Windows 8.1 + Ubuntu (lub coś innego)

Witam.

W tej chwili posiadam Windowsa 7, lecz od kilku tygodniu przymierzam się do jego zmiany na Windowsa 8.1 + chciałbym sobie zainstalować jako drugi system Ubuntu. Mam w związku z tym pytanie czy taki duet działa poprawnie? Słyszałem kiedyś o problemach w przypadku instalacji Win 8 i Linuxa. Czy rzeczywiście są nadal jakieś problemy? Czy jak najpierw zainstaluję Win 8.1, a później Ubuntu będzie wszystko ok, czy też trzeba coś kombinować?

Najpierw instalujesz Windows 8.1 (przed instalacją, bootoujesz z płyty od Windowsa, uruchamiasz konsolę i konwertujesz dysk na MBR zamiast GPT), instalujesz 8.1, potem instalujesz Ubuntu, pamiętaj, aby bootować z napędu, ale nie z napędu + UEFI.

Nie bardzo rozumiem, co osoba wyżej chciała przedstawić, ale …

 

Instalujesz Windowsa, a potem Linuksa (tak najprościej)

Jeśli umiesz zainstalować Debiana, to w wersji Jessie postaw (Testing), stabilne bydle i nowe oprogramowanie

Skoro nie rozumiesz to po co wprowadzasz w błąd ? Musi zmienić z GPT na MBR bo Ubuntu, Debian czy jaka kolwiek inna dustrubucja nie rozpozna układu partycji i pokaże cały dysk pusty.

Pierwsza rzecz, skoro obecnie ma Winddows 7 to prawdopodobne jest, że ma BIOS, a nie UEFI, więc będzie miał MBR, a nie GPT. Druga sprawa, Linuksa można zainstalować na GPT.

Zgadza się, ale wiesz ile wątków przekopałam z tym problemem ? Lepiej zapobiegać, a druga sprawa, że jak nie przekonwertuje przed instalacją 8.1 to 8.1 z automatu ustawi GPT.

Przede wszystkim dzięki wielkie za tak szybkie odpowiedzi. Rozumiem, że to UEFI to jakiś następca BIOSu? Jeśli tak to raczej tego nie posiadam (laptop dell vostro 3450, kupiony ze 2 lata temu) ale pewności jako takiej nie mam.

To w końcu jak to jest, ustawi czy nie? A jak ustawi to muszę zmienić na to MBR? Ogólnie bardziej liczyłem, że istalacja Win 8 + Ubuntu będzie wyglądała tak samo jak Win 7 + Ubuntu ale widzę, że trochę się pozmieniało, a ja jestem w tyle…

Jeśli Windows 7 + Ubuntu działało, to tutaj też zadziała

Ok, więc ogólnie rozumiem, że gdy zrobię coś takiego to będzie ok:

Zawsze są problemy, gdy zahibernujesz Windowsa i będziesz próbować dostać się do partycji Windowsa z poziomu Linuksa. To nie zależy od wersji Windowsa. Wszystko powinno działać bez komplikacji: najpierw instalacja W8.1, a potem Linux. Ja od siebie polecam Arch Linuksa lub Fedorę :wink:

Instalujesz normalnie, nic Ci się nie przestawi na GPT, sprawdzone na własnym laptopie, nigdy takie coś nie miało miejsca ani pod 8, ani pod 8.1. Zresztą Windows 8 na komputerze z BIOS nie zainstaluje się na GPT.

UEFI to też BIOS tylko, że bardziej kolorowy. Ja przerabiałem ten motyw na 2 maszynkach (MOBO: MSI, ASROCK) z BIOSEM typu UEFI i za każdym razem 8.1 zmieniał na GPT. Autor tematu nie podał jakie ma MOBO więc możecie błędnie zakładać, że ma AMI/AWARD BIOS.

Nie tylko kolorowy, UEFI jest bardziej rozbudowany, niż BIOS. BIOS to prosty program do obsługi sprzętu (jak nazwa wskazuje Basic Input/Output System), natomiast UEFI to taki jakby minisystem operacyjny, który może zawierać również sterowniki do obslugi sprzętu, co ma dawać niezależność od systemu operacyjnego, czyli teoretycznie, nieważne czy uruchomisz na tym Linuksa, Windows czy inny system, ma działać.

UEFI domyślnie stosuje GPT, wiec to nie dziwi, ale w przypadku BIOS, Windows na GPT nawet się nie zainstaluje, bo próbowałem.

PS BIOS to BIOS, a UEFI to UEFI, a nie BIOS typu UEFI.

Dzięki raz jeszcze za taki odzew :wink: co płyty głównej jaką posiadam to mam laptopa Della Vostro 3450 kupionego w końcówce 2011 roku, więc raczej nie wydaję mi się żebym miał UEFI, tym bardziej, że BIOS wygląda jak BIOS (choć nie wiem w sumie jak wygląda UEFI). Ale natrafiłem na coś innego i nie wiem czy dobrze to rozumiem: można mieć BIOS lub UEFI, tak? Więc czym w takim razie jest coś takiego jak np. “boot with bios” lub “boot with uefi”? Mogę mieć BIOS i opcję “boot with uefi”? Dodatkowo mam jeszcze pytanie czy jest możliwość rozpoznania czy mam ustawione GPT czy MBR?

Szczerze, to nigdy nie wnikałem w takie szczegóły, ale jest to możliwe i ma na celu zachowanie kompatybilności wstecznej ze starszymi systemami, które nie uruchomią się na UEFI, np. starsze wersje Windows czy Linux (ogólnie Linux powinien uruchamiać się pod UEFI, jedynym problemem był secure boot, którego Microsoft wymagał do uruchamiania system Windows 8).

Tak możesz i możliwe, że płyta główna ma dwie kości z pamięcią flash, jedna z BIOS druga z UEFI lub po prostu dodano komapytybilność w samym UEFI. Jak pisałem, nigdy w to nie wnikałem, więc na chwilę obecną tylko się domyślam jak to może być rozwiązane.

Tak, system podczas instalacji powinien rozpoznać typ tablicy partycji, można to też sprawdzić w GParted, domyślnie dostępny w instalatorze Ubuntu, ale uruchom GParted, a nie instalator, powinna być tam informacja na temat układu partycji i typu tablicy partycji.

Dzięki raz jeszcze wszystkim za wszelką pomoc, temat uważam za wyczerpany z mojej strony :slight_smile:

Oczywiście wiekszość (poza tym co pisał roobal) informacji w tym wątku to stek bzdur. Taka natura tego forum. Szczególnie wyociny niejakiego/niejakiej martensia.

 

Normalne dystrybucje Linuksa bez problemu działaja na uefi + gpt. gpt jest cześcią standardu uefi i prawdopodonie Windows 8 tego wymaga na komputerach z uefi.

Starsze Windowsy miały z tym problem i tworzyły jakies swoje wynalazki - fałszywe (hybrydowe) partycje gpt/mbr.

Windows 8.1 i Linux obok, wszystko na gpt z uefi powinno działac bez problemu.

Jeżeli nie chce działac to widocznie deweloperzy danej dystrybucji sie nie spisali i trzeba instalowac inną, której twórcy maja pojęcie o tym co robią.

Zabawa na takim laptopie z mbr i legacy boot (atrapa biosa) nie ma sesnu.

Ja w tej chwili mam Windowsa 8.1 i Ubuntu 13.10, które działają bez problemu, i to bez żadnego kombinowania przed czy w trakcie instalacji. Najpierw był Windows, potem Linux.

 

Co do wyboru dystrybucji, to spójrz do tego artykułu. Są tam opisane i ocenione m. in. wymienione przez Ciebie dystrybucje i wiele innych.