Windows 7 z laptopa na stacjonarnym

Witam!

Niedawno zakupiłem laptopa, na którym był Windows 7 (musiałem zainstalować samemu, instalator znajduje się na ukrytej partycji czy coś). Chciałem się zapytać, czy jest możliwość zgrania instalatora W7 na odrębną płytkę i zainstalowanie go na dwóch komputerach jednocześnie?

Jeżeli nie można jednocześnie, to czy można by na laptopie zainstalować Windows XP (z mojego stacjonarnego) na stacjonarnym Windows 7 (z laptopa)? Wiem, że to może trochę chaotycznie jest napisane, ale jak coś to mogę wytłumaczyć dokładniej.

Jeżeli do zakupionego lapka dostałeś W7 (a jest to raczej wersja oem), to nie możesz zrobić tego o czym piszesz, ponieważ złamie to postanowienia licencji na system. Innymi słowy W7 jest “przypisany” do sprzętu, który zakupiłeś.

Jeżeli na komputerze Windows XP jest na licencji Box to możesz go przenieść. Jeżeli to OEM to nie masz legalnej możliwości.

Nie widziałem jeszcze laptopa z Windows 7 Box, więc sądzę że to również OEM i nie możesz go stamtąd ruszyć.

XP dostałem w pudełku przy zakupie stacjonarnego, natomiast W7 miałem bez pudełka.

Dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

To że jest w pudełku wcale nie musi oznaczać że jest to wersja BOX 8)

W przypadku licencji BOX aby legalne było przeniesienie systemu Windows z jednego komputera na drugi to najpierw trzeba ten system zdeinstalować z poprzedniego komputera na którym był zainstalowany, a dopiero potem instalować go na drugim.

Chcąc zainstalować system Windows na dwóch komputerach jednocześnie - to potrzebna by była licencja wielostanowiskowa.

Zainstalować jeden system na obu komputerach możesz, pod warunkiem, że masz na to 2 osobne licencje. Natomiast przenieść system zgodnie z licencją możesz tylko w przypadku licencji OEM.

To nie znaczy, że takich laptopów nie ma, w laptopach typowo biznesowych może wystąpić Windows na licencji BOX.

Pozdrawiam!

Popieram roobal - laptopy sprzedawane przez firmy pośredniczące, zazwyczaj mają wersję OEM, bo jest ona tańsza i klient kupi, natomiast jeśli ktoś zechce system na licencji BOX, może sobie zamówić według upodobań. Występuje to w większych firmach, i jest to spotykane. Ktoś sobie zamawia konkretny model laptopa z konkretnym oprogramowaniem.