Windows 7 x64 w wersji pudelkowej OEM, a wymiana płyty głównej

Planuje wymienić płytę główną i większość podzespołów w komputerze, czy nie stracę wtedy licencji? Czy nadal będę mógł legalnie użytkować system? Słyszałem w czasach windowsa xp, że dana kopia systemu była przypisywana do numeru płyty głównej. Nie wiem ile w tym prawdy w przypadku wersji OEM?

Nie ma takiej wersji. Jest albo OEM albo pudełkowa BOX. OEM nie aktywujesz bo jest przypisany jednorazowo, chyba że płyta padła ci na gwarancji to powinni Ci go uaktywnić w Microsofcie. BOX bez problemu, jak nie przyjmie klucza dzwonisz do nich i ci aktywują.

OEM sprzedawany bez komputera jest pakowany w kartonik. Można to nazwać pudełkiem.

 

Tego systemu na 99 % nie aktywujesz. Będzie potrzebny telefon do MS i powiedzenie, że płyta główna uległa awarii i otrzymałeś nową. Zwykle nie weryfikują tego faktu w żaden sposób i otrzymujesz nowy klucz. 

Nie wiem, jaka jest teraz polityka Microsoftu i czy coś się zmieniło w licencjonowaniu OEM, ale wcześniej było tak, że w komputerze można było wymienić wszystko, poza płytą główną. Jeżeli zaś ta zepsuła się w okresie objętym gwarancją, to należało podesłać skan dokumentu potwierdzajacego wymianę płyty głównej i wówczas na infolinii odblokowywali klucz do ponownych aktywacji.

 

Trochę też zależało od człowieka po drugiej stronie. Ja miałem raz taki epizod z Windows XP, że przy którejś aktywacji telefonicznej nie przyjęło mi klucza, połączyłem się z konsultantem a ten zaczął mnie wypytywać o kolor płyty, napisy na niej, tekst na certyfikacie a na koniec kazał mi jeszcze zrobić zdjęcie płyty i certyfikatu i wysłać do nich - dopiero wtedy aktywowali mi system.

 

Najlepsze było w tym to, że były to czasy, kiedy w komórkach (i to niektórych) aparat miał 0,3 Mpix (smartfonów jeszcze nie było) i na tym zdjęciu niewiele było widać. Najwyraźniej konsultantowi MS chodziło o sam fakt zdjęcia a już jego czytelność była sprawą drugorzedną.

Dziękuję, za informacje :slight_smile: