Windows 8.1 brak pamięci RAM

Witam,

 

problem polega na tym, że w czasie gry zostaje “wywalony” do pulpitu i dostaje komunikat aby zamknać aplikacje, bo nie ma wystarczającej ilości pamięci RAM. Zostaje wtedy zajęte część miejsca na dysku i mogę spokojnie dalej grać. 

 

Problem najpierw występował tylko w czasie gry w Portal 2. Natomiast w dniu dzisiejszym pojawił się również w czasie gry w Bioshock Infinite. Wszystkie gry rzecz jasna legalne i granie odbywa się za pomocą steam. W innych grach ten problem nie występuje - np. Skyrim. 

 

Komputer to Lenovo Y580 z i7 3630QM, 16GB RAM, GTX 660m.

 

Co mnie w tym wszystkim dziwi to fakt, że zużycie RAM w czasie grania w te gry wynosi maksymalnie 5,5GB - sprawdzałem za pomocą Roccat Power Grid. Przed aktualizacją systemu do 8.1 ten problem w ogóle nie miał miejsca. 

 

Moje pytanie do Was brzmi, czy wiecie co z tym fantem zrobić? :slight_smile:

 

Z góry dzięki za pomoc. 

 

 

Witaj,

Ja miałem podobny problem z brakiem pamięci tyle tylko że z grą Mass Effect 1 i Battlefield 3. Po aktualizacji do windows 8.1, po kilkunastu minutach gry wyskakiwał błąd o braku pamięci. U mnie pomogło przełączenie gier w tryb zgodności z windows 7, tak uruchamiana gra nie generuje już tego błędu. Spróbuj może u Ciebie też to pomoże.

Pozdrawiam.

@memento - dzięki za radę. Spróbuje to zastosować, przy czym może być problem aby ustawić zgodność z win 7 z poziomu steam. 

Myślę że nie powinno być problemu, wchodzisz w folder pobierania Seam, potem powinno być steamApps, potem common, odnajdujesz daną gre i wchodzisz we właściwości aplikacji inicjującej grę ( aplikacja z ikoną danej gry ) i wybierasz zgodność.

Tak zrobiłem. Dam znać o tym, czy poprawiło to sytuację. :slight_smile:

Po przetestowaniu na Bioshocku wychodzi, ze dodanie trybu zgodności powoduje crashowanie się gry, a w rezultacie wyskakuje bsod.

A jak u ciebie z plikiem wymiany? Masz ustawione na " kontrolowane przez system " ?Kiedy szukałem rozwiązania problemu u siebie wyczytałem gdzieś że niektóre gry bez względu na ilość ramu muszą korzystać z pliku wymiany i prawdopodobniw w windows 8.1 z niektórymi grami ta komunikacja z plikiem wymiany zawodzi. A czy na dysku " C" (lub na dysku na którym ustawiony jest plik wymiany ) masz dostatecznie dużo wolnego miejsca ?

Tak. Na dysku C (500GB) jest wolne 100GB. Gdy dostanę komunikat o braku pamięci RAM, część miejsca na dysku zostaje zajęta (ok. 20GB). Po restarcie komputera wszystko wraca do normy. 

 

EDIT: sprawdziłem rozmiar pliku wymiany - 16384 MB. Zwiększyłem jego pojemność do 30GB. Zobaczymy, czy to coś da. 

 

EDIT 2: nic nie dało. Problem dalej ma miejsce.

 

EDIT 3: z tego co wyczytałem w internecie winny jest sterownik do integry intela. Powoduje on również bsoda: igdkmd64.sys. https://communities.intel.com/message/213585?noredirect=true&forceNoRedirect=true

Hmm… Wszystko wydaje sie w porządku, może faktycznie spróbować aktualizacji sterowników grafiki zintegrowanej i dedykowanej, może Lenovo przewidział jakieś aktualizacje dodatkowe sterownokòw po  przejściu na win 8.1, może chipset jeszcze… 

Póki co zrobiłem opcje z wyborem innych sterowników do tej intgery. Obecnie się sprawdza, zobaczymy jak na dłuższą metę. 

 

EDIT: W Bioshocku Infinite problem przestał występować. Zmiana sterowników z komputera na wersje  9.17.10.2875 pomogła. 

Problem został rozwiązany. Temat można zamknąć.