Windows 8, Athlon x2 250, zawieszanie, skanowanie

Witam, od razu przepraszam za długi post, ale wg mnie te informacje są istotne.

Jak w temacie, posiadam:

Procesor Athlon x2 250

Płyta Asus Crosshair IV Formula

RAM Kingston 4GB DDR3 single channel 1600Mhz Blu

Zasilacz stary, nieco słaby, ale działa - Modecom Feel III 400W

Grafika Palit Radeon HD 3850 512MB 256bit

Dysk OCZ Vertex 3 120GB + inne Seagate i WD

Windows 7 działa na tym sprzęcie bez zarzutu, żadnych blue screenów, zwiech, czy konfliktów sprzętowych.

Problem zaczyna się w przypadku Windowsa 8 (zarówno wersji 8.0 i 8.1, RTM, preview czy inne - nie ma to znaczenia).

Otóż świeżo zainstalowany system z zainstalowanymi podstawowymi sterownikami zawiesza się całkowicie i jedynym lekarstwem jest reset.

Ale nie to jest najgorsze, ponieważ jednocześnie (jednak całkowicie niezależnie, na innym dysku) mam zainstalowaną 7-kę, po resecie Win 8, przechodzę na bootowanie 7, wtedy następuje ZAWSZE sprawdzanie scandiskiem wszystkich dysków, co nie niesie za sobą żadnej informacji o błędach, a tylko stratę czasu.

W temacie wspomniałem procesor, ponieważ wg mnie istnieje największe prawdopodobieństwo jego krzaczenia, co już wyjaśniam.

Poprzednia moja płyta główna GA-M720-US3 była z procesorem Athlon x2 3600+ (0 problemów), po czym wymieniłem procek na wspomniany x2 250. Od tego momentu (choć mógł być to zbieg okoliczności) na starej płycie zauważyłem, że przygotowanie instalacji Win7 trwało po załadowaniu plików instalacji niekiedy 15 minut do pojawienia się menu wyboru języka i klawiatury, a świeży XP potrafił się zawiesić na logo ładowania, poza tym większych problemów nie zauważyłem, bo sam Windows 7 działał dobrze.

Postanowiłem zainstalować na próbę Win8 w różnych wersjach, co skutkowało problemem, jaki opisałem wyżej, czyli zwiecha i obligatoryjne skanowanie wszystkich dysków.

Podejrzewałem płytę (najbardziej chipset) AM2+, procesor to AM3, więc dla świętego spokoju wymieniłem ją na Asusa, pamięć też jest nowa, a problem pozostał dokładnie taki sam jeżeli chodzi o Windowsa 8.

Zarówno na dysku SSD jak i HDD jest to samo, więc teoretycznie można podejrzewać: procesor, kartę graficzną (w co wątpię) i zasilacz (także mała szansa), lub sterowniki, które ściągam zawsze najnowsze.

Więc podsumowując, czy ktoś też spotkał się z takim problemem i może mi coś doradzić? O samym procesorze Athlon 250 nie znalazłem żadnych niepochlebnych opinii, czy problemów z Win8, więc jestem otwarty na inne możliwości.

Czyli trzeba zostać przy tym systemie, bo płyta oficjalnie nie ma wsparcia dla Windows 8 i są problemy.

http://forum.benchmark.pl/topic/62408-c … v-formula/

I na siłę można coś robić, ale efekt może być taki jak Twój.

Masz rację, moja obecna płyta nie ma oficjalnego wsparcia dla Windows 8, jednak mimo wszystko ten sam problem występował na mojej starszej płycie Gigabyte, do której producent publikuje już takie sterowniki.

Nie sądzę, że brak oficjalnego wsparcia Asusa dla tej płyty jest wystarczającym powodem, aby występowały problemy z zawieszaniem i to obowiązkowe skanowanie WSZYSTKICH dysków.

Jeśli zawiesi mi się Win 7 (niezwykła rzadkość, najczęściej na moje życzenie) i muszę zresetować komputer, scandisk nie interweniuje.

Jak wiadomo, większość sterowników z Windowsa 7 jest kompatybilna z 8. Ponadto do tej pory nie słyszałem, żeby ktoś miał inne problemy z nowym systemem oprócz uciążliwych kafelków, a nie wszyscy korzystają ze sprzętu z certyfikatem zgodności z Windows 8.

Chciałbym więc zapytać, czy istnieje narzędzie rejestrujące wszystkie zdarzenia na komputerze, tak abym mógł zidentyfikować który plik, proces lub sprzęt spowodował zawieszenie?

Pozostanie przy Windows 7 mnie nie zadowala. Nie dlatego, że jest to zły system - lepszego nie miałem - ale Windows 8 ma kilka nowych funkcji, z których chciałbym korzystać.

