Windows 8 - kopia zapasowa

Witam!

Jako że wczoraj coś się zniszczyło z Windowsem 8 na moim laptopie (zaczął strasznie mulić, nic się nie dało zrobić, przywracanie rejestru nie pomagało), musiałem sformatować laptopa opcją resetuj system, która korzysta z partycji recovery utworzonej przez producenta.

Teraz zastanawiam się nad zrobieniem backupu, co by w podobnej sytuacji nie musieć instalować wszystkiego od nowa.

Spodobał mi się program Paragon Backup & Recovery 2012 Free. W związku z tym mam kilka pytań:

  1. Czy utworzenie i ewentualne przywrócenie partycji w tym programie będzie się gryzło z partycją recovery? Coś się z nią stanie?

  2. Jeśli moja partycja C ma 100-150 gb, to ile będzie zajmował obraz?

  3. Można utworzyć obraz na partycji D?

  4. Czy ten program ma poważne wady w stosunku d płatnego Nortona ghost?

  5. Czy rzeczywiście partycja przywraca się tak jak była, bez żadnych problemów?

I jeszcze dodatkowe pytania o czystą instalację windowsa 8, bo też ją rozważam:

  1. Czy ona usunię partycje recovery?

  2. Czy jeśli kupiłbym dysk SSD, to mogę zainstalować na nim windowsa z partycji recovery, czy zostaje czysta?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

1. Czy ona usunię partycje recovery?

nie instalator sam nie usunie żadnej partycji

2. Czy jeśli kupiłbym dysk SSD, to mogę zainstalować na nim windowsa z partycji recovery, czy zostaje czysta?

instalacja czysta bo partycja recovery była by na osobnym dysku fizycznym, po za tym nie wiem czy można wsadzić 2 dyski fizyczne do laptopa różnie z tym bywa

Z partycją recovery nie miałem do czynienia,ale nie powinno być problemu.

Paragon Backup & Recovery 2012 Free używam tylko do backupu partycji systemowej C:

Najpierw zaznaczam co chcę zarchiwizować:

  • dysk C:

  • MBR

  • First Hard Disk Track

Następnie ustawiam aby backup był wgrany na dysk H: bo akurat ten dysk mam przeznaczony na dane.

Dla wyjaśnienia dodam, że dysk twardy mam podzielony na dwie części: C: - system Win8x64 H: - dane.

Dużo mniej, gdyż pomijana jest pusta przestrzeń i plik strony.

W moim przypadku folder z backupem ma wielkość 9,5 GB czyli jedna czwarta z dysku C:.

Jeżeli jest to partycja przeznaczona na dane to można.

Nie próbowałem Ghosta.

Od paru lat używam na XP,Win7 i ostatnio Win8 i nie mam z tym problemów.

Co do partycji Recovery to nie mogę się wypowiadać, gdyż nie używam tej opcji.