Windows 95 do Windowsa XP

Witam,

Mam problem, mianowicie potrzebuję pilnie windows 95 (mam oryginalny na płytce) zainstalować na komputerze, gdzie znajduje się już windows XP.

Chcę, móc korzystać z obu jednocześnie. Jestem kompletnie zielona, jeśli o to chodzi. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

Możecie mi pomóc?

Nie wiem jak mocny masz komputer, ale z Win95 + VirtualBox powinien sobie chyba poradzić:

http://pl.wikipedia.org/wiki/VirtualBox

Poczytaj o Virtual PC.Win95 powinien być zainstalowany jako pierwszy,oczywiście na oddzielnej partycji.Jeśli masz stację dyskietek,postaraj się o dyskietkę startową Win95/98 i z jej poziomu sforrmatuj XP /jeśli takie rozwiązanie Ci odopwiada.Następnie instalacja Win95 /lub lepiej Win98 a potem XP.

jak to sie ma do

?

Możesz zainstalować na oddzielnej partycji a potem przywrócić bootloader win xp, jeśli chcesz mieć w jednej chwili 2 systemy uruchomione to maszyna wirtualna jak pisał kolega wyżej

A jeśli mam zainstalowany xp to nie da rady doinstalować do niego 95?

Tylko w Virtual PC,jeśli procesor obsługuję virtualizację…Innym wyjściem jest wstawienie małego dysku twardego,z systemem plików FAT32,zainstalowanie na nim Win95.Wybór systemu odbywa się wtedy przez zmianę kolejności rozruchu poprzez zmianę ustawień bootowannia w BIOS-ie.

Wydaje mi się, że wystarczy zmienić tylko zawartość ukrytego pliku boot.ini znajdującego się na dysku C.

http://support.microsoft.com/kb/289022/pl

Naprawdę najprościej będzie ci zainstalować Virtual PC, który jest do ściągnięcia darmo ze strony DB:

http://www.dobreprogramy.pl/Virtual-PC, … 12248.html

Tutaj masz video jak to zrobić:

http://www.youtube.com/watch?v=1DhNeVfgA9s

http://www.google.pl/search?hl=pl&safe= … =&gs_rfai=

Działą to naprawdę dobrze i bez problemów.

nie za bardzo ponieważ bootloader 95 skasuje ten od xp

można tak ale jak kolega stalesz pisał wcześniej żeby uruchomić 95 będzie trzeba zmienić bootowanie (jeśli dobrze pamiętam to jednym z ostatnich czterech klawiszów F wybiera się bootowanie jednorazowo)

jeśli wybierzesz jeden z tych sposobów to my cię nakierujemy jak to trzeba zrobić

Z Windowsem 95 jest ten problem, że może nie obsługiwać nowszego sprzętu. A raczej na pewno nie obsłuży - ostatnia obsługiwana konfiguracja to chyba chipset Intel 865 z 2002 roku, a może jeszcze starszy 845. Nie obsługuje procesorów dwurdzeniowych ani z HT (to drugie można wyłączyć w BIOSie). Nie obsługuje USB 2.0, a starsze wersje nawet USB 1.1. Może mieć problem z większą ilością RAMu (np. powyżej 256-512MB). Dysków SATA też nie zobaczy.

Najlepiej zainstalować na Microsoft Virtual PC. A konkretnie na wersji 2004 sp1 (trzeba poszukać w necie tej wersji), wersja 2007 nie ma sterowników dla Windowsa 95 (są potrzebne m.in. do przesuwania kursora myszy pomiędzy oknem wirtualnego systemu a głównego oraz przeciągania plików pomiędzy nimi). Na takim wirtualnym komputerze będzie pracować bardzo wydajnie, na pewno dużo szybciej niż na rzeczywistych komputerach z czasów tego systemu operacyjnego.

Testowałem Windowsa 98 na VPC 2007 na Viście i pracował wyraźnie żwawiej niż Vista, na któerj był uruchomiony =D> Da się przełączyć na tryb pełnoekranowy.

Na wirtualnym komputerze instaluje się tak samo jak na zwykłym, jedyna różnica to taka, że wirtualny komputer to okienko uruchomione pod innym systemem (nie trzeba np. restartować głównego komputera). Po instalacji systemu trzeba doinstalować sterowniki, w menu programu przy uruchomionym wirtualnym systemie jest taka opcja.

Aha, przed zainstalowaniem systemu lepiej zmienić skróty klawiaturowe w Virtual PC, domyślnie są związane z prawym ALT, który w Polsce służy do wprowadzania znaków z ogonkami.

Dodane 01.08.2010 (N) 19:45

Programy Virtual PC 2004 i 2007 nie potrzebują procesora z wirtualizacją. A wirtualne systemy z rodziny 9.x pracują naprawdę bardzo szybko - przecież powstały w czasach 486SX/DX 33MHz :!: , a Pentium 100MHz to dopiero był demon :twisted:

Jeśli Windows 95 będzie instalowany pod Virtual PC 2007, to lepiej zdobyć obraz płyty ze sterownikami (.iso) z wersji 2004, a nawet jeszcze z wersji wypuszczanej przez Connectix (twórcę programu), można rozpakować instalator i poszukać.

MaRa mam na Virtual PC 2007 zainstalowanego Win 95 i nie było najmniejszego problemu. Hostem jest XP Prof.

95 można zainstalować na wirtulnej maszynie. Fizycznie na nowoczesnym sprzęcie go nie zainstalujesz, bo Ci nie ruszy. Koniec, kropka.