Windows 7 - problem z BIOSem

Witam

sys operacyjny Windows7

płyta główna DFI P35

w mojej mądrej główce pojawił się pomysł uaktualnienia oprogramowania na płycie głównej.

posłużyłem się programem winflash i biosem ze strony producenta. oczywiście nie przeczytałem, ze ten sposób nie jest przeznaczony dla systemu vista i 7, przez co spierniczyłem sprawę.

po wykonaniu operacji uruchomiłem ponownie komputer i od tamtej pory napotykam barierę:

http://zapodaj.net/478bb8addaae.jpg.html

w tym momencie każda próba naciśnięcia F1 bądź DEL, kończy się tak:

http://zapodaj.net/34ed3bc60161.jpg.html

dalej komputer nie reaguje na żaden klawisz

Z góry przepraszam za wielkość zdjęć, ale nie miałem jak tego skorygować

A i jeszcze jedno, podczas prób naprawy wyjąłem baterie z komputera. miałem nadzieje, że coś pomoże

Dodane 02.04.2010 (Pt) 15:49

po pewnych próbach i przeczytaniu instrukcji, trafiłem na coś nowego.

A mianowicie, jeśli podczas uruchamiania komputera kilkukrotnie wcisnę klawisz F1, pojawia się takie o to komunikat :

http://zapodaj.net/images/0e159250f882.jpg

po czym komputer samoczynnie trzy razy włącza i wyłącza się.

za czwartym razem proces włączania trwa ok 1min (wcześniej ok. 5s) i dalej pojawia się znana wcześniej sytuacja.

Twój ostatni link nie wyświetla obrazu!

Tak, czy inaczej zresetuj CMOS BIOSu przez wyjęcie bateryjki, zwarcie na kilka sekund jej styków na płycie głównej, oraz (jeśli jest?) zwarcie zworką lub czymkolwiek metalowym odpowiednich pinów na płycie, służących właśnie do tego celu. Wszelkie zasilanie (baterie, sieć 230V) należ odłączyć.

Przy ponownym uruchamianiu komputera koniecznie zatrzymaj bootowanie na BIOSie (Del) i (jeśli zadziała) natychmiast przjdź do zakładki Exit. Tam wybierz pozycję ustawień default lub optymize, zapisz i zrestatuj komputer. Potem napisz, co sie wydarzyło.

Dodane 02.04.2010 (Pt) 16:28

Jeśli nie wydarzy się nic pozytywnego (BIOS nie zastartuje), to faktycznie musiałes zainstalować jakiąś “skopaną” (nieodpowiednią) wersję BIOSu.

Dodane 02.04.2010 (Pt) 16:33

Nie mogę znaleźć Manuala (instrukcji) Twojej płyty głównej. Jeśli masz, sprawdź gdzie na płycie głównej dokonuje się “wyzerowania” (zresetowania) CMOSa BIOSu i to zrób.

bateria i zworki testowane dziesiątki razy, nic nie pomaga.

proszę, tu jest zdjęcie które nie dziala

http://zapodaj.net/f8afdbf0a7ac.jpg.html

jeśli jak to określiłeś wersja jest skopana, co wtedy?

Nie pozostaje nic innego, jak próba zainstalowania BIOSu od początku. Działający system nie jest do tego potrzebny (obojętnie czy XP czy W7). Tak więc powinieneś pobrać innym komputerem jakąś wersję BIOSu i zainstalować ją zgodnie z opisem, towarzyszącym z reguły na stronie z BIOSami. Instalacja odbyć sie musi spod bootowania (czyli zatrzymanie na BIOSie), co się pewnie nie uda(?) lub w wersji dyskietkowej, bądź z pendrive’a. Na ten moment nie jestem w stanie więcej nic pomóc.

podrzuć mi prosze właściwe narzędzia

DFI DK P35

dzieki z gory

Będę szukał!

Dodane 02.04.2010 (Pt) 17:19

Czy masz napęd dyskietek w komputerze? Jeśli tak, pobierz BIOS stąd:

http://img.lanparty.tw/Upload/BIOS/CM/DK3PD818.zip

i po rozpakowaniu zapisz na dyskietkę trzy pliki, które znajdują się w tej paczce.

mam, ale stacja dyskietek nie jest zasilana.

a przed “zepsuciem” wszystko grało.

Jest mozliwosc wgrania tego na pendrive?

Tak, o ile będziesz mógł uruchomić komputer (bootowanie) z wyborem napędu USB.

wgrałem to o czym pisałeś na pendrive i dyskietkę.

dalej nic, nic i nic. ■■■■■■■ mnie trafi

może robię coś źle?

wkładam dyskietkę > PPM > formatuj > wrzucam pliki > wkładam do wadliwego komputera.

