Windows 7 przestał widzieć partycję

(Jajek46) #1

Hejka. Mój system Win 7 Pro (oryginał) nagle z dnia na dzień przestał widzieć jedną z moich partycji z danymi. Próbowałem zobaczyć w różnych programach do partycjonowania, ale żaden z nich jej nie widzi. Dziwne. Po prostu zniknęła. Pod linuchem ją widać. Macie jakieś propozycje jak zrobić, żeby win ją zobaczył?

(falcon89) #2

Sprawdź czy TestDisk zobaczy partycje (prawdopodobnie uszkodziła się tablica partycji, sprawdź SMART dysku za pomocą HD Tune). Instrukcja TestDisk. Możesz też to zrobić spod Parted Magic.

(Longhorn2009) #3

Jeszcze sprawdź w Computer Maganement: polecenie compmgmt.msc w Uruchom - następnie przystawka http://www.centrumxp.pl/Img/Art/Windows ... i/03/2.jpg zarządzanie dyskami. Jeśli partycja była by tam to może skasował a się tylko literka.

(Pablo_Wawa) #4

ano dziwne, biorąc pod uwagę

Jaki typ partycji pokazuje Ci Linux i czy jest to partycja podstawowa (primary) czy dysk logiczny na partycji rozszerzonej (logical)?

(Jajek46) #5

Partycję widać, jako podstawową, chociaż była logiczna. niestety żaden program do partycjonowania nie jest wstanie tego zmienić (nawet Parted magic). Test drive pokazał dwie różne tablice partycji, a miałem jedną (!)

diskPNG_xwwehpn.PNG

Przystawka z kolei widzi jakąś partycję, ale żadnych liter ani danych:

ltxauwpPN_xwwehhe.PNG

(falcon89) #6

W TestDisk wybierz Quick Search i następnie wybierz y. Jak znajdzie partycje to możesz przejrzeć jakie pliki się na niej znajdują http://www.otofotki.pl/img8/obrazki/vz3 ... -04-19.jpg (wybierasz partycję i klikasz P).

(Pablo_Wawa) #7

Masz po prostu skopaną tablicę partycji i stąd ten problem.

(Jajek46) #8

tylko jak to się skopało, skoro nic tam nie grzebałem nigdy? Jak to naprawić?

(Pablo_Wawa) #9

Sugeruję użyć jakiegoś programu do odzyskiwania danych i jak namierzy on tę (właściwą) partycję, to zgraj z niej dane na inny dysk. Jak będziesz miał już te dane (i pewność że to wszystko), możesz usunąć błędną partycję (wpis w MBR).