Windows 8.1 i Linux Ubuntu 12.04 LTS

witam,

Zabootowałem programem 3nity płytkę linuxa podanego w temacie.

Zainstalowałem linuxa na oddzielnej partycji JAK ZWYKŁY PROGRAM, gdyz podczas uruchamiania systemu nic mi nie znajdowało.

Odkąd go zainstalowałem mogę odinstalować linuxa, ale uruchomić go nie umiem.

Partycja ma oznaczenie T: .

Pytania:

Jak ustawić abym mógł przy starcie komputera wybrać system?

Czy dobrze zainstalowałem system?

Słyszałem legendy ze partycje (w moim przypadku T:) Trzeba przerobić na ext4(?) program gparted którego nie umiem odpalić ani żadnym innym programem tego nie moglem zrobić :<

Jeśli nie to jak to zrobić - krok po kroku - jestem totalnie zielony.

Na forum piszemy w języku polskim czyli korzystamy z polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

Dlatego też proszę, korzystając z przycisku zmien.gif

Po drugie, w internecie wielkie litery oznaczają krzyk, dlatego proszę dokonać stosownej korekty

W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.

[CIACH]

Na forum, nie bawimy się w moderatora.

Po 2 podaj specyfikacje sprzętu

Po 3 opisz dokładnie jak zainstalowałeś ubuntu na oddzielnej partycji (jednej? o.O)

Po 4 w komputerze masz BIOS czy UEFI?

A teraz nieco teorii. Jeżeli masz BIOS ( nie wiem jak to się sprawuje w przypadku UEFI ) To po poprawnym zainstalowaniu Ubuntu 12.04 LTS, system ten automatycznie doinstalowuje GRUB BOOTLOADER, czyli program rozruchowy, który “wskazuje” naszemu komputerowi drogę do odpowiedniego systemu, że tak to ujmę. Jest on automatycznie konfigurowany w sposób, który umożliwia wybór systemu przy starcie komputera ( możemy wybrać wtedy Windows lub GNU/Linux).

Aby zainstalować poprawnie system Ubuntu, Polecał bym program http://www.dobreprogramy.pl/Universal-USB-Installer,Program,Windows,38786.html. Z pomocą tego małego narzędzia przygotujesz swojego pendrive do instalacji systemu. (Jeżeli wolisz wypalić system na płytę DVD, polecam ImgBurn ).

Po takim przygotowaniu pendrive, restartujesz komputer i wtedy masz 2 drogi:

1 Uruchamiasz bios/uefi i ustawiasz boot priority na USB

2 zaraz po kliknięciu Guzika POWER obserwujesz uważnie ekran. Powinna pojawić się informacja mniej więcej o takiej treści: “F12 BOOT MENU”.

Oczywiście wcale nie musi to być f12. Może to być dowolny klawisz. Klikasz go wtedy i z pokazanej listy wybierasz USB.

Dalsza część instalacji polega na umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Gdy na początku instalacji instalator zapyta jak zainstalować system Ubuntu, wybierz opcje Zainstaluj Ubuntu 12.04 LTS obok Windows 8 :wink:

Instalacja potrwa chwilke (w zależności od szybkość internetu oraz szybkości odczytu z pendrive).

Jeżeli nie o to chodziło, to sprecyzuj pytanie, bo poprosiłeś o pomoc w bardzo chaotyczny sposób.

Pozdrawiam, Sebastian.

  1. Wgrałem plik .iso na płytę i zainstalowałem jak normalną grę z tym, że zrobiłem to na oddzielnej partycji - T: . To wszystko co zrobiłem.

  2. Mam niestety UEFI

  3. Specyfikacja:

8GB ramu

System Windows 8.1 home edition bez sp

Procesor Intel i7 takt 2400 MHz 4 rdzenie

Jeśli coś jeszcze ci trzeba to pisz :smiley:

Nigdy nie korzystałem z instalacji ubuntu jak zwykłego programu, ale z tego co pamiętam to wtedy działa to w formie wirtualizacji.

Wrzuć instalkę na pendrive programem który podał sebastarzak. W opcjach UEFI (czyli przed startem Windows) musisz wybrać bootowanie z pendrive i będziesz mógł poprawnie zainstalować Ubuntu.

Instrukcję konfiguracji UEFI już Ci nie podam, bo nie mam z tym nic wspólnego. Z tego co czytałem starsze wersje Ubuntu mogą mieć problemy z UEFI. Spróbuj z najnowszą wersją - 13.10. Z tego rozumiem nie jesteś obeznany z Linuxem - Przetestuj wersję XUBUNTU -> http://xubuntu.org/ Szok ze zmiany systemu będzie mniejsze, bo interfejs XFCE jest bardziej przyjazny dla Windowsiarza niż najnowsze Gnome/Unity.

Inna sprawa, że jeśli instalujesz Linuxa po instalacji Windowsa to będziesz musiał zmienić sposób zamykania systemu, żeby mieć dostęp do plików z Windowsa. W tej chwili system przechodzi bardziej w hibernacje, niż faktycznie jest gaszony, więc dyski można montować w trybie read-only. Jak przypomnę sobie co dokąłdnie trzeba zmienić to dam CI znać. Można też najpierw zainstalować Linuxa, a później Windows. Bootloader Windowsa podczas uruchamiania komputera i wybrania linuxa jako systemu który ma wystartować przestaje blokować dysk twardy. Można też przerobić bootloader windows, żeby widział system zainstalowany później, ale jeszcze mi się to nie udało. Nie wykrywa mi go :confused:

P.S. Podaj model płyty głównej (to przy konfiguracji BIOSa/UEFI jest najważniejsze)