Windows 7 z laptopa na stacjonarnym

(Spryciarz8) #1

Witam!

Niedawno zakupiłem laptopa, na którym był Windows 7 (musiałem zainstalować samemu, instalator znajduje się na ukrytej partycji czy coś). Chciałem się zapytać, czy jest możliwość zgrania instalatora W7 na odrębną płytkę i zainstalowanie go na dwóch komputerach jednocześnie?

Jeżeli nie można jednocześnie, to czy można by na laptopie zainstalować Windows XP (z mojego stacjonarnego) na stacjonarnym Windows 7 (z laptopa)? Wiem, że to może trochę chaotycznie jest napisane, ale jak coś to mogę wytłumaczyć dokładniej.

(manieKMP) #2

Jeżeli do zakupionego lapka dostałeś W7 (a jest to raczej wersja oem), to nie możesz zrobić tego o czym piszesz, ponieważ złamie to postanowienia licencji na system. Innymi słowy W7 jest "przypisany" do sprzętu, który zakupiłeś.

(Dimm Dna) #3

Jeżeli na komputerze Windows XP jest na licencji Box to możesz go przenieść. Jeżeli to OEM to nie masz legalnej możliwości.

Nie widziałem jeszcze laptopa z Windows 7 Box, więc sądzę że to również OEM i nie możesz go stamtąd ruszyć.

(Spryciarz8) #4

XP dostałem w pudełku przy zakupie stacjonarnego, natomiast W7 miałem bez pudełka.

Dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

(fiesta) #5

To że jest w pudełku wcale nie musi oznaczać że jest to wersja BOX 8)

(Pablo79) #6

W przypadku licencji BOX aby legalne było przeniesienie systemu Windows z jednego komputera na drugi to najpierw trzeba ten system zdeinstalować z poprzedniego komputera na którym był zainstalowany, a dopiero potem instalować go na drugim.

Chcąc zainstalować system Windows na dwóch komputerach jednocześnie - to potrzebna by była licencja wielostanowiskowa.

(roobal) #7

Zainstalować jeden system na obu komputerach możesz, pod warunkiem, że masz na to 2 osobne licencje. Natomiast przenieść system zgodnie z licencją możesz tylko w przypadku licencji OEM.

To nie znaczy, że takich laptopów nie ma, w laptopach typowo biznesowych może wystąpić Windows na licencji BOX.

Pozdrawiam!

(Zeus__) #8

Popieram roobal - laptopy sprzedawane przez firmy pośredniczące, zazwyczaj mają wersję OEM, bo jest ona tańsza i klient kupi, natomiast jeśli ktoś zechce system na licencji BOX, może sobie zamówić według upodobań. Występuje to w większych firmach, i jest to spotykane. Ktoś sobie zamawia konkretny model laptopa z konkretnym oprogramowaniem.