Windows 7 x86, czy x64? Czy warto instalować mając 2 GB RAM?

Witam. Podejrzewam, że takie pytanie pewnie nie raz już padło, na którymś z postów, ale jestem nowy i proszę o wyrozumiałość.

Chciałbym zainstalować system Windows 7 i nie wiem, którą wersja będzie lepsza na moim komputerze? Windows 7 x86 (32-bit), czy x64?

Dane techniczne mojego komputera:

Płyta Główna: Gigabyte GA-K8NS

Procesor: AMD Athlon 64 3200+, 2.2 GHz

Pamięć: 2 GB, DDR RAM, 400 Mhz

Karta Graficzna: NVIDIA GeForce 7950 GT, 512 MB, AGP 8x

Dysk: Seagate 500 GB, Sata II, 7200 RPM.

Który system operacyjny w praktyce byłby bardziej wskazany dla mojego komputera?

Jeśli masz procesor obsługujący 64-bitowe instrukcje, zawsze instaluj 64-bitowy system.

Zatem instaluj x86-64.

Zdecydowanie x64 !

Jeśli już to wersję x64,nawet mimo 2GB pamięci RAM.Natomiast na stronie producenta płyty nie ma sterowników do tego systemu.

Tak naprawdę to lepiej x86, szczególnie przy tym sprzęcie co teraz masz, chyba że planujesz w przyszłości zwiększenie ilości RAM, lub robisz rzeczy którym się przyda więcej niż 2GB przestrzeni adresowej na proces (w co szczerze wątpię). Zalet 64 bitów nie poczujesz, a pamięci trochę więcej zeżre. Programów 64 bitowych jest jeszcze mało, a te które są to często są tylko kompilacje niezmodyfikowanego kodu pod x86-64 w których nie uświadczysz optymalizacji.

Kto ci takich bzdur naopowiadał?

Wzrost wydajności jest chociażby w 7-Zip.

Ja bym zainstalował x86.

  1. On ma ramy DDR :o one szybkie nie są…

  2. Widać że stary komputer po konfiguracji ;p

Instaluj 32-bity, jedyny słuszny wybór…

Bo wszyscy 24h na dobę pakują pliki w 7-zipie…

wade4mvp23 , nnick , trzeba iść do przodu, a korzystając dalej z 32-bitów stoicie w miejscu.

Facet nic nie straci, a może tylko zyskać.

Ale też nic nie zyska przy 64 bitowym systemie na takim sprzęcie, czy Ty to rozumiesz? Sam mam jednego niezbyt mocnego laptopa z 3GB RAMu na 64 bitowym Windowsie i tyle widzę że ciężkie programy 32 bitowe (Visual Studio chociażby) chodzą ślamazarniej niż wcześniej na 32 bitowym systemie. Zainstalowałem go jedynie po to żeby znieść ograniczenie 2GB pamięci na proces (oczywiście przy 64 bitowych aplikacjach), cała reszta benefitów z 64 bitowego systemu ginie w jego wadach. Ponadto weź pod uwagę że 2GB ramu to jest bez mała minimum dla wygodnej pracy z 64 bitową siódemką. WoW64 - mówi Ci to coś? Mimo że ten mechanizm jest świetnie zoptymalizowany to jednak ma swój narzut.

Zdecydowanie 64 ja będziesz rozszerzać ramy to 32 tylko do 3 GB będzie widział. Poza tym wszystko już idzie w stronę 64 programy ect.

Potwierdzam to co pisze nnick. Sam miałem kiedyś 64-bitowca przy DDR 4 gb i wcale lepiej nie chodził od 32.

Nie zawsze z systemem 64 bitowym jest z górki sam zakupiłem rok temu win 7 64 bit,Owszem jest ok ale są niekiedy wyjątki gdzie stwarza problemy pierwsze pojawiły się po zakupie Tunera Karty Prof 8000 PCI-E gdzie sterowniki do win 7 64 są można powiedzieć rozwijane w drugiej kolejności ! takich przypadków jest więcej z różnymi urządzeniami gdzie innych jak 64 bitowe sterowniki sprzęt nie przyjmuje i tu pojawia się problem ile lat jeszcze minie by producenci traktowali na równi system 32 i 64 bo nie chodzi o żadne programy pakujące te dwie min nie mają znaczenia co z tego że szybciej zrobi program nam spakuje jak w kiblu te dwie minuty będziemy musieli dłużej spędzić jak coś złego zjemy. Problemy zaczyna ją w przyszłości.

Nie warto w ogóle instalować siódemki na takim sprzęcie, jeżeli myślisz o graniu.

Jeżeli chodzi tylko o przeglądanie internetu, jakieś podstawowe zastosowania multimedialny typu filmy hd, muzyka, proste gry to nie powinno być problemu.

Zużycie pamięci na 64bit wersji w przypadku 2GB RAM powinno wynosić około ~700MB, mówię tu o nie zaśmieconym systemie.

bierz wersję 32 bitową.

Twój komputer spełnia minimalne wymagania na wersję 64 bitową, jednak wygoda pracy na takim systemie nie będzie zbyt duża… o wiele wygodniej będzie się pracowało na 32 bitowej wersji.

No, chyba że np zamierzasz dołożyć ramu etc

Różnica w wydajności ~5% na korzyść lub niekorzyść windows x64 naprawdę zrobi aż taką różnicę, to że firefox włączy się 0.002s szybciej aż tak mocno wpłynie na komfort pracy z komputerem?

Jedyny minus wersji x64 to zużycie pamięci nieco większe niż wersji 32bit.

5% przy takim sprzęcie jest to już zauważalna różnica. Nie jest to jakiś wybitnie wydajny procesor, RAM do wydajnego tez nie należy. Nie wiem, skąd to twierdzenie, że się cofa w tył używając wersji x86. Po prostu ktoś nie ma warunków do instalacji x64, to instaluje x86 - wpychanie na siłę x64, bo wszyscy używają i jest trendy, za dobrym nie jest. x64 konsumuje więcej pamięci - nie mam tutaj 4GB, tylko 2GB, za dużo nie ma miejsca do kradnięcia - inne programu również by chciały użyć.

Na twoimi miejscu zainstalowałbym 32-bitową wersję systemu, chyba że w bardzo niedalekiej przyszłości dołożyć drugie 2GB, to wtedy x64.