Windows 7 - problem z rozruchem

Witam. Mam problem z systemem Windows 7 na laptopie HP Compaq CQ58. Wszystko było w porządku, do czasu… Kilka dni temu, jak co dzień, przeglądałam internet. Nagle, dosłownie przez sekundę, dwie, nie było prądu (tu gdzie mieszkam zdarza się to dość często…). Oczywiście wszystko się wyłączyło. Gdy włączyłam laptop ponownie, pojawiło się okno odzyskiwania po błędzie systemu. Wybrałam opcję uruchom normalnie. System chwilkę się ładował, mrugnęło niebieskie tło z jakimś błędem (niestety tylko przez sekundę, przez co nie wiem jaki to błąd) i komputer ponownie się uruchomił. Podejrzewam, że wcięło plik rozruchowy. Ale w Win 7 nie da się uruchomić wiersza poleceń z Biosu, więc nie mogę do dodać w żaden sposób… Kupiłam gazetę Komputer Świat z systemami Linux, z której zainstalowałam Ubunt. Instalację wykonałam z Biosu, ponieważ Windows 7 w ogóle mi się nie uruchamia. Pomyślałam, że może dam radę korzystać z Ubuntu. Jednak gdy zobaczyłam, że nie można w nim otwierać plików exe i całej reszty, załamałam się. Spróbowałam jeszcze raz zainstalować Win 7, jednak było nie było to możliwe. Formatowałam dysk, jednak nic nie pomogło. Na innych partycjach było za mało pamięci, aby zainstalować system… A na partycji głównej, gdzie robiłam formatowanie, nie dało rady. Pojawiała się informacja, że nie da się zainstalować systemu na tej partycji. Chciałam odinstalować Ubunt, ale on również mi się nie uruchamia, po mimo, że zainstalowałam go na dysku twardym. Wcześniej mogłam go przeglądać w wersji live. Powtórzyłam instalację na poprzedniej, jednak on dalej się nie uruchamia. Próbowałam już wielu sposobów, ale żaden nie przynosi efektu… Nie mam dysku ratunkowego. Pobrałam jakiś z internetu, ale nie działa. Naprawa w instalatorze Windows 7 również nie działa, pojawia się błąd zgodności. Pobrałam program do naprawy systemu ze strony HP, w trybie zgodności z różnymi wersjami Win 7, ale to również nie pomogło. Próbowałam naprawić dysk twardy programem MHDD, nie wykryło mi żadnych błędów, ale system nadal się nie uruchamia. Po każdym ponownym uruchomieniu pojawia się czarne tło z informacją: “No bootable device – insert boot disk and press any key”. Próbowałam instalować narzędzia naprawcze z pendrive’a, ale to też na nic. Zmieniałam ustawienia w Biosie chyba na wszystkie możliwe sposoby i nadal nie mogę uruchomić systemu Ubunt, który podobno mam na dysku twardym… Próbuję naprawić sama, ponieważ komuś trzeba będzie zapłacić, a nie wiadomo czy to przyniesie efekt. A w sklepie komputerowym, również obawiam się naprawy, bo nie wiem czy nie zamontują mi jakichś starych części… Ale jeśli ja nic nie poradzę, będę to tego zmuszona. Czy ktoś z Was miał podobny problem, albo lepiej się na tym zna i wie jak to naprawić? Czy jest to w ogóle możliwe? Byłabym bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam.

Ściągnij GParted wypal jako iso zbootuj wywal wszystkie partycje z dysku. Wrzuć płyte z Windowsem zbootuj i zobacz co się stanie.

 

http://freefr.dl.sourceforge.net/project/gparted/gparted-live-stable/0.18.0-2/gparted-live-0.18.0-2-i486.iso

Jak próbowałaś instalować ponownie Windows to ile partycji ci pokazywało? Należałoby je wszystkie usunąć i połączyć w jedną jakimś programem, który odpalisz z bootowalnego pendrive lub płyty, np. Partition Wizard.

 

Wtedy na taką jedną partycję, sformatowaną w systemie plików NTFS spróbuj zainstalować Windows.

 

Edit: Widzę kolega mnie uprzedził :smiley:

Yhm… Dzięki za porady, spróbuję to wszystko zrobić i będę pisać czy coś pomogło. Dzięki jeszcze raz :slight_smile:

PO co kombinować z GParted ?

Jeśli chce usunąć partycje to może to przecież zrobić w trakcie instalacji Windows.

Na 1. ekranie wyboru języka SHIFT-F10

otwiera się CMD

tam klepiemy “diskpart” i czekamy chwile aż się załaduje

list disk

szukamy dysku który ma pojemność naszego HDD  i zapamiętujemy jego numer.

“sel disk X” - zamiast X numerek dysku z powyzej

“clean” - czysci nam partycji na dysku

“exit” wychodzi z diskpart

można zamknąć CMD i dalej normalnie kontynuować instalacje

O, kolejna wskazówka :slight_smile: Ale w Win 7 nie ma wiersza polecenia w Biosie. Poszło by takie coś?

 

BIOS a linia komend to dwie różne rzeczy!

 

BIOS jest może róźnić sie między komputerami ale CLI jest takie samo.

 

Screeny gdzieś tak w połowie 1. posta: http://www.howtogeek.com/forum/topic/how-to-do-a-clean-install-of-windows-7-8

Yhmm… W sumie… :slight_smile: Dzięki.