Windows 8.1 nie wstaje

Mam Windows 8.1. Fabrycznie partycjonowany hdd Dell.

Wszystko było ok. Chciałem zrestartować system. Okazało się, ze po restarcie system nie wstaje. Pojawia się niebieski ekran z info o błędzie bez specyfikacji.

Pomslałem, że to nie problem bo jest Partycja Recovery. Okazuje się , że system Recovery także nie wstaje. Zaczyna ale nie wstaje. Pojawia się logo Win i miele. Kończy na czarnym ekranie bez napisów.

Chciałem uruchomić Instalator z płyty DVD. Okazuje się że coś zaczyna mielić ale takż ez DVD nie wstaje. Dla sprawdzenia włożyłem CD z XP i instalator uruchomił się ok. Więc wygląda na to że napęd optyczny jest sprawny.

Diagnostyczny System producenta Dell uruchamia się poza windows normalnie i nie znajduje żadnego problemu. Według tego narzędzia hdd, pamięć jest ok.

Linux Live działa ok.

Tablicy Partycji Nikt nie dotykał. Nie było robione żadnych zmian od poprzedniego bootowania. Wszystko działało.

Co się dzieje ?

Gdzie jest umiejscowiona przyczyna ?

Jak przywrócić sprawność tego systemu i Partycji Recovery ?

Jeśli Linux Live działa, to znaczy, że jednak podejrzany może być dysk HDD, ale reszta jest w porządku. Na Twoim miejscu pomyślałbym o dysku SSD w miejsce HDD i postawić system, albo z backupu systemu (jeśli wcześniej zrobiłeś), albo z instalatora na DVD, skoro takowy posiadasz.
Nie jestem informatykiem, więc być może koledzy specjaliści poradzą coś lepszego. Ale ja taki przyjąłbym kierunek.

Jak możesz wyjąć HDD z laptopa to go wyjmij. Podepnij do jakiegoś PC, odpal i zobaczysz czy go w PC BIOS/UEFi zobaczy oraz sprawdzisz SMART Crystal disk info i dasz zrzut z tego tutaj. Tez jak poprzednik uważam, ze najbliżej wina dysku. Linux Live może się uruchomić bez HDD czy SSD.

Dziękuję za poradę. Wiem, że mogę wstawić nowy dysk (i jesli nikt nie pomoże to nie będę miał innego wyjścia). Jednak chciałbym aby był sprawny ten fabrycznie partycjonowany z Oryginalnym Win + Partcja Recovery.

Bez danych jak SMART itp to tylko można tu wróżyć z fusów, a to ci nie pomoże.

W tym pierwszym przypadku nic się nie dzieje? Jeśli tak to płyta uszkodzona bo nie nagrywarka.
Spróbowałes wejśc do trybu awaryjnego poprzez co najmniej trzykrotne włączanie i wyłaczanie komputera?

Nagrywarka też może być winna niby @wasabi1084 pisał, że część się starzeje tak, że niektórych formatów DVD nie rozpoznają.

Wtedy 5 lat nośnika DVD nie świadczy o porysowaniu czy rozkładzie surowca wewnątrz.

Dowiedz jak działa nagrywarka. Jeśli się “starzeje” to problem dotyczy wszystkich nośników.
Dodatkowo nagrywarka rozpoznaje wyłącznie te formaty do których zostało zaprogramowane jej firmware. Ale mozna to próbować zmienić.
Zas uszkodzona plyta czyli nosnik może oznaczać również uszkodzone dane.
Nie szukaj dziur wirtualnych.

https://www.cdrinfo.pl/artykuly/aktualizacja-firmware/index.php

Tylko ze nie to jest tematem a Win 8.1 Nie wstaje

Teraz nie podłączę go do 2 kompa aby odczytać smart bo nie mam tu 2 kompa z takimi możliwościami. Będę to mógł zrobić i zrobię dopiero za jakiś czas jak będę u kolegi.
Zastanawiam się czy to może być jakiś Malware - taki który może blokować próbę instalacji Win z DVD ?
CO MOŻE powodować , ze nie wstaje System Recovery ? Przecież jest na oddzielnej partycji. NIKT tu przy partycjach nie grzebał.

