Windows 8.1/10 licencja po zmianie płyty głównej

Witam,

posiadam komputer stacjonarny w pracy składak kupiony z preinstalowanym systemem Windows 8.1 Home który został potem zaktualizowany do Windows 10 Home.

Niedawno została uszkodzona płyta główna lecz sprzęt nie miał gwarancji i niedługo muszę kupić nową.

Czy jak zainstaluję system Windows 8.1 lub 10 z płyty (Obraz ISO pobrany ze strony Microsoftu) to on mi się sam aktywuje czy będę miał jakieś cyrki?

System był dołączony z komputerem w wersji OEM. 

Jest on przypisany do konta Microsoft, płyty głównej, czy procesora?

Pozdrawiam 12chrapek12

Będziesz miał “cyrki” - będziesz musiał wykonać telefon "do przyjaciela na infolinii MS. To raz. Dwa - to niestety pytanie jak to będzie z udowodnieniem legalności w przypadku kontroli (aktywacja nie oznacza że system jest automatycznie legalny).

System OEM jest zawsze przypisany do sprzętu.

System Windows na licencji OEM, jest trwale przypisany do płyty głównej. Jeżeli padła Tobie płyta główna, no to wedle zapisów OEM, tracisz licencję. 

Jeżeli jesteś zarejestrowany i masz konto w Mikrosoft  nożesz śmialo zainstalować póżniej 8,1.instalacja  do 3 razy. Znajomy miał tak samo i poszło bez problemu, nie trzeba dzwonić musisz tylko dostać kod  SMS potwierdzający ze to twoje konto Mikrosoftu.

A spróbuj tu  poszukać informacji:

https://support.microsoft.com/pl-pl/contactus/

albo

https://support.microsoft.com/pl-pl/products/windows?os=windows-10

Panowie, w tekście licencji systemu operacyjnego nie ma i nie może być czegoś takiego jak OEM i ma to związek z dyrektywami oraz ustawodawstwem EU a w następstwie i Polskiego dotyczącym prawa autorskiego. W EULA Microsoftu mowa jest o oprogramowaniu zakupionym wraz ze sprzętem oraz bez sprzętu. Określenie OEM nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia licencjonowania. Żaden producent oprogramowania sprzedając swój soft na terenie EU nie może kontrolować raz sprzedanego oprogramowania. Podsumowując jeśli ktoś chce przenosić oprogramowanie ze sprzętu na sprzęt legalnie powinien kupować oprogramowanie osobno. Nie ma znaczenia czy Microsoft nazwie go OEM czy nie.

Przecież wyraźnie napisano że system został zakupiony z preinstalowanym systemem i do tego odnoszą się przedmówcy.

Preinstalowanego systemu OEM nie można legalnie przenieść.

 

Microsoft w przypadku OS nie sprzedaje oprogramowania, tylko licencję na jego użytkowanie, a to jest różnica :slight_smile:

W drugim z linków które podałem,

znajdź:

“Ponowne aktywowanie systemu Windows 10 po zmianie sprzętowej”

i studiuj.

Witam,

dziękuję serdecznie za odpowiedzi z moje pytanie.

Najprawdopodobniej będę zmuszony do zainstalowania XP lub Visty (Tylko takie mam w domu BOX).

Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam 12chrapek12