Windows 7 - problem z miejscem na dysku

Hej

 

mam takie pytanie o folder C:\Users\ … \AppData\Roaming

 

Mam w nim 834 plików o rozszerzeniu “.spllog” zajmujących 26,4 GB. Np “3383180416.30470529.spllog”. Niektóre mają 1KB, ponad 200 MB.

W weekend zwolniłem ok 10GB i miałem łącznie 12GB wolnego, dzisiaj mam jedynie 1.5GB wolnego. A w tym folderze - patrząc po dacie - przybyło 9 plików o łącznej wartości 1,81GB.

Co to za cholerstwo? Można to wszystko łącznie usunąć? Internety nie potrafią doradzić w tej kwesti.

 

Gdzieś jeszcze mi przybyło, śledzę i widzę jak ekspresowo znika miejsce. Komputer mam

Czyszczę regularnie windows/temp C:\Windows\System32\spool\PRINTERS ; odpalam “CC cleanera”.

 

Planuję wyczyścić C:\Windows\SoftwareDistribution\Download , tutaj mam jednak wątpliwości , bo opinie na necie są podzielone czy jest to sprawa bezpieczna.

 

Moja klasyczna porada:

 

  1. W Menu Start wpisz w Wyszukaj programy i pliki   > Oczyszczanie dysku.

Otwórz z PPM i kliknij Uruchom jako administator > potem wskaż do oczyszczenia dysk C i tak dalej…

 

  1. We Właściwościach systemu otwórz Ochronę systemu i w opcji Konfiguruj usuń punkty przywracania, a potem ustaw maksymalne użycie dysku przez ochronę systemu na 5%. Na końcu utwórz nowy punkt przywracania, bo warto taki mieć.

 

  1. Zainstaluj CleanJet lub Odkurzacz i nim wykonaj czyszczenie, to bezpieczne programy. Ja używam Odkurzacz z oczyszczaniem podstawowym w ustawieniach domyślnych, który Ci wyczyści bezpiecznie folder Software Distribution.

 

4. Usuń czyli odinstaluj zbędne programy , sam zobaczysz ile tego jest. Ja usuwam IObit Uninstallerem.

Także programy do wykonania w danej chwili konkretnych zadań  jak Malwarebytes AntiMalware, SpaceSniffer i itp. po wykonaniu pracy usuń, jak będą ponownie potrzebne to znowu je pobierzesz…

 

  1. Niektóre programy zastąp " lżejszymi". Np. Adobe Reader 11 zastąp Sumatrą PDF …

 

  1. Wykonaj nawet defragmentatorem systemowym defragmentację dysku. Ja używam stary, bezpieczny  Auslogics Disk Defrag wersja 3.5

 

  1. Aktualizacji swoich najważniejszych programów wykonuj co 3-5 wersję. Starą wersję dokładnie odinstaluj, a nową instaluj na “czysty system”. 

 

 

PS. Powyższe czynności warto raz w miesiącu w ramach konserwacji wykonywać, a czyszczenie CCleanerem co kilka dni po zakończeniu pracy z laptopem…

PS. W/w programy pobierz oczywiście z Dobrych Programów

Kolega wyżej ma dużo racji. Przyczepiłbym się  do punktu pierwszego:

zamiast jego rady polecam w menu _ start - uruchom _ wpisać:

jest to dokładniejsze czyszczenie dysku.

 

Punkt szósty - defragmentacja nie zwolni miejsca na dysku!

 

Punkt ósmy - nie rozumiem tej awersji do aktualizowania programów na bieżąco.  Ja aktualizuję wszystko jak leci i nigdy nie miałem problemów z oprogramowaniem. Należy jedynie wybrać programy z których się korzysta, a reszty pozbyć się. Dajmy na to wspomniany czytnik PDF, jeżeli jak znakomita większość osób otwierasz dokument w tym formacie raz na rok to po co Ci czytnik? W przeglądarce internetowej też można otworzyć ten rodzaj plików. To samo z pakietami biurowymi, jeśli nie tworzysz dokumentówlub tworzysz rzadko to po co Ci Office? Są pakiety biurowe online.

 

I tak na koniec: tak drastyczny przyrost informacji na dysku wygląda na bardzo podejrzany,  może zamieść logi w dziale bezpieczeństwo, a nuż u Ciebie szaleje jakaś infekcja?

Dziękuję za odpowiedź. Jestem raczej z tych świadomych użytkowników.

  1. Oczyszczanie narzędziem systemowym robię regularnie.

  2. Punktów przywracania systemu nie mam żadnych (robię backupy na dysku).
    4., 5. Korzystam z Foxit PDF regularnie, codziennie wielokrotnie. Optymalizację programów mam za sobą.

 

Bardziej pytam własnie o potężny przyrost i chociażby 26GB, któe mam w tych dziwnych plikach ".spllog.

 

Jakie logi mam tam umieścić? Jak się za to zabrać?

To forum, dział bezpieczeństwo…

jak zrobić log - TU

 

dzięki wielkie za info.

Temat napisany.