Windows 7 x64 w wersji pudelkowej OEM, a wymiana płyty głównej


(Bebok_2) #1

Planuje wymienić płytę główną i większość podzespołów w komputerze, czy nie stracę wtedy licencji? Czy nadal będę mógł legalnie użytkować system? Słyszałem w czasach windowsa xp, że dana kopia systemu była przypisywana do numeru płyty głównej. Nie wiem ile w tym prawdy w przypadku wersji OEM?


(darek0107) #2

Nie ma takiej wersji. Jest albo OEM albo pudełkowa BOX. OEM nie aktywujesz bo jest przypisany jednorazowo, chyba że płyta padła ci na gwarancji to powinni Ci go uaktywnić w Microsofcie. BOX bez problemu, jak nie przyjmie klucza dzwonisz do nich i ci aktywują.


(Odyniec_Stary) #3

OEM sprzedawany bez komputera jest pakowany w kartonik. Można to nazwać pudełkiem.

 

Tego systemu na 99 % nie aktywujesz. Będzie potrzebny telefon do MS i powiedzenie, że płyta główna uległa awarii i otrzymałeś nową. Zwykle nie weryfikują tego faktu w żaden sposób i otrzymujesz nowy klucz. 


(Kylek) #4

Nie wiem, jaka jest teraz polityka Microsoftu i czy coś się zmieniło w licencjonowaniu OEM, ale wcześniej było tak, że w komputerze można było wymienić wszystko, poza płytą główną. Jeżeli zaś ta zepsuła się w okresie objętym gwarancją, to należało podesłać skan dokumentu potwierdzajacego wymianę płyty głównej i wówczas na infolinii odblokowywali klucz do ponownych aktywacji.

 

Trochę też zależało od człowieka po drugiej stronie. Ja miałem raz taki epizod z Windows XP, że przy którejś aktywacji telefonicznej nie przyjęło mi klucza, połączyłem się z konsultantem a ten zaczął mnie wypytywać o kolor płyty, napisy na niej, tekst na certyfikacie a na koniec kazał mi jeszcze zrobić zdjęcie płyty i certyfikatu i wysłać do nich - dopiero wtedy aktywowali mi system.

 

Najlepsze było w tym to, że były to czasy, kiedy w komórkach (i to niektórych) aparat miał 0,3 Mpix (smartfonów jeszcze nie było) i na tym zdjęciu niewiele było widać. Najwyraźniej konsultantowi MS chodziło o sam fakt zdjęcia a już jego czytelność była sprawą drugorzedną.


(Bebok_2) #5

Dziękuję, za informacje :slight_smile: