Windows 8/8.1/10 Home oem na wirtualnej maszynie


(Muchajakub2) #1

Witam,

Ciekawi mnie legalność użytkowania Windowsa 8 i  nowszych wersji na wirtualnej maszynie. System jest w wersji oem dołączony do laptopa. Teoretycznie działa on nadal na tym samym sprzęcie. Czy wie ktoś coś na ten temat?


(Cedar) #2

Fizyczny sprzęt jest ten sam, jednak to już jest druga kopia systemu a maszyny wirtualne uznawane są jako oddzielny sprzęt.

Poczytaj:


(Odyniec_Stary) #3

Z licencją to nie jest zgodne. Tak samo instalacja tej samej kopii systemu na innym dysku/partycji.


(Cedar) #4

Coś chyba namieszałeś. Czyli jeśli mi padnie dysk, to nie mogę zainstalować systemu na nowym dysku, z kopi, którą wykonałem na płytach DVD zaraz po zakupie laptopa?


(Operator Spychacza) #5

Można używać OEMa w wirtualnej maszynie, na komputerze do którego jest przypisany. Musisz mieć na uwadze, że 1 stanowisko = 1 system i równocześnie jeden użytkownik, dlatego:

  • nie możesz takiej wersji Windows zwirtualizować pod tym samym Windowsem na którego masz jedną licencję,

  • nie możesz takiej wersji zwirtualizować i udostępnić równocześnie kilku użytkownikom (choć tu może być pewien myk, ale jeszcze się przez to nie przegryzłem),

  • możesz taką wersję Windows zwirtualizować pod innym systemem lub jakąś wersją Windows, na którą masz osobną licencję (najtaniej zwirtualizować go pod linuksem).


(Odyniec_Stary) #6

 Możesz zainstalować.

 Nie możesz mieć dwóch instalacji Windows na tej samej maszynie (wirtualnej też) i na tym samym kluczu.

 Licencja zezwala na tylko jedną instalację w danej chwili.