Windows 95, 98, Windows NT 4.0 Workstation, licencje legal?

Witam!

zakupiłem na allegro kilka książeczek z Windows NT 4.0 Workstation OEM, kilka dla Windows 98 i kilka dla Windows 95, (kilka dla polskiej wersji i kilka dla angielskiej).

Moje pytania:

a.) czy mogę pobrać windows nt 4.0 z internetu? mam co prawda płytę ale jest tak uszkodzona (dostałem jedną na wszystkie paręnaście książeczkę) że nie da się jej zawartości skopiować na dysk w ogóle, czy będzie to legalne zachowanie?

b.) czy to samo mogę zrobić z innymi systemami windows?

c.) czy posiadając samą książeczkę jestem już legalny? posiadam licencje posiadam wszystko co potrzeba aby być legalnym, nawet jeżeli bym wykorzystywał to w celach komercyjnych? nie mam dowodu zakupu, nie mam faktury, nie mam nic, prócz książeczki

d.) czy jeżeli tam pisze “do rozpowszechniania tylko z nowymi komputerami PC” to mogę w tej chwili używać tego systemu legalnie na komputerach w domu (zmieniły się zasady licencji OEM), ?

prosze o odpowiedzi, z góry bardzo dziękuje,

Kupiłeś sobie same książeczki. Nie masz ani windowsa ani licencji na używanie.

http://www.microsoft.com/poland/licencj … .aspx#ovs5

Zwłaszcza pkt 5

a.) tylko jeżeli posiadasz oryginalny CD-KEY.

b.) jeżeli posiadasz oryginalne CD-KEY’e

c.) potrzebny jest dowód zakupu + klucz. Reszta jest niepotrzebna aby być legalnym.

d._systemy te są jednostanowiskowe, nie możesz zainstalować tego samego systemu z tym samym kluczem na 2 lub więcej komputerach…

jeśli sprzedawca na allegro opylał coś w wersji OEM bez sprzętu z kórym to było pierwotnie kupione, to niczym się to nie różniło od sprzedawania pirata

przed chwilą dzwoniłem do Microsoft, odpowiedziano mi że posiadam legalne oprogramowanie,

wystarczy certyfikat autentyczności + książeczka, natomiast nie muszę mieć ani nośnika, ani dowodu zakupu, ani nie musi to być sprzęt sprzedany z tamtym komputerem mimo to że to OEM, ale… pani powiedziała że jest to przestarzałe oprogramowanie, wyjęte spod ich “czujności” i spokojnie mogę go używać w sposób legalny a do przeświadczenia legalności wystarczy mi tylko ta książeczka, a w razie jakiś problemów mogę na nich się powoływać, i abym się skontaktował,gdyby ja (jak osoba prywatna) miał problemy, z oszacowaniem przez innych (np. kontrole) legalności tych książeczek jako licencji całej jednostkowej

i co Wy na to?

To się zastanów co kupiłeś bo w pierwszym poście nic o certyfikatach autentyczności nie wspominałeś a o samych książeczkach i jednej płycie.

Mam kilka książeczek, dlatego na jednym stanowisku będzie jedna licencja zainstalowana, CD-KEYe oryginalne,

Zasugerowano mi też że jeżeli system będzie instalowany na komputerach z podzespołami starszymi niż 2000 rok (wszystkimi) to nie będzie żadnych problemów, z legalnością, bowiem nie jest do udowodnienia w przypadku windows 95, czy windows nt 4.0 workstation czy to na tym czy innym komputerze był instalowany system, a dowód zakupu NIE jest potrzebny do oszacowania legalności, wystarczy książeczka z certyfikatem, BEZ płyty,

więc kolega Christofor się myli! Fakt że EULA mówi co innego, ale Microsoft sugeruje (choć w jednej sprawie słusznie) że to i tak jest nie do sprawdzenia, a produkt wyszedł z obiegu i wsparcia technicznego i że spokojnie komputery sprzed 2001 roku mogę pchać serie windows 9x i starsze. Pod warunkiem że nie jest to windows 98 z nowszej serii tej z naklejką, no i nie dotyczy też to windows ME bo też ma naklejki.

