Windows 7 oraz niedziałająca konsola cmd

Witam, mam problem dotyczący konsoli cmd oraz naprawy komputera podczas formatowania systemu.
Problem polega na tym iż na samym początku podczas pierwszej próby instalacji Windows 7 (wcześniej miałem 10 po aktualizacji z Win 7) zostałem poinformowany że muszę zmienić rodzaj dysku z MBR na GPT, uczyniłem to poprzez działająca wtedy konsole cmd, Windows źle się zainstalował i nie chciał ruszyć po ekranie ładowania więc postanowiłem ściągnąć inną wersję z nadzieją że ona będzie chodzić. Wspomnę że próba dotyczyła bootowalnego pendrive.
Podczas drugiej próby zaopatrzylem się w płytę DVD oraz nagrałem drugi pobrany Windows 7 na płytę. Podczas instalowania zostałem poinformowany iż muszę zmienić rodzaj dysku, tym razem z GPT na MBR, przy próbie wpisania w konsoli: disk part wyskakuje mi iż “nazwa “disk” nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy”. Nadmienie że przy próbie instalacji formatowalem guzikiem wszystkie partycje znajdujące się na komputerze które mi pokazywało na ekranie.
Co mam zrobić by zmienić rodzaj z GPT na MBR w takim przypadku? (Nie działa recovery oraz ściąganie obrazu ze strony Windowsa) Próbowałem również zainstalować spowrotem Windows 10 z bootowalnego pendrive ale również potrzebna jest partycja z MBR.

Komenda, której próbujesz używać, nie jest dostępna bezpośrednio w CMD. Musisz uruchomić narzędzie diskpart i w nim wydać polecenie convert mbr. Lecąc od początku… Uruchamiasz cmd jako admin, wpisujesz diskpart. W diskpart wybierasz swój dysk. Aby go zlokalizować, użyj komendy list disk.

Jak mam uruchomić narzędzie disk part jeśli nie mam żadnego systemu wgranego i nie mogę uruchomić cmd jako administrator? Próbowałem również wchodzić w tryb awaryjny lecz nic to nie dało.

Podczas instalacji, w menedżerze instalacji systemu Windows, przyciskasz jednocześnie klawisze SHIFT oraz F10. Otworzy się konsola, w której wpiszesz diskpart.

Odpowiedź konsoli: nazwa “disk” nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy”

Bo nie ma takiej komendy. Jakiej komendy próbujesz użyć i do czego?

Podczas instalacji Windowsa wciskam klawisze SHIFT oraz F10 jak wspomniałeś, pierwsze co wpisuje to: disk part. Chcę użyć tej komendy by przejść do narzędzia i wybrać dysk który chce skonwertować z GPT na MBR.

Nie wpisujesz “disk part”, tylko “diskpart” razem. To ma ogromne znaczenie!

Zakładając, że masz jeden dysk na system w komputerze, składnia będzie wyglądała tak:

SHIFT+F10

diskpart
list disk
sel dis 0
clean
convert mbr
exit
exit

W miejsce “0” wstawiasz numer dysku, który odpowiada dyskowi, na którym chcesz przeprowadzić operacje.

Przepraszam za kłopot, moja wina. Wpisanie diskpart bez spacji wszystko rozwiązało, dziękuję bardzo!

Tutaj masz przebieg krok po kroku, zrobiony na pendrive 32GB.

Dokładnie tak zrobiłem. Dzięki :slight_smile: !