Windows 8.1 - Czy warto inwestować w następce Windows 7?

(Brave Grave Digger) #1

Witam forumowicze :slight_smile: Ja mam do was pytanie takie warto w ogóle kupować Windows 8.1. Bardzo często używam się Menu Start a w nim wcale go nie ma. Samemu trzeba go tworzyć albo czekać kiedy Microsoft zlituje się i go wstawi w którąś aktualizacje. Dodatkowo pojawiła się informacja taka że "Microsoft kończy ze wsparciem Windows 8.1. Nowe łatki tylko dla Update 1" A ja zgłupiałem. Używam Windows 7 Home Premium 64bit z SP1. 

Dlatego pytam was czy warto inwestować w Windows 8.1 czy pozostać przy Windows 7 (dodam ze planuje kupić oryginał OEM)

Pozdrawiam serdecznie. 

(xywa11) #2

O ile menu start nie jest Ci mego potrzebne (czyt. może zastąpić Ci je Modern UI) to myślę, że z całej reszty będziesz zadowolony :), dzielenie ekranu, aplikacje ze sklepu, jak dla mnie świetny OS, brakuje tylko jakiejś widocznej bariery pomiędzy desktopem, a Modern UI

(Jusko) #3

Wiesz, warto i nie warto:

• jest szybszy od W7, cudów nie ma, ale jest lepiej

• z czasem, jak każdy Windows, nieco mu się zwolni :slight_smile:

• start idzie przywrócić za pomocą zewnętrznych aplikacji

• MS widzi co się dzieje, także mają dołożyć powiedzmy, że normalne menu Start a aplikacje metro będą uruchamiane jako pulpitowe programy. Podobnie Modern UI rozwija się z kolejnymi aktualizacjami i od momentu W8.1 zaczyna to mieć ręce i nogi na komputerach bez ekranu dotykowego

Ale jak nie trawisz Modern UI, które jest obecnym Start - możesz mieć problem to zaakceptować. Kafle są na tyle specyficzne, że albo ten design trafia w czyiś gust…albo nie.

Generalnie jak masz legalną licencję na W7 to nie ma jakiegoś naprawdę silnego argumentu za W8 - chyba, że ktoś lubi po prostu być na bieżąco z nowościami. Z Windows 8 jest taka zabawna sytuacja, że mieli ideę, którą wprowadzili odważnie w życie. Niemniej Windows był taką nieco wizualną konserwą i gdy pojawiła się większa zmiana - ludzie to żywcem zbojkotowali i MS zamierza wprowadzać stare naleciałości w postaci quasi-tradycyjnego Startu czy appek Modern nie na pełnym ekranie lecz jako okienkowe aplikacje desktopowe (więc z hiper rewolucji staje się to przywracaniem tego, co chcieli zostawić za sobą już). Nawet ma być (już jest?) opcja startu systemu bezpośrednio na pulpicie z pominięciem startu w Modern UI (domyślnie bowiem W8 startuje w kaflowym starcie, skąd możesz przełączyć się na pulpit).

MS oczywiście z czasem będzie serwował celowe postarzanie produktu w stylu brak najnowszego DX na W7, ale system przez to działać nie przestanie, a W7 będzie wspierane bodaj do 2020r.

EDIT:

A jeśli nie wiesz czy warto - ściągnij ze strony MS wersję testową Enterprise systemu (90 dniowa) i przetestuj W8.1 na realnym sprzęcie lub zainstalowane na maszynie wirtualnej.

(rgabrysiak) #4

Cześć,

Ile osób tyle opinii, tak jak sugeruje poprzednik, pobierz trial, zainstaluj i sam przetestuj czy nowy system odpowiada twoim potrzebom.

Nie wiem co w tym dziwnego. Skoro Windows 8.1 dostał bezpłatną aktualizację Update 1, to chyba logiczne, że nikt nie będzie sobie zaptrzątał głowy wspieraniem starszej wersji systemu.

(Neo) #5

Ogólnie jak to już wszyscy pisali, jest to kwestia Gustu. Ja na przykład używam Windows 8.1 i jestem z niego bardzo zadowolony, jeszcze jak będzie ta większa aktualizacja która przywróci Pasek startu i ten pasek startu będzie tak rozwinięty jak koncepcja pewnego Użytkownika (nie pamiętam skąd) to naprawdę, będzie to naprawdę wielkim plusem. Tak więc kwestia Gustu. 

(Brave Grave Digger) #6

No dokładnie jak piszecie. Kwestia gustu. Ściągnę ze strony wersje trial na 90 dni i na wirtualnej maszynie zainstaluje. Ta metoda jest najbezpieczniejsza do testów. Na razie brakuje tego tradycyjnego menu start jak jest w W7 ale z tego co czytam poszli po rozum do głowy i coś robią w tym kierunku. A jedynie pozostaje stworzenie sobie sztucznego menu start programowo. W internecie jest wiele rozwiązań jak to zrobić. Więc będę mógł się pobawić.

A tak na marginesie. Mój znajomy z pracy kupił Windowsa 8.1 namówili go w sklepie twierdząc ze po zakończeniu wsparcia technicznego W7 w 2016 roku W7 będzie łatany sporadycznie do 2020. I tym go przekonali do zakupienia.  (W7 mam legalnego kupiłem jak kupowałem nowe części do komputera)