Windows 7 uszkodził mi dysk?

(Kinimod 14) #1

Witam.. 10 maja zainstalowałem Windowsa 7 pod wpływem pochlebnych opinii o nim i przez 3 dni, do wczoraj wszystko funkcjonowało idealnie, system chodził bardzo szybko i wydajnie... Lecz wczoraj ni stąd ni z owąd komputer wyłączał się niepokojąco długo i przy tym dysk wydawał niepokojące odgłosy, ale olałem to i poszedłem spać bo w końcu się jednak wyłączył... Dziś przychodzę ze szkoły i dopadło mnie ogromnie zdziwienie gdy zorientowałem się ze system okropnie dlugo się włącza, ale ok doszedłem do ekranu logowania jednocześnie słysząc ciągle wydobywające się z mojego dysku dziwne stukanie. Od zalogowania się do wczytania wszystkich komponentów minęło chyba 6 minut żebym mógł spokojnie odpalić Firefoxa... Lecz dysk dalej oddawał dziwne odgłosy. po kolejnych 20 minutach wreszcie dysk ucichł, lecz komputer i tak działał woolno. Zaniepokojony włączyłem przywracanie systemu - nie pomogło, później CHDSK'a windowsowego - nie wykazał żadnych błędów, później jeszcze hd life, hd health, hd tune - nic, ze niby wszystko ok! Aktualizacja firmware dysku również nie pomogła.. Joz sam nie mam pojęcia co mam robić? dlaczego tak się stało? czy to sprawa siódemki czy najnormalniej w świecie dysk zepsuł się bo mam pecha?

(Wojtek Moto) #2

Zainstaluj system od nowa i sprawdź czy problem nadal istnieje.

Jeśli nie masz na dysku wielu ważnych danych - polecam całkowite wyzerowanie go np. programem WD Clear (uruchamiany z poziomu DOS) - a dopiero potem odpal instalator Windows, utwórz od nowa partycje i zainstaluj system operacyjny.

(Yobartek) #3

“ni stąd ni z owąd komputer wyłączał sie niepokojaco dlugo i przy tym dysk wydawal niepokojace odglosy”

Miałem ten sam problem, dziwne odgłosy, zawieszający się komputer. Ja poradziłem sobie z tym problemem uruchamiając “TuneUp Disc Doctor” wersja 2009 i już jest ok. Windows 7 podczas instalacji spowodował błąd na jednym z klastrów na dysku twardym, nigdy wcześniej nic podobnego mi się nie zdarzyło.

(przemekKK) #4

U mnie pod 7 dysk twardy także wydaje dziwne dźwięki! !!

viewtopic.php?f=35t=330208

(Kinimod 14) #5

Ok, zainstalowalem Tuneup w trybie zgodnosci bo wyswietlalo ze na windows 7 nie moze zainstalowac no i zaczalem sprawdzac dysk normalnym skanowaniem - nic nie wykrylo… W jaki sposob ty skanowales? skanowanie normalne czy to rozszerzone?

(Cruze) #6

Mi dysk również popiskuje, gorsze jest to że Windows 7 zwalił mi BIOS :confused: ale na szczęście mam DualBIOS :wink:

(przemekKK) #7

W jaki sposób Windows 7 “zwalił” BIOS?

(Kinimod 14) #8

u mnie juz wyglada na to ze wszystko ok z dyskiem ; o… i wyglada na to ze sam sie naprawil! :o Co prawda skanowalem jeszcze kilkoma programami ten dysk, lecz zaden nic nie wykazal no i za ktoryms uruchomieniem komputer zaczal sie normalnie, szybko uruchamiac a dysk cicho pracowac…

(Wojy) #9

Pewnie windows skończył indeksowanie dysku :stuck_out_tongue: to jego praca wróciła do normy.

(Agatonster) #10

kinimod ,

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu. W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku Edytuj przy poście otwierającym temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(Yobartek) #11

Fajnie, że już ci wszystko działa, a dla innych z podobnym problemem: skanowanie koniecznie rozszerzone - straszna rzeźba, ale pomaga; TuneUp 2009 zainstalował się normalnie [w Program Files (x84)]

(Kinimod 14) #12

no niestety ;/ nie wiedzieć czemu, po niespełna tygodniu bezproblemowej pracy problem z dyskiem powrócił! ktoś ma jakieś pomysły?

(Emilmlo) #13

Wyłącz indeksowanie oraz automatyczną defragmentacje i zobacz czy nadal to masz.

(Kinimod 14) #14

gdzie mogę wyłączyć tą automatyczną defragmentacje dysku? bo nie mogę znalezc takiej opcji…

edit. ok juz wiem.

okazuje sie ze zaplanowa auto defragmentacje mialem co środe i tak dziwnym trafem tydzien temu wlasnie w srode zaczely sie moje klopoty z dyskiem no i wczoraj tez sroda byla…

Dodane 22.05.2009 (Pt) 15:35

;/ no ale jednak to nie pomoglo… bo po dniu od wylaczenia autodefragmentacji i indeksowania problem nadal wystepuje i juz mi zaczyna brakowac pomyslow co zrobic…

(Kpc21) #15

Jaki masz dysk? Jeśli z serii Segate 7200.11 to to jest wada fabryczna.

http://twojepc.pl/news18250.html

(Kinimod 14) #16

moj dysk to Seagate 1,5TB st31500341AS - czytalem juz o tej wadzie technicznej i ze jest nowy firmware do dysku, ktory probowalem juz wgrywac, jednak pomimo postepowania wedlug instrukcji, nie udalo mi sie tego zrobic bo wywalalo jakis blad ; o

aha i narazie od 2 dni spokoj - dysk pracuje 100% normalnie - znow sie sam naprawil, ale nie wiadomo jak dlugo znow bedzie dzialal sprawnie dopoki znow nie zacznie pracowac jak czolg…