Windows 8.1 nie wstaje

To jest laptop z takim dyskiem?

Device Model: TOSHIBA MQ01ABD100

199 UDMA_CRC_Error_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 179658833
200 Multi_Zone_Error_Rate 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 598256021

Sprawdź podłączenie dysku twardego - przeczyść gniazdo / wtyczki.

Jeśli jest możliwość, sprawdź dysk twardy w innym komputerze. Idź do kolegi co ma budę, potrzebuje kabla zasilania SATA i kabla sygnałowego SATA.

Tak. To jest laptop. Mogę wyjąć ten dysk i włożyc go powtórnie i zobaczyć może to cos da ?
Czy mam tak zrobić ?
Jęsli nie uda się ntego naprawić to postaram się podłaczyć go do dużego biurkowego tylko ni ezrobię tego u siebie. Musiałbym iść do kolegi, Nie mogę zrobić tego dzisiaj ani jutro. To zajmie dłużej.

Zainsalowałem na Ubuntu GSmartControl. Zobaczę co to narzędzie zrobi.

To jest klikadło do smartctl / smartd.

**

**

Nadpisanie sektora rozruchowego poleceniem fixmbr lub naprawa ścieżki rozruch przez fixboot bez diagnozy czy dysk jest ok, może wyrządzić więcej szkód, które autor nie odwróci, weźmiesz za to odpowiedzialność ? Pewne rzeczy trzeba robić ostrożnie bo konsekwencje mogą być większe niż Nam się wydaje. Skoro LiveCD odpala to jak się da trzeba zrobić backup i potem można się bawić. Ale z tego co widzę to z dyskiem za dobrze nie jest i pewnie zgubił partycje dlatego Windows nie odpala. Taki dysk technicznie może nie mieć żadnych uszkodzony sektorów jest jednak niepewny i raczej nie nadaje się na dysk systemowy. Dlaczego bo nie ma gwarancji że problem nie powróci. Można wrzucić HDD do kieszeni USB i korzystać jak z dysku przenośnego ale przechowywać na nim tylko mniej istotne dane. Trzeba się szykować do wymiany dysku w laptopie na SSD.

  1. Zadałem proste pytanie. Nie dostałem odpowiedzi.
  2. Na filmie, patrząc na SMART jest wszystko OK
  3. Poproś znajomego by pobrał i wypalił na płycie dvd ( nie badziewie za 1 zł) instalator Win 8.1,
    stąd.
    Trzeba przejśc przez pare opcji typu 32 lub 64 plus językowa wersja.
    https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows8ISO
    Próbuj instalować.

Tryb Awaryjny Nie wstaje. Próbowałem kilka razy w/g instrukcji z www Dell.

Hdd nie “cyka” i nie wydaje żadnych dźwięków tak jak i poprzednio gdy wszystko działało.
Nie sądzę żeby to był problem sprzętowy chociaż to że nie wydaje podejrzanych dźwięków też nie dowodzi, że nie jest uszkodzony fizycznie.
Zreszta jeśli to byłaby wina hdd to dlaczego nie wstaje Instalator z DVD ?
Wygląda mi to na problem programowy z czymś co inicjuje wstawanie Windowsa.

No to załatw sobie płytę z instalatorem. Gdzie? Napisałem.

Dobrze, spróbuję. To trochę potrwa.

A próbowałeś w/g tej?
Co najmniej trzykrotnie włączać i wyłączać komputer przyciskiem zasilania po tym jak przejdzie post i zacznie próbę uruchomienia systemu.

JEST postęp w sprawie :face_with_raised_eyebrow:. Wymaga :hourglass_flowing_sand:. Hdd skanuje się już kilka godzin. Zobaczymy co będzie :roll_eyes:. Napiszę.

Próbowałem uruchomić Tryb Awaryjny tymi sposobami co podałeś jednak nie uruchomił się.

Nadzieja umiera … Ostatnia :pensive:

Poproś jakiegoś znajomego niech ci wypali ten instalator. Jeśli system nie potrafi wejśc do trybu awaryjnego to cokolwiek byś chciał zrobić, bez bootowalnej płyty instalacyjnej, pendriva, nie ma szans.
Co ja bym zrobił. Przy pomocy LiveCD skopiował bym na zewnętrzne nośniki wszystko to na czym mi zalezy a potem czysta instalacja z pełnym formatowaniem. Tracisz mnóstwo czasu a efektów żadnych.

Ciąg dalszy: znalazłem w szufladzie inną DVD z win 8 i spróbowałem ją uruchomić co tam z niej “wstanie”. Instalator wstawał ponad … 40 MINUT. Były chwile, że już miałem dość :frowning: i chciałem to przerwać jednak coś mnie zatrzymywało. Po ponad 40 MINUTACH czarnego ekranu cos wstało i udało się uruchomić konsolę.
Udało się z niej uruchomić konsole i komendy sprawdzania hdd.

Skanowało 5 godz.+ I jak się okazało usunęło masę skorumpowanych plików/ wpisów. I właśnie o to chodziło. Jednak zakończyło komunikatem o Nie naprawieniu usterki.

Potem udało się uruchomić już z hdd System Ratunkowy Dell i to powtórnie zainstalowało Win 8.

Dużo pomógł komentarz Gepardmak z sugestią komendy " polecenie chkdsk C: /F /R ".
Po prostu przy zamykaniu systemu hdd narobił błędów i po restarcie nie wstawał gdyż na nich się wykrzaczał.
Fajnie, ze udało się uratować sprawę.
**Dzięki :wink: Wszystkim tu zaangażowanym

** :slight_smile:

Jednak po tej Operacji system jeszcze nie wstał. Próbowałem dalej …

Jakie masz tryby uruchamiania w BIOSie?
AHCI, RAID czy ATA

W dell zwykle jest RAID. Nie wiem jak jest u Ciebie.