Windows 8.1 a dźwięk w TV przez HDMI

Witam,

od niedawnego czasu posiadam problem z dźwiękiem idącym z Laptopa Asus do TV Samsung Smart. Przez prawie 2 lata wszystko było ok do momentu zainstalowania W8.1 od nowa. Pomimo zainstalowania wszelkich sterowników dźwięk w TV jest dostępny jeżeli z owego laptopa nie będzie przerwy w odtwarzaniu dźwięku dłużej niż 5 minut (tak na oko). Jeżeli te 5 minut minie bez dźwięku z czegokolwiek np z Winampa, przeglądarki, filmu itp to TV nie wypuszcza dźwięku z lapka. Przełączanie się pomiędzy podłączonymi do TV urządzeniami nic nie daje (z innych urządzeń dźwięk normalnie leci). Dopiero wyłączenie i ponowne włączenie TV (nawet bez restartu lapka) daje dźwięk z laptopa. Przeinstalowanie sterowników nie pomaga. Zmiana portu HDMI też nie. Na początku pomyślałem, że to problem TV, ale po podłączeniu innego lapka wszystko gra jak należy. Co ciekawe w pasku dźwięku (ikonka głośnika) i ustawieniach dźwięku wszystko jest ok, i nawet ten pasek dźwięku się porusza jeżeli jakieś audio jest puszczone. Czy może ktoś pokierować, gdzie szukać rozwiązania problemu? Przekopałem trochę Internetu i niczego konkretnego nie znalazłem a nie chce mi się od nowa instalować systemu nie będąc pewnym czy to pomoże. Aha i jeszcze jedeno - jeżeli TV jest odłączony od lapka i w laptopie samym w sobie audio nie jest odtwarzane i puszczę je po dłuższym czasie to wszystko gra, ale nawet ponowne podłączenie kabla HDMI nic nie daje. Pomaga tylko ponowne włączenie TV, albo restart komputera. Kiedyś pomagało odłączenie kabla, ale teraz nawet to nie działą. Czyżby port HDMI w lapku zaczął szwankować? Jeżeli tak, to dlaczego po restarcie TV lub lapka wszystko wraca do normy do momentu zaprzestania odtwarzania dźwięku z lapka przez około 5 minut.

 

Pozdrawiam.

 

TNO

Spróbuj zainstalować stare sterowniki do grafiki. Ja nie miałam w ogóle dźwięku na tv i to pomogło. U Ciebie może być z tym samym problem.

Już to zrobiłem. Asus od momentu wydania mojego lapka wydał tylko jedne sterowniki do niego (różnych rzeczy oczywiście) i od początku ich używałem. Nowszych na www nie ma. Tak, więc przeinstalowałem sterowniki od grafiki kilka dni temu chyba z 3-4 razy i kiszka. Dodatkowo zauważyłem, że porty USB nie działają jak trzeba. Tzn 2 działają ok (1 z nich czasami nie odpala danych podłączonego urządzenia) a trzeci działa tylko jako “ładowarka”, czyli przesyła tylko napięcie i to wszystko. Niestety sterowniki płyty głównej też nie pomagają. Nie wiem, czy coś się kopnęło po odinstalowaniu W10, bo wcześniej wszystko było ok, potem wróciłem do W8.1 (downgrade i nowa instalacja, bo po downgradzie coś mi nie pasowało) i zaczęły się problemy.

Pomogła… instalacja Windows 10.