Windows 8.1 - BlackScreen... problem


(Fabiosek1) #1

Witam!

 

Mam poważny problem związany z laptopem Samsung i Windows 8.1 . Mianowicie mam takowego laptopa, system w wersji 8.1 (oem) i normalnie odpala się, ale przy wybieraniu profili, wklepaniu hasła odpala się, ale widoczny jest tylko kursor i czarny ekran (blackscreen), menedżer mozna wlaczyc ale nie pojawia sie (jest niewidoczny). Pozdrawiam.

 

Model laptopa Samsung: NP355V5C-S05PL

 

Dodam, że mam na pendrive linuxa, i chciałem spróbować go odpalić, ale nawet po ustawieniu go na 1 miejscu w biosie, on nie uruchamia się (na pc, windows xp się uruchamia). Mam też płytkę org z Windows XP próbowałem też ją, ale również nie wczytuje (na pc tak) a stacja dysków jest sprawna (jak zaloguję się na proflu/koncie użytkownika i wsadzę płytkę jest charakterystyczny dźwięk obecności czegoś w stacji dysków). Z poziomu czarnego ekranu działa tylko ctrl + alt + delete, ale tam mam opcje typu wyloguj,zablokuj,zmien haslo, menedżer (po wybraniu go nic sie nie dzieje...). Ostateczna wersja to skorzystać z Recovery, ale nawet jeśli to potem nie wiem jak zainstaluję jakiś system, skoro nie wczytuję ;/


(mrFreeze) #2

Pewnie masz zablokowane bootowanie. Póki co skorzystaj z recovery.


(Fabiosek1) #3

Okej, a co Recovery mi da? Nie korzystałem jeszcze z programu, ale nie mam też płyty instalacyjnej Windows 8 (po zakupie laptopa miałem już zainstalowane). Jedyna płytka to Windows XP, z PC’ta. Nie mogę tez zachować danych (niżej jest taka opcja), czyli folderu “Windows” z dysku (18.8GB), ponieważ nie mam takiej pamięci zewnętrznej do zapisania kopii zapasowej na niej. W skutek tego i najgorszym wypadku po zrobieniu tego, pójdą wszystkie dane z systemu C, w tym system, a skoro jest zablokowane bootowanie to instalacja Win XP z płytki albo Linuxa z pendrive nic nie da.

 

Co mi zostaję?


(mrFreeze) #4

Jest opcja recovery bez utraty danych na dysku. Jak chcesz postawic inny system nie wiem czy znajdziesz stery do Win XP to możesz bez problemu. W biosie wyłącz secure boot, csm boot ustaw na other os lub coś w ten deseń szukaj.


(Fabiosek1) #5

Tak, jest opcja recovery bez danych na dysku (bez utraty), ale masz chyba na myśli zaznaczenie opcji “Zachowaj dane uzytkownika” i dopiero wtedy tak? Jeśli tak to zrobiłem tak, ale wyskoczyło to co wyżej.

 

Edit: Zrobiłem tak jak mówiłeś, poodznaczałem, ale nadal nie wczytuję płytki/pendrive. Jeśli chodzi o Windows XP > Planowałbym zakup klucza do 7, a XP jako system wypadowy = na chwilę.

 

Dodam też, że mam tylko to “Secure Boot” tego csm boot nie mam, tzn pewnie chodzi ci o “Boot mode: CSM boot”, ale nie mam czegoś takiego.

 

 

Edit 2: Metodą prób i błędów udało mi się to naprawić. Wierszem polecenia wykonałem: chkdsk:c /f , /r i po tym też wybrałem “Odśwież komputer”. Jedyne co straciłem to kilka danych, oraz aktualizację 8.1 . System śmiga teraz nieźle, wszystkie zbędne rzeczy wyeliminowane.