Windows 7 pytanie dotyczące dysków

(Kubasla) #1

Witam!

Otóż w swoim komputerze mam podłączone 3 różne dyski. Pierwszy SSD MBR na którym jest system, drugi 3 TB GPT oraz trzeci 1TB MBR. I teraz pojawia się problem, jeżeli odepnę którykolwiek dysk to system nie chce się zbootować. W normalnym użytkowaniu to nie przeszkadza aczkolwiek chciałbym zrobić formata i nie chciałbym się "obudzić z ręką w nocniku" gdy podczas uruchamiania świeżego systemu nie miałbym dostępu do tych dwóch dysków. Podsumowując, czy mogę spokojnie zrobić formata na ssdku czy muszę coś kombinować?

Pozdrawiam serdecznie!

screen z EaseUS'a

post-224841-0-70431500-1394572884_thumb.

(Xemidra) #2

Nie wiem dlaczego twój system nie startuje po odpięciu jakiekolwiek dysku.

Moim zdaniem po wykonaniu formata nowy system powinien bez problemu odnaleźć nowe dyski i umożliwić do nich dostęp zakładając, że nie są one w jakikolwiek sposób szyfrowane. 

(drunkula) #3

Tylko głośno myślę, ale po screenie widać że jeden bootuje, drugi ma OS, a na trzecim jest partycja zarezerwowana dla windows... dość dziwne (a może mało widziałem po prostu).

Nie powinno być problemu z instalacją na samym OS, a potem podpięciem pozostałych. Dla świętego spokoju odepnij 'talerzowce' na czas instalacji.

(Kubasla) #4

Myślałem raczej o tym żeby je zostawić. Nie wiem jak szczegółowo przebiega instalacja systemu ale wydaje mi się że gdy są podpięte to od razu system sobie je tam jakoś oznacza i nie ma problemu potem.

(Miciu1) #5

Kolego ze skrenów wynika że system masz na ostatnim dysku, ale partycje boot masz na pierwszym.

Polecałbym ponowną instalkę systemu, ale musiałbyś podpiąć tylko ten SSD jako master (odpiąć pozostałe) a dopiero po instalce systemu podpiąć najpierw pierwszy dysk (jako slave) i usunąć mu tą pierwszą partycję (100 MB) bo będzie zakłócać ci bootowanie systemu (i dołączyć wolne miejsce do partycji E). Potem podłączasz trzeci dysk (także jako slave).

(drunkula) #6

Kolego miciugo - mastery i slave'y to na iterface'ach IDE, dyski SSD i pojemności 1/3TB to raczej SATA

Kubens - bez znaczenia, odpięcie sugerowałem dla bezpieczeństwa danych - jakieś przypadkowe kliknięcie nie tego co trzeba i dane pójdą się pasać.

Windows i tak się nie domyśli żeby wyłaczyć prefetcha na SSD czy trzymać swap na talerzu.

(Kubasla) #7

Podsumujmy. Instalacja krok po kroku. Odłączam "talerzowce", instaluje system SSD, podłączam pierwszy "talerzowiec" (1TB) i usuwam z niego partycję 100 MB, to samo z drugim. I wszystko powinno działać. W czymś się mylę? Coś jest niepotrzebne? 

(mrFreeze) #8

Tak dobrze myślisz. Pamiętaj, żeby po podłączeniu talerzowców ustawić first boot z SSD.

(Kubasla) #9

Nadmienię tylko że na 1TB był postawiony system zanim kupiłem SSD więc może dlatego tak się dzieje ale w takim razie nie rozumiem czemu nie bootuje bez 3 TB...