Windows 95 na maszynie wirtualnej - problem z dyskiem

Witam

Postanowiłem zainstalować na maszynie wirtualnej Windowsa 95. Więc uruchomiłem instalator, wcisnąłem ENTER i mignął mi ScanDisc i wyświetlił mi się komunikat : Utworzenie tymczasowego katalogu nie jest możliwe. Jeżeli na dysku jest zainstalowany HPFS lub NTFS, to w celu zainstalowania systemu należy utworzyć partycję rozruchową MS-DOS.

Tylko jak utworzyć tą partycję rozruchową? Na stronie MS piszą, aby użyć polecenia fdisk/mbr na dyskietce startowej, ale po wpisaniu tego polecenia nic się niedzieje, a Windows wywala komunikat taki sam jak powyżej. Próbowałem format c:, ale wyświetla się błąd: format not supported. Format terminated

I co w takiej sytuacji zrobić?

P.S. Maszyna wirtualna to Sun xVM VirtualBox /najnowsza wersja/, skonfigurowana pod Win95, dysk twardy to 1GB.

Windows 95 nie wspiera partycji nowego formatu NTFS. Do pracy potrzebuje dysku twardego sformatowanego w formacie FAT16 lub FAT32. Spróbuj sformatować partycję na maszynie wirtualnej na FAT32 i wtedy spróbuj.

Jest tylko małe ale … jak to sformatować? Jak wpisuje format c: to wyświetla mi się komunikat taki jaki napisałem w poprzednim poście. A w Sun VirtualBox chyba nie ma takiej opcji.

Przecież jak zaznaczyłeś 95 powinien automatycznie ustawić system plików FAT32 :slight_smile: A tak w ogóle to pierw odpal 95 z płyty CD ROM - tamten instalator powinien automatycznie sformatować partycję w systemie FAT32, fdisc to komenda do tworzenia partycji w systemach 9x

Odpal z dyskietki startowej -> Wpisz fdisk -> Naciśnij klawisz 1, potem naciśnij klawisz Enter -> To samo, co poprzednio -> Czekasz -> Restart wirtualnej maszyny -> Wpisz format c: -> Zezwól na sformatowanie

To nie jest polecenie fdisc, tylko fdisk!

Po uruchomieniu polecenia fdisk wciśnij klawisz T (w przypadku polskiej dyskietki startowej Windows 95) lub klawisz Y (w przypadku angielskiej dyskietki startowej Windows 95), a potem naciśnij klawisz Enter.