avb09
(Arminvanb08)
25 Listopad 2009 12:43
#1
witam
zamierzam kupić windows 7. Wszędzie widzę wersję OEM, a chętniej kupiłbym wersję BOX.
Tak więc tutaj pojawia się moje pytanie: w jaki sposób dany system przypisywany jest do płyty głównej?
jeśli spali mi się płyta główna (na której zainstalowałem OEM), kupię nową i zainstaluję na niej tego samego windowsa, to będzie on już nielegalny?
MarS
(MarS)
25 Listopad 2009 12:51
#2
W przypadku gwarancyjnej wymiany płyty głównej spokojnie można użyć dotychczasowej licencji będąc w pełni legalnym użytkownikiem. Wersja BOX umożliwia dowolną zmianę konfiguracji sprzętowej
MaRa
(MaRa)
25 Listopad 2009 15:15
#3
Z doświadczenia z XP wiem, że nawet w OEMie można zmieniać bebechy komputera. Ale bez przesady, nie wiem ile przepuści.
_chris
(_chris_)
25 Listopad 2009 22:33
#4
Z licencji (EULA) 7 Home Basic OEM (ze stron MS) - podkreślenie moje:
4. OBOWIĄZEK AKTYWACJI. Dokonanie aktywacji oprogramowania zainstalowanego na konkretnym komputerze oznacza przypisanie oprogramowania do tego komputera. Podczas aktywacji oprogramowanie prześle do Microsoft informacje o oprogramowaniu i komputerze. Informacje te obejmują wersję, język i klucz produktu oprogramowania, adres IP komputera oraz dane uzyskane z konfiguracji sprzętowej komputera. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie go.microsoft.com/fwlink/?Linkid=104609 . Korzystanie przez Licencjobiorcę z oprogramowania oznacza, że wyraża on zgodę na przekazanie tych informacji. Jeśli oprogramowanie jest objęte właściwą licencją, Licencjobiorca ma prawo używać wersji oprogramowania zainstalowanej w procesie instalacji do czasu, w którym należy dokonać aktywacji. Niedokonanie aktywacji oprogramowania oznacza, że Licencjobiorca nie ma prawa do używania oprogramowania po upływie tego okresu. Ma to na celu uniemożliwienie korzystania z oprogramowania bez licencji. Działania zmierzające do obejścia lub pominięcia aktywacji są niedozwolone. Jeśli komputer jest podłączony do Internetu, oprogramowanie może automatycznie połączyć się z Microsoft w celu rozpoczęcia procesu aktywacji. Licencjobiorca może także aktywować oprogramowanie ręcznie za pośrednictwem Internetu lub przez telefon. Aktywacja, zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i przez telefon, może wiązać się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty za połączenie telefoniczne lub internetowe. Jeśli Licencjobiorca zmodyfikuje składniki komputera lub oprogramowania, może być konieczne dokonanie ponownej aktywacji. Oprogramowanie automatycznie przypomina o konieczności aktywacji do czasu jej dokonania.
I to mniej więcej wszystko - jeśli OEM został zakupiony bez sprzętu do instalacji na złożonym kompie - przypisuje się do komputera - i można zmieniać konfigurację wg własnych potrzeb, zgodnie zresztą z polskim prawem…
Oczywiście, TRZEBA PAMIĘTAĆ o tym, że wiążąca jest zawsze EULA dołączona do danego oprogramowania…
avb09
(Arminvanb08)
26 Listopad 2009 07:46
#5
ok, dzięki za wszystkie informacje
pozdrawiam