Windows 7 x64 czy x86?

Witam! Mam zamiar przeprowadzić proces Recovery na moim laptopie ASUS (K51AC Athlon X2 2.1 Ghz., 4 GB RAM, Radeon HD 3200), ponieważ działa STRASZNIE wolno i nawet kolejne formaty nie pomagają. Pomyślałem, czy system nie chodziłby szybciej, gdybym zainstalował tym razem zamiast wersji x64, wersję x86 (32-bit). Wiem, że nie wyświetlałoby mi się wtedy 4 GB Ram, ale ja chcę po prostu, żeby moje urządzenie było zdatne do użytku, bo jak na razie to z tym ciężko. :confused: Czy zainstalowanie wersji 32-bit zmieniłoby coś? Proszę o pomoc! Z góry dzięki! :wink:

Nie opłaca się tego robić, chyba że masz soft co na 64bit pracuje. Oc musisz mieć licencję, bowiem oem nie pozwala na taki wybór :slight_smile:

Ja z kompem miałem dwie płyty - x64 i x86, tylko czego się nie opłaca, wgrywać 32-bit czy 64-bit? Co lepiej wgrać?

Miało być na 64 nie pracuje.

Innymi słowy jak ci działa teraz wszystko to zostaw jak jest. Na twoim miejscu zainstalowałbym jakiej distro linux’a, albo xp :slight_smile:

Mam Kubuntu, ale jednak na Windowsie mi się lepiej pracuje (więcej softu, mniej problemów itd.), a Windy XP nie wgram, bo nie mam licencji. Chętnie bym to zrobił, no ale cóż… A tak w ogóle, to dlaczego mój laptop działa tak przeraźliwie wolno? Przecież ja nie mam najgorszych parametrów…

Pozostaje ci optymalizacja / wyłączenie zbędnych usług / procesów /aero. Będzie znośnie :slight_smile:

Zrób format i zainstaluj system ale z płyty, która zawiera czysty system, bez dodatków producenta, bez programów do zarządzania sieciami bezprzewodowymi, pasków narzędzi do przeglądarek itp. W tym celu pożycz np. od kolegi płytę z systemem, jaki otrzymuje się przy kupnie Windows i zainstaluj go z użyciem klucza z naklejki, która znajduje się pod spodem laptopa. Taki system nie zawiera dodatków producenta laptopa, dzięki czemu system działa szybciej. Ja widzę różnicę w działaniu. Problematykę przedstawia felieton “Czemu Vista chodzi wolno?”: http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html W końcu, w jaki sposób wykonać to o czym piszę? usunieta-calkowicie-partycja-recovery-zrobic-t489674.html Kwestia ustawień BIOS: format-systemu-win7-t483156.html#p3045204

Ja instalowałem 64-bitową Vistę i 7 na Core 2 Duo 1,6 GHz, 2/3 GB RAM i zintegrowaną grafiką. Jeżeli masz możliwość używania wersji 64-bitowej, to zachęcam Cię do tego. W przypadku Visty i Windows 7 nie ma problemu z kluczami. Klucz pasuje zarówno do wersji 32 jak i 64-bitowej. Pracownicy Microsoft z jednym z wywiadów http://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-o … 14016.html mówili, że w przypadku Visty to użytkownik decyduje czy używa wersji 32 czy 64-bitowej. W przypadku gdy zakupiłem laptopa z Windows 7 32-bitowym i zainstalowałem wersję 64-bitową i zadzwoniłem do Microsoft w celu aktywacji, to pracowniczka Microsoft poleciła mi skonsultować się z działem licencjonowania produktów. Aktywacja telefoniczna z użyciem automatu załatwiła sprawę. Co do oprogramowania, ja nie zauważyłem problemów z działaniem programów, bo w gry niespecjalnie gram. Przejrzyj tekst: http://www.dobreprogramy.pl/Przybywa-bi … ,8825.html

Gdy już wszystko będzie zainstalowane, skonfigurowane i ustawione proponuję wykonać kopię zapasową. Stary żart mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy dopiero będą je robić. :wink: Do wyboru metoda wbudowana w Windows Wykonywanie kopii zapasowych i przywracanie (więcej w Google: kopie zapasowe Windows 7) albo narzędzia firm trzecich, np Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków. Tak to działa; program robi obraz dysku albo partycji, a kiedy np. system padnie, to można odtworzyć ów obraz i wszystko jest w takim stanie, w jakim było w momencie tworzenia obrazu dysku lub partycji. Program, który opisuję w podanym poradniku jest bezpłatny.