Na Windows 8 wejdź w Panel sterowania, Opcje zasilania, Wybierz działanie przycisków zasilania, Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne, odznacz Włącz szybkie uruchamianie (zalecane) i kliknij Zapisz zmiany, sprawdź czy nadal chce sprawdzać dysk.

Tak zrobiłem, jednak jeśli dobrze rozumiem, opcja ta jedynie może pomóc w pominięciu skanowania, ale na same zawieszenia muszę znaleźć inne lekarstwo?

Przetestuję to rozwiązanie, poczekam do ewentualnej zawieszki i napiszę jak jest efekt.

nie należy instalować systemu na sprzęt pod który nie ma sterowników, nie oczekuj że będzie on poprawnie działał i nie da się nic na to poradzić a nawet możesz ten sprzęt uszkodzić, radze wrócić jak najszybciej do Widows 7,w danym systemie muszą być po instalacji systemu zainstalowane sterowniki do chipsetu bez tego nie osiągniesz maksymalnej wydajności systemu oraz jego działania

winsows ma w sobie sterowniki ale są to bardzo ogólne sterowniki i nie są napisane pod konkretna specyfikacje sprzętu mają pozwolić tylko zainstalować system, jak by nie miał ich wcale to w czasie instalacji musiał byś podać dedykowane sterowniki preinstalowane, nie jest też sprawdzane działanie tych sterowników na dłuższą metę

przecież takie coś aż w oczy kuje jak się czyta

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem, ale byłbym jeszcze bardziej wdzięczny, gdybyście czytali moje posty ze zrozumieniem.

@bart86: pozwolę sobie zacytować moją poprzednią wypowiedź “jednak mimo wszystko ten sam problem występował na mojej starszej płycie Gigabyte, do której producent publikuje już takie sterowniki.”

W tym momencie wykluczam tutaj niepożądane skutki braku wsparcia mojej płyty dla Windows 8, bo ewentualne problemy MUSIAŁYBY się różnić między sobą w przypadku płyt różnych producentów.

Ponadto w międzyczasie pobrałem sterowniki do chipsetu ze strony AMD i to nawet do Win8 x64. Skutek ich instalacji mnie nie zaskoczył - jak problem był, tak nadal pozostał.

Ponawiam więc pytanie: czy znacie program, który w jakimś logu rejestruje bardzo dokładnie zdarzenia i ewentualne crashe systemu? Nie miałem okazji zobaczyć blue screena, który chociaż trochę naprowadziłby mnie na jakiś plik, który wysypał mi system.

I bez urazy, ale wyluzujcie nieco w kwestii oficjalnej zgodności z podbitą pieczątką od samego Billa Gatesa, bo nie takie rzeczy się robiło ze sprzętem przez 4 lata pracy w serwisie elektronicznym.

Cenię chęć pomocy, dlatego rozważam każdą Waszą radę, ale proszę, żebyście też spróbowali czytać całość moich wypowiedzi, a nie wybierać pojedyncze zdania, aby mnie zdyskredytować.

Powinno Ci wystarczyć to: narzędzie systemowe.

I jak kiedyś miałem dużo czasu, to też byłem taki dociekliwy, tak więc działaj i powodzenia.

I nie wiem jaki masz teraz system plików na 8, ale może warto sprawdzić go na poczciwym NTFS (MBR) i trybie ustawienia kontrolera dysku na AHCI.

Podstawa sukcesu:sprawdzona wersja instalacyjna Windows 8 (oryginał) i po wgraniu świeżego systemu w pierwszej kolejności instalacja sterowników do płyty głównej.

Dzięki, może wystarczy mi podgląd zdarzeń.

Nie pisałem o systemie plików, bo sądziłem, że jest to zbyt oczywiste - NTFS. Partycja utworzona przez instalator Win8 (z dodatkową automatyczną partycją 350MB) po wcześniejszym secure erase narzędziem OCZ, czyli podsumowując zwykły MBR.

A AHCI używam odkąd mam dyski SATA.

Zrobiłem świeżą instalację dla pewności, zainstalowałem chipset i - zawiecha jest, ale teraz widzę wyraźny moment (przynajmniej po tym reinstallu) - w czasie zamykania/przełączania na następny odcinek odtwarzanego filmu, sprawdzone na BestPlayerze i AllPlayerze - to samo, czyli nie program, a ewentualnie kodeki w trakcie ich wyłączania mogą powodować problem. Kodeki to Klite Mega 10.0, ale przy wcześniejszych zawieszkach miałem starszą wersję Klite.

Spróbuję innego codec packa, jak wrócę z pracy. Czy macie jakieś sprawdzone? Ja od lat używałem Klite więc nie interesowały mnie inne.