Windows 7 VS Ubuntu 12.04

I nie mówię tutaj o darmowej alternatywie, nie patrzmy na cenę, tylko na funkcjonalność.

Co wy o tym sądzicie czy warto wymienić oryginalnego Windows 7 na Ubuntu 12.04?

Czy raczej jest to strata pieniędzy i lepiej używać windows 7

Nie chodzi o gry raczej o programowanie no i gry w JAVA

Grafika

Projektowanie stron www

Przeglądanie internetu

Warto odłożyć windows 7 i te 400 zł które na niego wydałem na rzecz Ubuntu 12.04

Mój sprzęt to:

Komputer:

Procesor: AMD Athlon 4850e Dual Core

Płyta główna: Gigabyte GA-M68SM-S2L

Grafika: GeForce GT440 2GB

RAM: 4GB (2x po 2GB)

HDD: 500GB

DVD-RW

zasilacz 450W

JAVA - Nie powinno być problemów, domyślnie chyba openJDK ale można zainstalować javę od oracle.

Grafika - 3d jest całkiem niezłe, do wyboru blender, maya, i kilka zewnętrznych renderów. Z 2d jest średnio, tzn brakuje profesjonalnego softu, ale do codziennego użytku spokojnie wystarczy gimp.

Projektowanie www - Do tego chyba wystarczy dowolny edytor tekstu z podświetlaniem składni…

Przeglądanie internetu - Domyślnie jest firefox, ale można sobie doinstalować operę lub chrome (chromium).

  • Zarówno pod Linuksem jak i Windowsem uruchomisz Operę czy Firefoxa więc zasoby Internetu przegląda się tak samo.

  • Do projektowania stron www - Gimp czy Krita nadają się równie dobrze jak płatne programy pod Windowsa.

  • Z programowaniem to cóż - da się, ale nie wiem czy skompilujesz coś na Windowsa z poziomu Linuksa.

  • “Grafika” - czyli co?

Ja wolę Linuksa. Trochę ze względów ideologicznych, ale i też dużych możliwości konfiguracyjnych oraz to, że łatwiej się go obsługuje. :slight_smile:

Chodzi mi o pisanie gier w JAVA dekompilacja i kompilacja plików .class

Zależy mi na niezawodności, żywotności i szybkości systemu.

Grafika chodzi mi o np projektowanie gier w blender no i unity3d

Dodane 02.09.2012 (N) 19:52

Jak dla mnie nie ma takiego czegoś - postawisz kogoś to nie miał styczności przed Windowsem, oprowadzisz i po dwóch latach przerzucisz do Linuxa i się zgubią - tak samo na odwrót :wink:

Jeśli nie mówisz o cenie to oczywiście Windows 7. System działa szybko i stabilnie, nie miałem z nim żadnych problemów. Powiem Ci, że warto wydać te 400zł. Nie wiem jak będzie z ceną aktualizacji do Windows 8 po zakupię teraz 7, ale jeśli są jakieś promocje to warto też się zainteresować aktualizacją Win7 do Windows 8. Jeśli jednak będziesz chciał pozostać przy 7 to nie musisz się martwić Microsoft wspiera go do minimum 2020 r, więc 400zł na minimum jeszcze 8 lat korzystania to nie wiele.

Powiem tak, nie zastanawiaj się kupuj Windows 7, a przecież zawsze, możesz zainstalować Ubuntu jako drugi system.

Dodane 02.09.2012 (N) 19:52

Jeśli nie mówisz o cenie to oczywiście Windows 7. System działa szybko i stabilnie, nie miałem z nim żadnych problemów. Powiem Ci, że warto wydać te 400zł. Nie wiem jak będzie z ceną aktualizacji do Windows 8 po zakupię teraz 7, ale jeśli są jakieś promocje to warto też się zainteresować aktualizacją Win7 do Windows 8. Jeśli jednak będziesz chciał pozostać przy 7 to nie musisz się martwić Microsoft wspiera go do minimum 2020 r, więc 400zł na minimum jeszcze 8 lat korzystania to nie wiele.

Powiem tak, nie zastanawiaj się kupuj Windows 7, a przecież zawsze, możesz zainstalować Ubuntu jako drugi system.

Moje doświadczenia z Ubuntu 12.04 się już skończyły, poczekam na nowszą, szybszą i stabilna wersję. Na tą chwilę chodzi raczej wolniej niż Windows 7, szczególnie interfejs przycina.

Czy ja wiem czy się doczekasz. Z tego co widzę to Ubuntu robi się coraz bardziej ociężałe, no i interfejs działa zauważalnie wolniej niż w Windows 7, nie mówiąc już o Windows 8, gdzie Modern UI działa jak nowe Ferrari. Bardzo lubię Ubuntu za dobór zawartego w nim oprogramowania, ale cale to Gnome 3 i Uinity to dla mnie porażka. Mam nadzieję, że twórcy Ubuntu w końcu zmienią Gnome na coś innego.