Windows 7 Professional ze starego komputera

Planuję zakup nowego komputera, więc potrzebuję też systemu Windows. Ten jednak jest dość drogi, bo kosztuje ok. 400zł, a ja chcę trochę przycebulaczyć :smile: Czy jeśli kupię tani używany komputer z naklejką licencyjną na Windows 7 Professional, będę mógł przenieść licencję na nowy komputer? (Do komputera nie ma nośnika instalacyjnego, pudełka, ani dowodu zakupu) Jeśli tak to jak? I czy będzie to w pełni legalne? (Wiem że było dużo takich pytań na forach, ale nadal nie wiem jak z tym przenoszeniem licencji)

Certyfikat COD naklejony na komputer, oznacza że system jest w wersji OEM i jest przypisany do danego komputera. Nawet jeśli “przeniesiesz” naklejkę na nowy komputer, a klucz z naklejki pozwoli ci na aktywację systemu - to i tak nadal nie będziesz miał legalnego systemu.
Przeczytaj sobie zresztą licencję. EULA Windows 7 jest dostępna na stronach Microsoftu.

Microsoft strasznie miesza ze swoimi licencjami, inaczej licencjonuje Windows 7 (OEM), inaczej Windows 8 (OEM), inaczej Windows 8.1 (OEM), a inaczej Windows 10.
Sam już czasem się w tym gubię, ale generalnie, jeśli masz zamiar używać komputer, który był sprzedany z Windows 7, ma naklejkę, to możesz go używać, ale przenieść, to już nie. Inaczej by było, gdyby to był system Windows 8 (OEM), tam możesz przenosić licencję. W przypadku Windows 10 to też jest inaczej, tu mamy licencje cyfrowe powiązane ze sprzętem, a także te powiązane z użytkownikiem (konto Microsoft).
W sumie to sam bym chętnie usłyszał jak to jest w przypadku Windows 10. :slight_smile:

@Radek68

Licencje W10 są już przypisywane tylko do użytkownika. OEM, a BOX różnią się tylko wsparciem - OEM sprzedawcy zestawu, BOX Microsoftu. Tyle. To jest chyba największy plus W10, choć nie wiem czy jeszcze jakieś plusy ten system ma…

Czyli OEM W10 można przenieść z jednego kompa na drugi?

Jeżeli zakupiłeś Windowsa oddzielnie to przenieść zawsze możesz. Problem jest gdy klucz Windowsa zapisany jest w BIOS (dotyczy to głównie laptopów). Takiej licencji nie przeniesiesz.