Wszystko pięknie, ale jest jeden problem :slight_smile: Ta dyskietka lub pendrive muszą być bootowalne :wink: poszukaj w sieci jak to zrobić… bezt tego ani rusz… chyba, że twoja mobo posiada wbudowaną aplikację do flashowania biosu… nie wiem, nie chce mi się szukać - to zajęcie dla ciebie.

szukam szukam i nic.

może ktoś się pokusi i pomoże?

backup-biosu-asus-k50ab-t369775.html

może Ci pomoże, mnie pomogło więc próbuj.

Wybrałem ze stron DFI wszystko na temat Twojego problemu. Niestety nie wiem, jak przesłać Ci rysunki z tych artykułów.

  1. Jeśli komputer nie chce normalnie startować, ale masz możliwość wejścia do tabelki BIOSu:

a. Wybierz w głównym menu pozycję “CMOS Reloaded” i naciśnij .

b. Przesuń kursor na pozycję “Load Last Bootable Setting” i tu naciśnij “Load”.

c. Naciśnij teraz , aby załadować ostatnie, zapamiętane w BIOSie ustawienia.

  1. Jeśli jednak nie możesz otworzyć ustawień BIOSu:

a. Użyj zworki, aby wyzerować dane w CMOSie BIOSu. Procedurę przedstawia poniższy rysunek oraz tekst.

b. Następnie wejdź do BIOSu i teraz wykonaj czynności z punktów 1a do 1c.

Jeśli pojawią się następujące usterki:

a) dane CMOS zostanie uszkodzony.

b) Zapomniałeś hasło administratora lub użytkownika.

c) podkręcone ustawienia w BIOSie doprowadziły do niestabilności systemu lub spowodowały kłopoty z rozruchem komputera,

można ponownie skonfigurować system w domyślnych ustawieniach przechowywanych w BIOS-ROM.

Piny JP3 są dostępne z panelu tylnym komputera. Zapewnia to

wygodę, pozwalając na wyzerowanie CMOSa bez zdejmowania pokryw obudowy.

Aby załadować domyślne wartości zapisane w BIOS-ROM, wykonaj następujące czynności.

  1. Wyłącz system i następnie odłącz przewód zasilający.

  2. Ustaw na JP2 lub JP3 zworkę na piny 2 i 3. Odczekaj kilka sekund i

przestaw JP2 lub JP3 z powrotem do ustawień domyślnych, czyli na piny 1 i 2.

  1. Teraz podłącz z powrotem przewód zasilający komputera.

Aktualizacja BIOSu

Aby zaktualizować BIOS, musisz mieć nowy BIOS i plik flash AWDFLASH.EXE. Można je pobrać ze strony internetowej DFI.

  1. Zapisz nowy plik BIOS wraz z narzędziem flash

AWDFLASH.EXE na dyskietkę.

  1. Zrestartuj system i ustaw BIOS Setup Utility tak, aby pierwszym dyskiem rozruchowym był “Floppy”.

  2. Zapisz ustawienia i zrestartuj komputer z dyskietką włożoną do napędu.

  3. Po uruchomieniu systemu z dyskietki, użyj narzędzie flash, wpisując AWDFLASH.EXE. Pojawi się nowe okno.

  4. Wpisz nową nazwę pliku BIOS, np. DK3PD818 na szary obszar a następnie naciśnij klawisz .

Jak utworzyć bootowalną pamięć USB

Aby utworzyć dysk startowy USB, poszukaj narzędzie HP USB Disk storage format Tool i rozpakuj je na twardy dysk komputera, następnie uruchom HPUSBFW.exe i kliknij " create a DOS startup disk ", aby wybrać tę opcję. Teraz przejdź do kolumny "using DOS system files " i podaj link do miejsca, gdzie przechowywane będą, po rozpakowaniu, pliki DOS boot up files.

Pobierz potrzebny BIOS ze strony DFI, rozpakuj i skopiuj wszystkie rozpakowane pliki (same pliki - zwykle dwa lub trzy) do bootowalnego pendrive’a. Włóż pendrive do jednego z portów USB w naprawianym komputerze i podczas startu ustaw go w BIOSie jako pierwsze urządzenie startujące. Naciśnij [F10], aby zapisać nowe ustawienie i

ponowny restart. Teraz komputer jest gotowy do aktualizacji BIOS z bootowalnego pendrive’a.

Restart komputera po zakończeniu procesu flash BIOS. Zatrzymaj restart na BIOSie i załaduj optymalne ustawienia BIOSu (LOAD OPTIMAL SETTINGS) lub LOAD BIOS SETUP DEFAULTS ustawienia domyślne w menu BIOS podczas pierwszego startu systemu.

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego możesz ustawić BIOS tak, jak sobie życzysz.

Jeśli dobrze rozumiem BIOS kończy pracę na pierwszym zdjęciu, tak? Jeśli tak jest i nie masz dostępu do jego opcji, a resetowanie jak piszesz nic nie daje, to raczej ani dyskietka ani pen nic nie dadzą bo BIOS nie działa i nie wybierze urządzenia bootującego.

bardzo dziękuje za pomoc.

Dzisiaj udaje się do programisty i po sprawie