Windows 7 + SSD nie działa, nie instaluje się w trybie AHCI

Cześć,

od kilku lat mam lapka Dell Vostro 1720, na nim Win7 32bit. Dzisiaj kupiłem nowy dysk SSD Crucial MX200. Wcześniej zrobiony "komendami"pendrive z bootowalną instalką W7, a drugi programem Rufus. Wkładam dysk, odpalam bootowanie z USB, szybciutko, sprawnie, “finalizowanie instalacji”…i nagle zonk: “INSTALATOR SYSTEMU WINDOWS NIE MOŻE SKONFIGUROWAĆ SYSTEMU WINDOWS DO DZIAŁANIA NA TYCH ZASOBACH.” 

Próba z 2 pendriva, to samo, zerkam w BIOS, zmieniam działające do tej pory na starym dysku AHCI na ATA(ide) i instalka idzie…System się zainstalował, uaktualniłem soft SSD, wgrałem sterowniki płyty głównej, szukam po necie jak mieć ustawione AHCI z moim SSD:

Wszędzie radzą TO zmienić w rejestrze ( z 3 na wartość 0), restart systemu, zmienić w BIOSie na AHCI i ma działać, tysiące ludzi happy, u mnie NIE DZIAŁA!

"HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci

Gdzieś przeczytałem, żeby uruchomić lapka w trybie awaryjnym będąc na IDE, tak robię, podczas restartu zmieniam w Biosie na AHCI, ładuje się tryb awaryjny…miga niebieski ekran z błędem i restartowanie się zapętla. Mając ustawione AHCI nie mogę nawet wejść w trybie awaryjnym (ponoć wtedy załadował by sterowniki potrzebne)

Dysk SPRAWNY, lapek TEŻ, system ORYGINALNY więc proszę bez “mądrości”, że uszkodzone itp. W trybie IDE Win7 się instaluje i działa na tym nowym dysku SSD.

KONIECZNIE chcę, żeby pracował na AHCI, bo nie dość, że w lapku mam SATAII, a super szybki SSD jest SATAIII, to jeszcze IDE mnie mnie spowalniać (widziałem testy, jest sporo wolniej).

Nie mogę instalki z napędu DVD, bo od nieużywania latami mimo, ze laser czyszczony - nie widzi płyt, dlatego z USB, a i duuużo szybciej.

Pomoże ktoś? :confused:

Bios zostaw na IDE, wejdź w tryb awaryjny, zmień ustawienia rejestru, uruchom ponownie kompa i tym razem zmień na AHCI,

Usługi 

"HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci

odpowiadają za konkretne sterowniki do konkretnego sprzętu. Zadziałają tylko u tych, którzy mają zgodny sprzęt z tymi usługami.

Jeśli masz na starym dysku działający system w trybie ahci, sprawdź które usługi masz ze stanem 0 i ustaw na nowym systemie te same w stan 0.

Jeśli jakiejś brakuje, tzn że nie masz tego sterownika w nowym systemie, spróbuj ustawić tylko na tych co masz. (tamte dodatkowe usługi niekoniecznie są od sata, mogą być np od wifi)

NIE działa. Żadne kombinacje z awaryjnym itp. Jak tylko zmieniam w Biosie na AHCI - laptop się restartuje i chce przywracać system.

 

Sprawdziłem oba klucze na starym dysku, była różnica, IastorV miałem na 3, a Msahci na 0. Zmieniłem na nowym dysku/systemie ale też NIE działa…

 

spróbuj zainstalować ‘intel rapid storage technology’ na działającym systemie,

Pobrałem z oficjalnej strony, ale za cholerę nie mogę zainstalować, bo to raczej pliki z rodzaju “dodaj nowy sprzęt” i wskaż stery. Kiedy próbuję w menedżerze urządzeń dodać nowy z tymi pobranymi sterami to nie znajduje, a jak daje uaktualnij obecny (te 2 niżej) to wskakuje, że już są aktualne. Na nowym (pod IDE) mam 2 takie: Ich nie mogę uaktualnić

Intel® ICH9M/M-E 2 port Serial ATA Storage Controller 1 - 2928