Windows 7 z innej płyty


(Misiek1987) #1

Witam, posiadam Windows 7 Home Premium OA na laptopie Lenovo G570. Czy jak zainstaluje Windows 7 też Home Premium wersja OEM to mój oryginalny klucz wejdzie do tej wersji? Mam partycje recovery ale chyba przy tym nie da się podzielić dysku na partycje?


(Piotrkijak) #2

Może wejdzie, może nie wejdzie. Jak nie spróbujesz, nie przekonasz się, chociaż przyjąć powinien, ale będziesz musiał do Micrsoftu dzwonić, bo porducenci lapków mają inne klucze i one nie przechodzą aktywacji przez neta. Co do partycji, możesz podzielić, ale sugerowałbym zrobić taki myk: załadować system z recovery, wywalić zbędny soft, podzielić dysk na partycje, uruchomić program one key recovery i wtedy wybrać opcję utworzenia backupu aktualnego stanu systemu i jak odpalisz recovery, wybierzesz opcję przywrócenia backupu wybranego przez Ciebie i wtedy układ partycji powinien zostać zachowany. Oczywiście nie musisz przywracać najpierw systemu po fabrycznego stanu, jest to tylko moja sugestia, bo wtedy będziesz miał przywracany czysty system bez żadnych śmieci, a tak to utworzy backup z plikami tmp i resztą badziewia i przez to backup będzie więcej zajmował miejsca.


(adam9870) #3

Home Premium OA?

Moje doświadczenie jest takie, że po zakupie laptopa kombinuję płytę (np. z Microsoft TechNet) z oryginalnym Windows 7 i instaluję na laptopie z użyciem klucza z naklejki (uwaga: warto sobie spisać klucz, albo - czego dowiedziałem się tutaj na forum - zakleić taśmą).

Dlaczego warto tak zrobić? Bo przy zakupie laptopa otrzymujemy system z zainstalowanym oprogramowaniem producenta[1]. W przypadku gdy instalujemy system samemu, nie z kopii recovery (która - jeżeli ją wykonasz - zawiera to całe oprogramowanie producenta), otrzymujemy czysty system.

Przed instalacją systemu proponuję zaopatrzyć się w sterowniki i nagrać je np. na CD/DVD albo pendrive, żeby móc z nich później skorzystać. Mogą one znajdować się albo na komputerze (proszę przejrzeć dysk C), albo można ściągnąć z Internetu. [2]

Klucz systemu, który otrzymujemy zainstalowany na laptopie oraz klucz, który jest na naklejce bywa inny. Spotkałem się z tym w rzeczywistości co najmniej dwa razy, czytałem też o podobnych przypadkach w internecie. Może być potrzebna aktywacja telefoniczna. [3]

Co do kwestii partycji, ja zawsze robiłem to już w instalatorze, na ekranie wyboru dysku do instalacji. Kasowałem nawet partycję recovery i tworzyłem układ dysku na nowo. Tworząc partycję dla systemu, utworzona zostanie też druga na pliki rozruchowe. Kolejną można utworzyć np. na dane.

Albo można zrobić więcej niż dwie partycje (C i D). Ale to wymaga kombinowania.

Założenie: mamy dysk, z którego możemy stracić dane. Dlatego wcześniej polecam wykonać kopię ważnych danych np. na pendrive. Jeżeli system zainstalowany na komputerze, na którym będziemy instalować system, nie działa, można skorzystać z WinPE. Potrzebna jest wtedy płyta instalacyjna Windows. [4]

Będziemy używać między innymi diskparta (narzędzie do partycjonowania). [5]

Uruchamiamy komputer z płyty instalacyjnej Windows 7. Postępujemy według wskazań instalatora, tak żeby zainstalować system (metoda Niestandardowa). Na ekranie wyboru dysków klikamy Opcje zaawansowane. Usuwamy wszystkie partycje graficznie (zaznaczamy partycje po kolei - Usuń)

albo:

>>> klikamy Shift + F10 (ja klikam prawy shift, ale to chyba bez różnicy)

>>> wpisujemy diskpart

>>> wpisujemy list disk (polecenie wyświetla listę dysków)

>>> wpisujemy select disk 0 (wybieramy dysk 0)

>>> wpisujemy clean (czyści dysk)

Ja w tym miejscu przechodzę do okna instalatora i klikam Odśwież.

Klikam Nowy >>> wpisuję rozmiar partycji systemowej >>> Zastosuj >>> OK

klikam Shift + F10

>>> diskpart

>>> list disk

>>> select disk 0

>>> opcjonalnie list volume żeby zobaczyć jakie mamy partycje na dysku

>>> create partition extended (utworzenie partycji rozszerzonej)

>>> exit

>>> exit

W oknie instalatora klikamy Odśwież.

Jak widzimy została utworzona partycja rozszerzona z miejsca jakie było nieprzydzielone na dysku (inaczej w poleceniu create partition extended użylibyśmy size).

Klikamy na Dysk 0 - Nieprzydzielone miejsce - opcja Nowy i tworzymy sobie graficznie partycje.

U mnie to wygląda na przykład tak:

Zaznaczam partycję, na której ma zostać zainstalowany system i klikam Dalej.

Po instalacji wygląda to następująco:

Dostęp do partycji innych niż C jest na razie niemożliwy, bo nie są sformatowane (to też można zrobić na ekranie wyboru dysku w instalatorze). Dlatego teraz po kolei, trzeba kliknąć na daną partycję prawym przyciskiem myszy - Formatuj.

Albo można pokombinować graficznie, np. przy użyciu GParted [6] przed instalacją systemu, albo po instalacji systemu korzystając z programów do partycjonowania [1]. Sam GParted jest (przynajmniej kiedyś był, nie wiem jak teraz, bo nie używałem, ale to funkcja charakterystyczna dla wielu programów służących do partycjonowania) o tyle fajny, że możemy robić wszystko, usuwać partycje, tworzyć nowe, a i tak zmiany zostaną zapisane dopiero gdy klikniemy Apply. W przypadku demonstracji na temat GParted jest mowa o zmianie układu dysku bez utraty danych.

[1] [http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista ... 11413.html](http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista-chodzi-wolno,Artykul,11413.html)

[2] [http://consumersupport.lenovo.com/us/en ... yID=130485](http://consumersupport.lenovo.com/us/en/DriversDownloads/drivers_list.aspx?CategoryID=130485)

[3] [http://blogs.technet.com/b/mkedziora/ar ... ienta.aspx](http://blogs.technet.com/b/mkedziora/archive/2010/09/03/nowy-numer-do-centrum-obs-ugi-klienta.aspx)

[4] [http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- ... 11288.html](http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko-WinPE-2.0,Demonstracja,11288.html)

[5] [http://support.microsoft.com/kb/300415/pl](http://support.microsoft.com/kb/300415/pl)

[6] [http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta ... 11279.html](http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Instalacja-systemu,Demonstracja,11279.html)

[7] [wiecej-niz-partycje-hdd-jak-zrobic-t473857-30.html](https://forum.dobreprogramy.pl/wiecej-niz-partycje-hdd-jak-zrobic-t473857-30.html)

Powodzenia i pozdrawiam.