Windows 8.1 nie wyłącza i nie usypia komputera

Zaktualizowałem Windows 8 do Windows 8.1 na komputerze PC HP zakupionym w kwietniu b.r. Aktywacja preinstalowanego Windows 8 również w kwietniu. Gdyby nie zapowiedź Microsoftu, że wsparcie 8-emki tylko jeszcze 2 lata, chyba bym się nie skusił na aktualizację.

W procesie aktualizacji coś poszło nie tak, komputer dopiero po kilku próbach wyłączenia i restarcie poprzedzonym komunikatem, że napotkał problem i musi się ponownie uruchomić

/z wyjaśnieniem: „Kernel Auto Boost Invalid Lock Release”/ - wyłącza się. Opcja „Uśpij” wyłącza monitor, kontrolka komputera nadal świeci jak podczas pracy, wciśnięcie na dłuższą chwilę przycisku - owszem, wyłącza komputer, ale to przecież twardy reset – ostateczność !

Zamierzałem poprosić pomoc techniczną Microsoftu o radę, ale po podaniu kodu aktywacyjnego otrzymałem powiadomienie, że mój kod aktywacyjny kwalifikuje się do pomocy odpłatnej, więc należy zwrócić się do producenta.

Trochę dziwne, bo chciałem wysłać mail-a z zakładki pomocy Microsoftu dla Windows 8.1 -zaledwie kilka dni po dostarczeniu via sklep aktualizacji.

Zastanawiam się, czy po przywróceniu Windows 8 z partycji Recovery Microsoft udostępni mi ponownie aktualizację? Wariant ewentualnej instalacji z obrazu ISO mi nie odpowiada, bo wówczas utracę pakiety oprogramowania firmowego HP.

Jakie zatem jest racjonalne działanie ?

Dodane 29.10.2013 (Wt) 5:58

W opisie nie podałem istotnej informacji. Komunikat o napotkaniu problemu i potrzebie ponownego uruchomienia pojawiała się na niebieskim ekranie /blue screen/.

Producent zalecił powrót do preinstalowanego Windowsa 8.

Przećwiczyłem drogę do uruchomienia płyty samostartującej z systemem, a jest to dość żmudne w UEFI - trzeba zdjąć blokadę bezpiecznego rozruchu. Bez blokady wykonałem kilka rozruchów i zamknięć systemy Windows 8.1.

I o dziwo, komputer zaczął poprawnie się wyłączać i usypiać, POZOSTAJĘ Z WINDOWS 8.1, PO PRZYWRÓCENIU BEZPIECZNEGO URUCHAMIANIA.

Może w tym miejscu istnieje niezgodność aktualizacji windowsa z systemem zainstalowanym wcześniej na nowym sprzęcie?