Jak uszkodzony HDD w jakikolwiek sposób, np uszkodzony sektor, albo coś z mechaniką to nie mają żadnego znaczenia partycje. Pokażesz SMART to się będziemy dalej zastanawiać. Jak wyjmiesz HDD i będziesz podłączał u kolegi to na słuchaj czy chodzi normalnie czy coś nie tyka dziwnie.

1 polubienie

Live CD może ma GSmartControl https://gsmartcontrol.sourceforge.io/home/index.php/Downloads

opcjonalnie z konsoli zrób:

https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Testy_SMART_z_smartctl

Nie pamiętam Linuxa ale pamietam ze np. Ubuntu ma narzędzia do testowania HDD. A w kazdym razie miał.
Nie wiem co nazywasz Linux live ale popytaj tych co to mają a wtedy spróbujesz zrobić test

Próbowałem też uruchomić instalację Windows XP z CD i działa ok. Więc wygląda na to że napęd optyczny jest ok.

Robiłem test linuksowym programem Disks i nie znalazł problemu.
Może znacie inne narzędzie linuksowe do testowania HDD to chętnie przetestue. JAKIE ?

Systemem “live” nazywam dowolny system uruchomiony z dowolnego nośnika bez jego instalacji na dysku komputera na którym jest uruchamiany.
Czy to prawidlowe rozumienie ?
Są też Windowsy live tylko nie mam takiego obrazu pod ręką skąd mógłbym pobrać i sprawdzić czy się otworzy.

Uruchom live cd jakie tam masz pod ręką, poka wyniki tych komend (oprócz pierwszej):

sudo su -
journalctl -q -b -p 3
journalctl -q -b -p 4..4
smartctl -a /dev/sda
efibootmgr -v

Pytałem o nazwę ponieważ Cos takiego jak Linux Live istnieje.
Spróbowałeś uruchomić system w trybie awaryjnym?

Trochę strzał na ślepo, ale sprawdź w BIOS/UEFI czy nie przestawiło Ci się tryb obsługi dysku z AHCI na jakiś legacy/IDE czy jak tam się to będzie nazywało u Ciebie czy podobnie.
Miałem tak kiedyś i wtedy występowały identyczne objawy: system zaczyna wstawać, ale ładuje obsługę AHCI, komputer ma to zmieniona na coś innego i dawał BSOD.

Nie, nie uruchamiałem gdyż nie wiem jak to się robi.
W tej chwili mam Ubuntu Mate Live i pokażę jak to wygląda. Nagram film. To trochę potrwa, bo mam tu kilka spraw. Bdzie po południu po 14-stej.

lub tak.

https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000139606/jak-uruchomić-komputer-firmy-dell-z-systemem-windows-88-1w-trybie-awaryjnym

Tak w ogóle zajrzyj na stronę Della z opisami “jak cos i co do czego”.

https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000133521/nie-można-uruchomić-systemu-windows-8-lub-windows-8-1

Partycje lub pliki rozruchowe systemu mogły zostać uszkodzone z wielu przyczyn, najczęściej są to nienaprawione błędy logiczne, strukturalne danych na dysku. W tym miejscu można skorzystać z narzędzi naprawczych dostępnych na nośniku instalacyjnym(polecenie chkdsk C: /F /R). Jeśli to nie zadziała to uszkodzeniu ulegała prawdopodobnie tablica partycji. Powodem takiego stanu mogą być fizyczne uszkodzenia dysku twardego, złośliwe oprogramowanie lub przerwanie procesu aktualizacji systemu albo inna awaria sprzętowa. Myślę, że w tej sytuacji ciężko będzie odzyskać działający system a próbując coś naprawić można narobić jeszcze więcej szkód. Dlatego najlepiej będzie zgrać i zabezpieczyć wszystkie istotne dane z dysku, oczywiście jeśli mamy jeszcze dostęp do partycji na Naszym dysku a dopiero potem próbować różnych sposobów naprawy.