Windows 8.1 - BlackScreen... problem

Witam!

 

Mam poważny problem związany z laptopem Samsung i Windows 8.1 . Mianowicie mam takowego laptopa, system w wersji 8.1 (oem) i normalnie odpala się, ale przy wybieraniu profili, wklepaniu hasła odpala się, ale widoczny jest tylko kursor i czarny ekran (blackscreen), menedżer mozna wlaczyc ale nie pojawia sie (jest niewidoczny). Pozdrawiam.

 

Model laptopa Samsung: NP355V5C-S05PL

 

Dodam, że mam na pendrive linuxa, i chciałem spróbować go odpalić, ale nawet po ustawieniu go na 1 miejscu w biosie, on nie uruchamia się (na pc, windows xp się uruchamia). Mam też płytkę org z Windows XP próbowałem też ją, ale również nie wczytuje (na pc tak) a stacja dysków jest sprawna (jak zaloguję się na proflu/koncie użytkownika i wsadzę płytkę jest charakterystyczny dźwięk obecności czegoś w stacji dysków). Z poziomu czarnego ekranu działa tylko ctrl + alt + delete, ale tam mam opcje typu wyloguj,zablokuj,zmien haslo, menedżer (po wybraniu go nic sie nie dzieje…). Ostateczna wersja to skorzystać z Recovery, ale nawet jeśli to potem nie wiem jak zainstaluję jakiś system, skoro nie wczytuję ;/

Pewnie masz zablokowane bootowanie. Póki co skorzystaj z recovery.

Okej, a co Recovery mi da? Nie korzystałem jeszcze z programu, ale nie mam też płyty instalacyjnej Windows 8 (po zakupie laptopa miałem już zainstalowane). Jedyna płytka to Windows XP, z PC’ta. Nie mogę tez zachować danych (niżej jest taka opcja), czyli folderu “Windows” z dysku (18.8GB), ponieważ nie mam takiej pamięci zewnętrznej do zapisania kopii zapasowej na niej. W skutek tego i najgorszym wypadku po zrobieniu tego, pójdą wszystkie dane z systemu C, w tym system, a skoro jest zablokowane bootowanie to instalacja Win XP z płytki albo Linuxa z pendrive nic nie da.

 

Co mi zostaję?

Jest opcja recovery bez utraty danych na dysku. Jak chcesz postawic inny system nie wiem czy znajdziesz stery do Win XP to możesz bez problemu. W biosie wyłącz secure boot, csm boot ustaw na other os lub coś w ten deseń szukaj.

Tak, jest opcja recovery bez danych na dysku (bez utraty), ale masz chyba na myśli zaznaczenie opcji “Zachowaj dane uzytkownika” i dopiero wtedy tak? Jeśli tak to zrobiłem tak, ale wyskoczyło to co wyżej.

 

Edit: Zrobiłem tak jak mówiłeś, poodznaczałem, ale nadal nie wczytuję płytki/pendrive. Jeśli chodzi o Windows XP > Planowałbym zakup klucza do 7, a XP jako system wypadowy = na chwilę.

 

Dodam też, że mam tylko to “Secure Boot” tego csm boot nie mam, tzn pewnie chodzi ci o “Boot mode: CSM boot”, ale nie mam czegoś takiego.

 

 

Edit 2: Metodą prób i błędów udało mi się to naprawić. Wierszem polecenia wykonałem: chkdsk:c /f , /r i po tym też wybrałem “Odśwież komputer”. Jedyne co straciłem to kilka danych, oraz aktualizację 8.1 . System śmiga teraz nieźle, wszystkie zbędne rzeczy wyeliminowane.