Windows 7 przy XP i Ubuntu

Witam, mam pytanie …

czy po instalacji Windowsa 7 nadal będę mógł wybrać podczas bootowania system do uruchomienia ?

Chodzi mi o listę przed startem systemu typu:

  • Ubuntu

  • Windows XP

  • Windows 7 Beta

Proszę o odpowiedz ![-o<

Mam zainstalowana viste i wczoraj zainstalowałem 7 i wszystko elegancko chodzi

A jaki masz bootmanager??

Z linuxa??

Aktualnie mam Gruba który wszystko ładnie pokazuje :smiley:

adiq , NIE INSTALUJ BETY SYSTEMU NA FIZYCZNYM DYSKU!

Żyjemy w XXI wieku i technologia wirtualizacji nie powinna być nam obca. Utwórz sobie wirtualną maszynę w VirtualBoxie, albo MS Virtual PC i tam testuj oprogramowanie.

a niby dlaczego nie? Nie wszystko da sie przetestować na wirtualnej maszynie…

Poza tym tej bety mozna uzywac jako codziennego systemu bo “beta” to tylko slowo, a tak naprawde jest to funkcjonalny system pomiedzy vista a win7.

Tez zes pomógł koledze swoim postem :roll:

Mi sie wydaje ze win7 zniszczy linuksowego GRUB-a , ale rada na to jest chyba taka sama jak w przypadku kazdej instalacji windowsa w drugiej kolejności obok linuksa…A jak to sie robi to nie pamietam ale wiem ze sie da i jest wszystko ok :wink:

A dlaczego? Jakoś do tej pory nikt nie stracił danych z racji instalacji Windows 7 Beta (chyba że z torrentów). Windows 7 celowo ukrywa partycję innych Windowsów by nie uszkodzić ich.

A jak zrobić żeby odpalać przy starcie xp ?

Utworzyłem bootowanie programem easy BC i wyskakuje błąd ““ntoskrnl”” ze mam go skopiować, Kopiuje z płyty od xp do foledru gdzie jest win xp i nadal jest ten błąd.

Nie wiem co mam robić z tym.

Tu nie chodzi o to, czy beta Windowsa zniszczy coś czy nie, ale o to, że ludzie instalują setki programów na swoich systemach i potem się zastanawiają, czemu im Windows działa powoli. A jak ma działać, jak rejestr jest “zapaskudzony”? Instalują różne systemy na jeden dysk nie czytając poleceń i podpowiedzi instalatora, a potem się zastanawiają, gdzie ich stary system się podział., gdzie są ich stare pliki itp. Ile to już komentarzy przeczytałem na różnych forach, że ludzie nie lubią Linuksa, bo podczas instalacji usunął im partycje z ważnymi danymi. Tak to jest jak się nie myśli.

kolega mając Windowsa XP i Ubuntu chciał zapewne tylko sprawdzić jak działa Windows 7. Mój poprzedni post był dobrą radą i taką funkcję miał pełnić (mimo, iż faktycznie wyraziłem się dość dobitnie)

a jaka jest odpowiedź na moje pytanie ?

Ale odbiegasz od tematu … ja nie pytam czemu system chodzi mi powoli itp. bo wiem o co w tym chodzi, ale pytam się czy jest możliwe aby przy bootowaniu była możliwość wyboru systemu.

Tylko o to pytam, nie wiem jak innym ale mi uruchamianie siódemki przez XP wydaje się idiotyczne ;]

Nie mam zamiaru nikogo obrażać moimi postami ani nikogo krytykować, ale wyrażam swoje zdanie. Powyższa rada jest dobra gdy ktoś chce testować system a nie pracować na nim (mimo wersji beta).

W konfiguracji Ubuntu + XP + win7 polecam w windowsach usunąć w pliku boot.ini linijki odpowiedzialne za uruchamianie innych wersji Windowsa, czas wyboru systemu ustawić na 0, a funkcje bootloadera pozostawić tylko linuksowemu GRUB’owi. Tak się da i działać powinno prawidłowo.

Wkrótce przetestuje, gdyby coś było nie tak to napisze ;]

Witam. Ja właśnie miałem zainstalowany Ubuntu oraz WinXP, GRUB działał mi doskonale. Spróbowałem zainstalować Win7 i niestety pojawiły się błędy, ale nie w tym rzecz. Win7 usuwa GRUBa, ale programem Super GRUB Disk można automatycznie łatwo odzyskać GRUBa, nie wiem czy można zrobić inaczej, ale domyślnie w GRUBie mogę wybrać Ubuntu lub WinXP, a jak wybiorę WinXP to pokazuje się lista systemów od Win7, mianowicie 1.Windows 7 i 2.Wcześniejsze wersje windows. Ja dołączę się do tego tematu z pytaniem: jak usunąć bootloadera od Windowsa 7, tak, żeby był tylko od Windowsa XP? Albo jak można edytować tego bootloadera? I czy da się tak GRUBa skonfigurować, żeby w nim od razu mogłoby być i Ubuntu i WinXP i Win7?

Ludzie, nie bierzcie się za coś, czego nie potraficie zrozumieć.

Windows 7 podczas instalacji tworzy sobie partycję 200MiB, w której trzyma bootloader( a’la /boot w linuksie) i pliki potrzebne do odzyskania systemu. Nie ma już potrzeby reanimowania komputera przy użyciu płyty instalacyjnej.

Wobec tego faktu siódemkę należy zainstalować pierwszą, a dopiero potem inne systemy, chociażby linuksa, pamiętając o tym, żeby nie _INSTALOWAĆ_ Gruba w (hd0) tylko na partycji “/”. Wtedy stosując prosty manewr z chainloader +1 dla tejże właśnie 200MiB partycji mamy możliwość uruchamiać obydwa systemy bez problemów.

Ja mam teraz problem, żeby poprawnie dodać do gruba Win 7. Działają mi Ubuntu i XP, ale przy wybraniu Win 7 wyskakuje błąd 12 i nie wiem, co dalej zrobić.

Edit: problem rozwiązany

Ja mam Windowsa 7 na wirtualnym dysku i nie mam problemu z pomylonymi partycjami.