Pozdrawiam.

A czy, jak zastosuję ten sposób, to to będzie w 100% legalne? Zresztą, nie mam od kogo wziąć, ponieważ wszyscy znajomi, albo używają wersji Professional, albo mają też laptopy :frowning: z internetu wolę nie ściągać, bo tam może być dużo różnego syfu :confused: Może jest sposób na pominięcie instalacji tych wszystkich “niezbędnych” aplikacji?

Microsoft sam o tym mówił w przypadku Visty:

http://www.dobreprogramy.pl/Dominik-Sol … 14004.html

http://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-o … 14016.html

Autor felietonu powołuje się na pracownika Microsoft: http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html

W przypadku Windowsa 7 technicznie również wszystko działa, dlatego myślę że legalne, zarówno w kwestii przeinstalowywania systemów jak i zmiany między wersjami 32 i 64-bit. Ważne, żebyś zainstalował z płyty ten sam system, na który posiadasz licencję (patrz informacja na naklejce pod spodem laptopa). Na przykład Windows Vista Home Premium. Natomiast z naklejki pod spodem laptopa spisz sobie klucz. Bo po pewnym czasie użytkowania laptopa klucz może być niemożliwy do odczytania.

Jeżeli masz wątpliwości, to przedzwoń do Microsoft i zapytaj: http://blogs.technet.com/b/mkedziora/ar … ienta.aspx

Ja opisuję swoje (pozytywne!) doświadczenia związane z instalacją czystych systemów w poprzedniej wiadomości w tym temacie.

Tylko gdybyś wpadł na pomysł pobrania z internetu Windowsa bez dodatków zamiast pożyczyć od kolegi, to polecam zastanowić się. Dlaczego?

[quote name=adam9870 jak-przeinstalowacsystem-win7-home-premium-64bit-t488597.html#p3077921]Albo prosisz kolegę który posiada płytę z Windowsem takim jak Ty, albo jeżeli masz np. kolegę, który posiada dostęp do subskrypcji TechNet, możliwe jest pobranie obrazu systemu i nagranie go na płytę. Podobnie jeżeli masz kolegę, który posiada nośnik z systemem i jest w stanie Ci go pożyczyć. Co do wersji z Internetu, jeżeli znajdziesz naprawdę niemodyfikowany obraz z MSDN/TechNet - możesz pobrać, jeżeli chcesz. Ja nie ufam tym wersjom z Internetu, bo niby normalna wersja, niby niemodyfikowana, a w środku są jakieś aktywatory itp., podczas gdy ja chcę zainstalować _legalnie_ system z oryginalnym kluczem i _legalnie_ aktywować. Dlaczego nie ufam? Otóż tutaj jest interesujący wywiad z pracownikiem polskiego oddziału Microsoft, który mówi o doświadczeniu, w którym kupiono Windows XP ze stadionu, dokonano analizy i systemy te (niektóre) wysyłały dane gdzieś na serwery w Niemczech. Oglądałem dosyć dawno temu, możliwe, że mój opis dokładnie się nie zgadza z tym co jest w wywiadzie.

http://www.dobreprogramy.pl/Rozmowa-z-K … 13988.html

Mógłbyś łaskawie rozszerzyć tę wypowiedź czyli jakie są powody tej zachęty bo ja mając 4GB RAMu nigdy bym nie zainstalował wersji 64-bitowej, ale to mój osobisty pogląd.