Windows 8 - problemy z uruchomieniem

Dzień dobry,

Posiadam laptopa Lenovo G580 wyposażonego w dysk Seagate ST1000LM024 o pojemności 1TB. Na dysku zainstalowany jest system Windows 8. Co kilka dni po uruchomieniu komputera system operacyjny nie uruchamia się. Pojawia się komunikat " Diagnozowanie komputera" a następnie “Naprawianie błędów dysku. Wykonywanie tej czynności może potrwać ponad godzinę.” Po kilku godzinach system uruchamia się i działa poprawnie przez kolejnych kilka dni. Działanie to jest jednak wyraźnie wolniejsze niż wcześniej. Podłączyłem dysk do innego komputera i przeskanowałem programami: Hd Tune, CrystalDiskInfo, Macrorit Disk Scanner. Czy wyniki skanowania jakie otrzymałem jednoznacznie wskazują na uszkodzenie dysku i czy konieczna jest jego wymiana?

Dziękuję.

HDTune_Error_Scan_ST1000LM024_HN-M101MBB

CrystalDiskInfo.thumb.JPG.9e43f5247fcf1a

 scan_log.txt

Hej,

Dysk ma niestabilne sektory. W wierszu poleceń (CDM) wpisz chkdsk C: /F , komunikat potwierdź wpisując “T” i zatwierdź enterem. Później restart komputera.

Pozdrawiam,

Chkdsk nie znalazł żadnych błędów.

@Dimatheus Chkdsk nie zaleca się robić przy niestabilnych sektorach. Niczego to nie naprawi a może przybyć uszkodzonych sektorów

@czyzyk90 Dysk kwalifikuje się do zerowania. Poradnik

Niestety kasuje to zawartość dysku. Tak czy inaczej pownieneś pomyśleć o kopii ważnych danych albo całego dysku.

Hej,

Nie do końca mogę się z tym zgodzić - niekiedy jako niestabilne sektory oznaczane są błędy logiczne na dysku - i takie błędy chkdsk poprawia. Samo zwiększenie liczby uszkodzonych sektorów od chkdsk? Tak samo jak same uruchomienie systemu…

Pozdrawiam,

Na dysku mam jedynie system operacyjny oraz partycję odzyskiwania. Czy istnieje możliwość nagrania partycji odzyskiwania na płytę DVD aby później odzyskać system?

Oczywiście. To chyba najlepszy sposób. Pamiętaj że odzyskasz świeży system a nie np. z dnia nagrania.

Im szybciej przeprowadzisz procedurę naprawczą tym większa szansa na uratowanie dysku.

 

@Dimatheus Właśnie o to chodzi. Każda próba odczytu z problematycznego sektora może się skończyć jego “przeniesieniem” do badów.

Hej,

Pytanie, co lepsze - sektor przeniesiony do puli rezerwowej czy niestabilny, w którym system może zapisać dane systemowe, a później ich nie potrafić odczytać?

Spróbuj użyć do tego oprogramowania producenta, do tworzenia kopii recovery.

Pozdrawiam,

@Dimatheus Nie no. Bez przesady. Równie dobrze można by zapytać czy lepszy zepsuty dysk z systemem czy sprawny bez systemu. Co wolisz? :wink:

Już sprawdzałem, nie ma takiej opcji. 

Hej,

Skoro tak to trzeba będzie klonować partycje bądź cały dysk.

Pozdrawiam,