Windows 8.1 - problemy z przywracaniem systemu po klonowaniu dysku

Witam,

Zamieszczam ten wpis, ponieważ spotkałem się z problemem, którego nie potrafię obejść. Mianowicie, modernizowałem mój laptop poprzez między innymi wymianę dysku z HDD 500GB na dysk SSD 240GB.
Za pomocą programu EaseUS Todo Backup Free sklonowałem stary dysk na nowy, manipulując pojemnością tak, aby zmniejszeniu uległa tylko partycja systemowa (C:), a pozostałe mniejsze partycje, po kilkaset megabajtów i 20 GB partycja Recovery pozostały bez zmian.
Po zamontowaniu nowego dysku komputer uruchomił się bez problemu. Jednak w momencie, gdy chciałem przywrócić komputer do ustawień fabrycznych wywaliło mi komunikat: “Nie można odnaleźć środowiska odzyskiwania”.

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem? Będę wdzięczny za każdą pomoc przy rozwiązaniu tego problemu.

Najprościej użyć w takim wypadku nośnika z instalką Windows.

Niestety nie posiadam żadnej instalki Windowsa. Jest to komputer pomocniczy, gdyż na co dzień korzystam z innych środowisk, a kupno nowego systemu zbytnio nadwyrężyłoby mój budżet.

System bez trudu pobierzesz ze strony producenta https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows8 lub programem Windows ISO Downloader. Jeśli fabrycznie miałeś Windows 8 to taki musisz pobrać do reinstalacji.

Jeśli mogę coś zasugerować, to na twoim miejscu pobrałbym ze strony Microsoftu narzędzie Media Creation Tool https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 , przygotowałbym bootowalnego pendriva i zainstalowałbym na czystko Windows 10.
Jeszcze tylko do końca roku możesz zaktualizować swój system za darmo. Podczas instalacji wywaliłbym całkowicie wszystkie partycje, zwłaszcza recovery, i zyskałbym tym samy 20 GB dodatkowej przestrzeni na i tak niewielkim dysku. Założyłbym potrzebne partycje od nowa i instalacja.
Dodatkowa zaleta tego typu instalacji to nieinstalowanie badziewia dołączonego przez producenta komputera, które najczęściej tylko spowalnia jego pracę.

A jak będzie się miała sprawa z kluczem instalacyjnym?

Jeśli oryginalnie był zainstalowany Windows 8 to nie będzie potrzebny. Jest zapisany w Biosie/UEFI

Dobra, rozwiązałem problem! (jednak notatki ze studiów do czegoś się przydały)

Należy odpalić CMD jako administrator;

Wpisać:
Reagentc /enable

Wtedy przywracanie systemu do formy fabrycznej działa normalnie.

(Temat do zamknięcia)