Windows 8 "nie widzi" partycji ubuntu

Witam

Dzisiaj postanowiłem, że przeinstaluję sobie win8 i doinstaluję ubuntu 14.04 z racji tego iż windows mnie denerwuje.

Podczas instalacji linuxa instalator nie wykrył zainstalowanego systemu windows 8. Wiedziałem jaki dysk jest jaki i co trzeba z nim zrobić. Zainstalowałem na jednej partycji 200GB ubuntu i ostatnia partycja ok 200GB została. Chcę mieć 3. partycje widoczne w każdym systemie. I windows, II ubuntu i III z danymi - wspólna.

Partycji nie widzę w “mój komputer”, zarządzanie dyskami pokazuje wszystkie partycje. Polecenie dir wyświetla tylko partycję C.

Co zrobiłem nie tak? Co muszę poprawić/naprawić?

Proszę o szybką odpowiedź.

Windows nie obsługuje partycji EXT4, musisz zainstalować ten program: http://sourceforge.net/projects/ext2fsd/

Pomyślałem sobie, że sformatuję tą jedną partycję pod ntfs aby była widoczna dla obu systemów.

Zainstalowałem na linuxie gparted i przy tych partycjach co tworzyłem podczas instalacji ubuntu mam kłódki i nie mogę sformatować - windosowską mogę.

Mogę to jakoś zmienić?

 

http://s6.ifotos.pl/img/Zrzut-ekr_eaxsxsx.png

Którą partycje chcesz formatować? No sda7 punkt montowania / mówi że tak jest zainstalowany system linuks, jak ma sformatować partycje na której działa? Nie logiczne.

Chcę sformatować sda10 (/home)

Nie sformatujesz bo to partycja systemowa linuxa.

Uruchom windows, skasuj wszystkie partycje po sda4, załóż nową ntfs na dane(wspólne), potem załóż ostatnią(możesz jej nie formatować-na linuxa)

Zainstaluj linuxa jeszcze raz, wskazując mu ostatnią partycję.

Hmm…

To co w takiej sytuacji mogę zrobić aby była ta jedna partycja widoczna i w tym systemie i w tym?

Partycję OS powinieneś mieć widoczną pod linuchem.

No tą OS widzę w linuxie. Ja chcę aby w windowsie była widoczna ta co w lin nazywa się /home. Tam mam widoczną tylko partycję C: (systemową)

sda10 jest zamontowana jako /home czyli partcja Linuksa. Kolego nie chce być złośliwy ale ślepy jesteś? /home to w Linuksie folder dla użytkowników tam znajdują się ich katalogi domowe, pliki, konfiguracja. Odmontuj partycje komenda w terminalu

umount /home

jeśli masz tam jakieś pliki to je przenieś do innego folderu /mnt przykładowo. Potem dodaj nowego użytkownika w terminalu

adduser user

gdzie user to dowolną użytkownika i zresetuj system. Po tym wszystkim partycje będziesz mógł sformatować na NTFS.

Z automatu nie będzie widoczna, bo nie jest FAT/NTFS. Musisz użyc narzędzia odPokerFace

 

 

Nie mogę jej odblokować ponieważ jest obecnie używana. Wybacz ale w tym systemie jestem jak na razie kompletnie zielony :confused:

Wszystko napisałem wyżej nawet komendę żeby partycje odnotować i po reszcie już nie będzie używana.

Kiedy mi to w terminalu nie działa :confused:

 

Zrzut-ekr_eanpwnp.png

Zaloguj się na konto root i zakończ procesy użytkowników którzy maja swoje katalogi na /home

dawid jest rootem i na niego się logowałem

Jak mogę te procesy zakończyć? Do mnie trzeba jak do dziecka jeżeli chodzi o linuxa :wink:

To jest użytkownik trzeba się zalogować na konto root. Poszukaj w Google znajdziesz w sekundy jak na Ubuntu włączyć przy logowaniu konto root