Dodane 31.05.2010 (Pn) 19:58

przepraszam za złe wyrażenie się, jest to instrukcja z “hologramowym” certyfikatem autentyczności na 1 stronie, wraz z CD-Keyem

Dodane 31.05.2010 (Pn) 20:03

Poruszyłem w rozmowie telefonicznej też sprawę angielskiej wersji Windows Vista Home Premium na przykładzie windows 95 (pytałem czy można zainstalować polską wersję zamiast angielskiej, mając licencje angielską, na tym samym kodzie), niestety nie jest to legalne, ani w przypadku visty, ani 95 :stuck_out_tongue: ani seven, jedynie legalnie od ich strony to wersje rozszerzone o możliwość instalacji dodatkowych języków, jak WIndows Vista Ultimate,

Dodane 31.05.2010 (Pn) 20:04

I jeszcze dodam w związku z nośnikami, konsultantka mówiła wyraźnie że jeżeli mam płytę nie do odczytu, to mogę zainstalować z innej, ale oryginalnej :stuck_out_tongue: z internetu już nie :stuck_out_tongue:

To ja ci jeszcze tylko poradzę - poproś by ci ta “pani” dała to na piśmie (np. w e-mailu), bo potem tłumaczenie ewentualne że “pani z infolinii mi powiedziała” będzie o kant kuli roztrzaskać.

Z czystej ciekawości: do czego masz zamiar używać Windows 95/98/NT?

:roll:

hehe :slight_smile:

jeszcze nie mam konkretnego zastosowania :D, ale mam sentyment do tych wersji systemu Windows, pozatym myślałem o prostych zastosowaniach typu komputer do starych gier dosowych (mam zamiłowanie do nich - Abandonware) czy też komputer do oglądania telewizji naziemnej (karta tv, ) z resztą miło popatrzeć na Windows 98, czy NT, niestety szukałem dużo w Internecie ale nigdzie nie znalazłem skórki takiej aby Windows Vista albo Windows Seven tak mocno przerobić aby wyglądała jak chociażby Windows 98, a od razu lepiej spojrzeć mi na pasek zadań taki jak w Windows 98 :slight_smile: owszem można włączyć klasyczny widok (który mam ustawiony) ale musiałbym wszystkie ikonki w systemie wymieniać, to żmudne, pozatym i tak nie odda pełnego efektu, a nie znalazłem też sposoby aby przerobić kolorową flagę na przycisku “Start” w Windows Vista czy Seven, zawsze jest pełna kolorów… chciałbym taką znaną z Windows 2000, czy 98 czy 95 czy NT 4.0 (flaga pojawia Ci się jeżeli przełączasz na widok klasyczny)

Wymieniłem wentylator w zasilaczu na ultracichy firmy CoolerMaster, na procesor (500MHz Intel celeron) dałem duży miedziany radiator - radzi sobie biedaczysko bez wentylatora, bardzo dobrze, ramu 256MB i napęd CD/DVD + stary (ale uwaga! cichy!) dysk 10GB, i ładna obudowa tak zwana “Optimus” i mam super komputer marzeń :razz: oczywiście jeszcze Riva TNT2 32MB bo jak by inaczej :smiley:

pozatym systemy te mają dobrą współprace z portami COM, a interesuje się elektroniką i np. programatory czy to do układów scalonych czy inne, to najlepiej współpracują właśnie na tych starych systemach, na nowszych to już emulacja sterownika i inne sprawy…

Nie, nie można pobrać z internetu.

Posiadając taką książeczkę i instalując sobie system NIE jesteś legalny.

Zasady OEM się w tym przypadku nie zmieniły i system legalnie można użytkować tylko na komputerze, na którym został zainstalowany po raz pierwszy.

Otórz to!

Nie tak dawno rozmawiałem z panią na infolini MS o używaniu MS DOS 6.22.OEM.

W skrócie: “Nie powinno się, ale kto to sprawdzi”.

Potem wysłałem w tej sprawie maila do pomocy MS.

I było mniej więcej tak:

“Dziękujemy za skontaktowanie się…” (pominę grzeczności)

I dalej:

“System MS DOS jest nadal własnością firmy Microsoft i podlega pełnej ochronie licencyjnej. W związku z tym NIE jest możliwe używanie wersji OEM na innym komputerze, niż ten, na którym został on pierwotnie zainstalowany.”

Czyli - reasumując: Technicznie to co piszesz jest możliwe. Legalne to - niestety - nie jest.

Ale nie jest też możliwe udowodnienie mi tego że jest to nie legalne,

Niemożliwe - to jest za przeproszeniem tylko nasrać gołemu w kieszeń. To jest MS chłopie (nie żebym ich aż tak nie lubił - w końcu używam ich softu), ale jak się wczytasz w zapisy licencyjne …

Tu znowu zacytuję ( i lekko sparafrazuję) T. Pratchetta : "… dokumenty producentów oprogramowania wywarły na Crowleyu tak wielkie wrażenie, że wysłał cały pakiet na dół, do wydziału spisującego cyrografy na dusze nieśmiertelne - z dopiskiem: uczta się chłopy … "