputera i razem z nim może zostać sprzedana - nie masz możliwości zainstalowania systemu na innym sprzęcie. Tutaj masz wyjaśnione co i jak -> http://blogkomputerowy.com.pl/licencja-oem-a-box-ktora-wybrac-i-czym-sie-roznia-licencje-systemu-windows/