Windows 7 z innej płyty

Witam, posiadam Windows 7 Home Premium OA na laptopie Lenovo G570. Czy jak zainstaluje Windows 7 też Home Premium wersja OEM to mój oryginalny klucz wejdzie do tej wersji? Mam partycje recovery ale chyba przy tym nie da się podzielić dysku na partycje?

Może wejdzie, może nie wejdzie. Jak nie spróbujesz, nie przekonasz się, chociaż przyjąć powinien, ale będziesz musiał do Micrsoftu dzwonić, bo porducenci lapków mają inne klucze i one nie przechodzą aktywacji przez neta. Co do partycji, możesz podzielić, ale sugerowałbym zrobić taki myk: załadować system z recovery, wywalić zbędny soft, podzielić dysk na partycje, uruchomić program one key recovery i wtedy wybrać opcję utworzenia backupu aktualnego stanu systemu i jak odpalisz recovery, wybierzesz opcję przywrócenia backupu wybranego przez Ciebie i wtedy układ partycji powinien zostać zachowany. Oczywiście nie musisz przywracać najpierw systemu po fabrycznego stanu, jest to tylko moja sugestia, bo wtedy będziesz miał przywracany czysty system bez żadnych śmieci, a tak to utworzy backup z plikami tmp i resztą badziewia i przez to backup będzie więcej zajmował miejsca.

Home Premium OA?

Moje doświadczenie jest takie, że po zakupie laptopa kombinuję płytę (np. z Microsoft TechNet) z oryginalnym Windows 7 i instaluję na laptopie z użyciem klucza z naklejki (uwaga: warto sobie spisać klucz, albo - czego dowiedziałem się tutaj na forum - zakleić taśmą).

Dlaczego warto tak zrobić? Bo przy zakupie laptopa otrzymujemy system z zainstalowanym oprogramowaniem producenta[1]. W przypadku gdy instalujemy system samemu, nie z kopii recovery (która - jeżeli ją wykonasz - zawiera to całe oprogramowanie producenta), otrzymujemy czysty system.

Przed instalacją systemu proponuję zaopatrzyć się w sterowniki i nagrać je np. na CD/DVD albo pendrive, żeby móc z nich później skorzystać. Mogą one znajdować się albo na komputerze (proszę przejrzeć dysk C), albo można ściągnąć z Internetu. [2]

Klucz systemu, który otrzymujemy zainstalowany na laptopie oraz klucz, który jest na naklejce bywa inny. Spotkałem się z tym w rzeczywistości co najmniej dwa razy, czytałem też o podobnych przypadkach w internecie. Może być potrzebna aktywacja telefoniczna. [3]

Co do kwestii partycji, ja zawsze robiłem to już w instalatorze, na ekranie wyboru dysku do instalacji. Kasowałem nawet partycję recovery i tworzyłem układ dysku na nowo. Tworząc partycję dla systemu, utworzona zostanie też druga na pliki rozruchowe. Kolejną można utworzyć np. na dane.

Albo można zrobić więcej niż dwie partycje (C i D). Ale to wymaga kombinowania.

Założenie: mamy dysk, z którego możemy stracić dane. Dlatego wcześniej polecam wykonać kopię ważnych danych np. na pendrive. Jeżeli system zainstalowany na komputerze, na którym będziemy instalować system, nie działa, można skorzystać z WinPE. Potrzebna jest wtedy płyta instalacyjna Windows. [4]

Będziemy używać między innymi diskparta (narzędzie do partycjonowania). [5]

Uruchamiamy komputer z płyty instalacyjnej Windows 7. Postępujemy według wskazań instalatora, tak żeby zainstalować system (metoda Niestandardowa). Na ekranie wyboru dysków klikamy Opcje zaawansowane. Usuwamy wszystkie partycje graficznie (zaznaczamy partycje po kolei - Usuń)

albo:

>>> klikamy Shift + F10 (ja klikam prawy shift, ale to chyba bez różnicy)

>>> wpisujemy diskpart

>>> wpisujemy list disk (polecenie wyświetla listę dysków)

>>> wpisujemy select disk 0 (wybieramy dysk 0)

>>> wpisujemy clean (czyści dysk)

http://imageshack.us/photo/my-images/513/inst1.png/

Ja w tym miejscu przechodzę do okna instalatora i klikam Odśwież.

Klikam Nowy >>> wpisuję rozmiar partycji systemowej >>> Zastosuj >>> OK

http://imageshack.us/photo/my-images/33/inst2w.png/

klikam Shift + F10

>>> diskpart

>>> list disk

>>> select disk 0

>>> opcjonalnie list volume żeby zobaczyć jakie mamy partycje na dysku

>>> create partition extended (utworzenie partycji rozszerzonej)

http://imageshack.us/photo/my-images/850/inst3.png/

>>> exit

>>> exit

W oknie instalatora klikamy Odśwież.

http://imageshack.us/photo/my-images/580/inst4.png/

Jak widzimy została utworzona partycja rozszerzona z miejsca jakie było nieprzydzielone na dysku (inaczej w poleceniu create partition extended użylibyśmy size).

Klikamy na Dysk 0 - Nieprzydzielone miejsce - opcja Nowy i tworzymy sobie graficznie partycje.

U mnie to wygląda na przykład tak:

http://imageshack.us/photo/my-images/845/inst5.png/

Zaznaczam partycję, na której ma zostać zainstalowany system i klikam Dalej.

Po instalacji wygląda to następująco:

http://imageshack.us/photo/my-images/713/komputer1.png/

Dostęp do partycji innych niż C jest na razie niemożliwy, bo nie są sformatowane (to też można zrobić na ekranie wyboru dysku w instalatorze). Dlatego teraz po kolei, trzeba kliknąć na daną partycję prawym przyciskiem myszy - Formatuj.

http://imageshack.us/photo/my-images/38/komputer2.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/209/komputer3.png/

Albo można pokombinować graficznie, np. przy użyciu GParted [6] przed instalacją systemu, albo po instalacji systemu korzystając z programów do partycjonowania [1]. Sam GParted jest (przynajmniej kiedyś był, nie wiem jak teraz, bo nie używałem, ale to funkcja charakterystyczna dla wielu programów służących do partycjonowania) o tyle fajny, że możemy robić wszystko, usuwać partycje, tworzyć nowe, a i tak zmiany zostaną zapisane dopiero gdy klikniemy Apply. W przypadku demonstracji na temat GParted jest mowa o zmianie układu dysku bez utraty danych.

[1] http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html

[2] http://consumersupport.lenovo.com/us/en … yID=130485

[3] http://blogs.technet.com/b/mkedziora/ar … ienta.aspx

[4] http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html

[5] http://support.microsoft.com/kb/300415/pl

[6] http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

[7] wiecej-niz-partycje-hdd-jak-zrobic-t473857-30.html

Powodzenia i pozdrawiam.